Akbank IBAN Sorgulama

Akbank IBAN Sorgulama
26 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 881 kez okundu.

IBAN (International Bank Account Number) ‘in kısaltmasıdır. Yani Türkçesi uluslararası banka hesap numarası’dır. Uluslararası para transferlerinde meydana gelen aksaklıklar ve yarattığı yüksek maaliyetleri (ama zaman olarak ama parasal olarak)nedeniyle geliştirilmiş yeni bir sistemdir. Bu sistem ile hatasız ve hızlı şekilde uluslararası para transferlerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Türkiye’de ki her banka gibi akbank da iban sistemine dahildir.

Akbank IBAN Sorgulama

Akbank IBAN sorgulama işleminiz akbank internet sitesinden şube kodu , hesap numaranız ve hesabınızın türü ile ilgili bilgileri girerek yapabilir ve akbank iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Iban numarasını 33 Avrupa ülkesi kullanmaktadır bankadan bankaya eft ve swift ile para transferlerinde kullanılmaktadır. Tek başına Iban numarası para transferlerinde yeterli değildir mutlaka transfer yapılacak kişinin adı soy adı doğru girilmesi gerekir aksi takdirde iban doğru olup isim yanlış ise para gönderilen bankadan geri döner kişinin ismine soy ismine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer ki Iban numarasını yanlış girerseniz bankanın sistemleri para aktarma talebinizi o anda red eder Iban numarasının yanlış olduğu hatası verir. Aynı bankalar şubeler arasındaki havale işlemlerinde de Iban numarası ile yapmak mümkündür havale yaparken sadece IBAN numaranız olması yeterlidir isim soy isim banka sistemlerinde otomatik gelir bu şekilde IBAN numarasını doğrulamış olursunuz aslında eft yapacağınız bir kişinin IBAN numarasından emin değilseniz bu şekilde bir kontrol mekanizması kullanarak da eft para transferlerinde hata yapmanızın önüne geçmiş olursunuz. Bu önemli tüyoyu da sizinle paylaşmış olduk. Aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

Akbank iban sorgulama işlemi sayfası için tıklayınız.

Açılan pencere de öncelikli olarakdan hesap türünüzü seçmelisiniz. Vadesiz tl veya usd , eur vb para birimlerinde açılmış hangi hesabınızın iban numarasını öğrenmek istiyorsanız onun türünü , şube kodunu ve hesap numaranızı girdiğinizde size akbank iban numaranızı belirtecektir. Aşağıdaki ekrandaki gibi formu doldurup gönder dediğinizde iban numaranız belirecektir.

Akbank Iban Sorgulama

Akbank Iban Sorgulama

Akbank iban sorgulama işlemi işte bu kadar basittir. Ayrıca akbank swift kodunu da uluslararası transferlerde kullanmanız gerekebilir. Akbank swift Kodu konulu makalemizi inceleyerek akbank swift kodunu öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akbank Swift Kodu Hemen Kayıt Et başlıklı makalemizde akbank, akbank swift kodu ve akbank swift hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git