2018 Yılı Bankaların Güncel Kredi Faiz Oranları

2018 Yılı Bankaların Güncel Kredi Faiz Oranları
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 188 kez okundu.

Yıl içerisinde binlerce kişi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak ya da borçlarını ödeyebilmek adına banka kredilerine başvuruda bulunmaktadır. Ancak, birçok bankadan kredi alınabiliyor olması bir avantajmış gibi görünse de, başvuruda bulunacak kişilerin son derece zorlandığından söz edebiliriz. Çünkü, ihtiyaçlar için hızlı bir şekilde kredi kullanabilmek ne kadar önemliyse, banka faizleri konusunda da en doğru tercihi yapmak son derece önemlidir. Kredi paketlerinde sunulan faiz oranları, hem Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararlarına hem de bankaların politikalarına göre sürekli olarak güncellenmektedir. Bundan dolayı kişilerin araştırmacı olmaları ve banka seçiminde dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kredi başvurusu yapacak olan kişiler için 2018 banka faiz oranları en güncel krediler  ve bankalara göre faydalanabileceğiniz kredi paketlerini şu alt başlıklar ile ele alabiliriz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi

Bankaların faiz oranlarını dikkate aldığımızda, ihtiyaç kredisi alacak olan kişilere en uygun faizleri sunan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Ziraat Bankası – %1,24
 2. Vakıfbank – %1,24
 3. Halkbank – %1,25
 4. Türkiye İş Bankası – %1,27
 5. ING Bank – %1,29
 6. Fibabanka – %1,29
 7. Denizbank – %1,35
 8. QNB Finansbank Enpara – %1,42
 9. HSBC – %1,43
 10. Şekerbank – %1,55

İhtiyaç kredisi alacak kişilere en iyi faiz oranını sunan 10 banka yukarıda belirttiğimiz gibidir. Belirtilen faiz oranları başlangıç değerleridir. Bundan dolayı başvurunuz sırasında seçtiğinişz vade süresi ya da kredi miktarına göre daha farklı faiz oranları ile de işlem yapabilirsiniz.

banka faizleri

banka faizleri

En Uygun Taşıt Kredisi

Başvuruların yoğunlaştığı bir diğer kredi paketi ise taşıt kredileridir. Bankalardan taşıt kredisi almak isteyen kişiler, isterlerse sıfır km olarak bir araç seçiminde bulunabilir, isterlerse de bankaların belirlediği yaş sınırı dahilinde bir ikinci el araç için başvuruda bulunabilirler. Şuan hem sıfır hem de belirli yaş aralığındaki ikinci el otomobillere kredi veren bankalar ve sundukları faiz oranlarına göre en avantajlılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. ING Bank (Sıfır ve İkinci El) – %1,15
 2. ICBC Turkey – %1,18
 3. Vakıfbank – %1,19
 4. Vakıfbank (İkinci El Otomobil) – %1,20
 5. Ziraat Bankası – %1,22
 6. Türkiye İş Bankası – %1,24
 7. Yapı Kredi Bankası – %1,27
 8. Garanti Bankası – %1,29
 9. Fibabanka – %1,33
 10. Denizbank – %1,38

Taşıt alımlarınız için yapacağınız kredi başvurularında en uygun faiz sunan bankalar yukarıdaki gibidir. Yine burada belirttiğimiz faiz oranları, bankanın başlangıç için seçtiği kredi faiz oranlarından oluşmaktadır. Ayrıca, taşıt kredisi alacak olan kişiler, tıpkı konut kredilerinde olduğu gibi aracın tüm değeri için kredi desteği alamamaktadır. Burada bankalar araç değeri üzerinden farklı oranlarda hizmet sunmaktadır. Örnek ile açıklayacak olursak, 100 bin TL değerinde bir araç satın almak istediğinizde, bankalar ilk 50 bin TL için %70 oranında bir kredi desteği sunmaktadır. Bu da 35 bin TL’ye denk gelmektedir. Geriye kalan 50 bin TL’lik kısım için de %50 oranında kredi sunabilmektedirler. Bu da 25 bin TL’ye denk gelmektedir. Yani, 100 bin TL’lik bir taşıt için bankalardan alabileceğiniz taşıt kredisi miktarı 60 bin TL’dir.

En Uygun Konut Kredisi

Kredi paketleri arasında en çok düşünülen ve kişilerin en çok araştırma yaptığı konut kredileri, başvuru  miktarının fazla oluşu ve ödeme süresinin de diğer kredilere oranla daha fazla oluşundan dolayı borç miktarını biraz arttırabilmektedir. Şuan 120 aya kadar konut kredisi veren bankalar olduğu gibi, alınan son kararlar ile birlikte vade süresini 240 aya çıkaran bankalar da bulunmaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi, artan vade süresi ödeme konusunda kolaylık sağlasa da, borcun ciddi anlamda artmasına neden olabilmektedir.

Banka faizleri incelendiğinde, konut kredisi alacak olan kullanıcılarımızın en uygun faiz oranlarını bulabileceği bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi – %0,87
 2. Ziraat Bankası Çalışanın Artısı Konut Kredisi – %0,88
 3. Halkbank Hesaplı Evim Konut Kredisi – %0,88
 4. ICBC Turkey Genel Konut Kredisi – %1,02
 5. Türkiye İş Bankası – %1,05
 6. Yapı Kredi Bankası – %1,06
 7. Garanti Bankası Kiracıya Özel Mortgage Konut Kredisi – %1,08
 8. QNB Finansbank – %1,09
 9. Akbank – %1,11
 10. Fibabanka Güzel Evim Konut Kredisi – %1,15

Konut kredisi alacak olan kişiler, belirttiğimiz 10 bankanın hizmetlerinden faydalanabileceği gibi, zaman zaman kısıtlı bir süre için geliştirilen konut kredisi kampanyalarından da faydalanabilirler.

Banka Faizleri Düşecek Mi?

Kredi çekecek olan kişilerin merak ettiği konulardan bir diğeri de, banka faizleri düşecek mi ya da ileride artacak mı konularıdır. Öncelikli olarak geçmişe dönük bir araştırma yaptığımız zaman, kış aylarına girildiğinde banka kredi faiz oranlarının düştüğünü görebiliriz. Artan ihtiyaçlardan dolayı bankalara yoğun bir başvuru olduğundan dolayı, ilerleyen günlerde faiz oranlarının tekrar düşeceği, buna ek olarak da bankalar tarafından özel kredi kampanyaları düzenleneceği düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank 2018 Kredi Faizleri ve Kredi Hesaplaması başlıklı makalemizde şekerbank kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git