Asgari Ücretle çalışan biri ne kadar kredi alabilir?

Asgari Ücretle çalışan biri ne kadar kredi alabilir?
28 Mayıs 2015 tarihinde eklendi, 102 kez okundu.

Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin belgelenebilir gelirlerine göre kredi verilebilmektedir. Aynı zamanda kredi notunuz düşükse kredi çekebileceğiniz rakam azalır veya banka ipotek veya kefil talebinde bulunabilir. Kefil ve ipotek gibi prosedürlere tabi tutulmamak ve findeks kredini notunu yüksek tutmak için neler yapabileceğinizi “Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim ” başlıklı konumuzda bulabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak d üşük gelir grubu olarak nitelendirilen asgari ücretlilerin kredi alabilecekleri rakam doğal olarak daha düşük ancak ülkemizde çok fazla asgari ücretli çalışan olduğundan dolayı bir çok banka asgari ücretlilere özelde kredi verebilmektedir.

Gelir ve aylık kredi taksit dengesi nedir? 

Temel olarak bankalar aylık kredi ödemenizi maaşınızın %40-%60 arasında olmasını makul görebilmektedirler. Bir diğer deyişle 360 TL x 36 Ay taksitli 10.000 TL kredi kullanımı için 720 TL gelir olması yeterlidir. Alabileceğiniz kredi üst limitini buna benzer yöntemlerle hesaplayabilirsiniz. Bir asgari ücretlinin kredi geçmeşi varsa kredi notu yüksekse ise alabileceği en yüksek kredi yaklaşık 15.000 TL’dir.  Ancak asgari ücret gelirinizin yanı sıra kira, faiz gibi herhangi bir belgelenebilir geliriniz var ise maaşınız olan asgari ücret + belgelenebilir diğer gelirlerinizin toplamı üzerinden yine aynı hesap yöntemini kullanabilirsiniz. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse Asgari ücret (kolay olması açısından 1.000 TL baz alıyoruz) geliriniz ve ayrıca 500 TL de kira geliriniz var.
Bu durumda bankadan alacağınız kredinin aylık taksidi 600-900 TL aralığında olabilecektir. Bankalar yine de kişinin risk durumuna göre bu rakamlara onay vermeyebilir. Ancak yasal olarak belirlenen üst sınır gelirinizin yüzde 75 i kadar bir ödemedir.

Peki, ya asgari ücret olan geliriniz istediğiniz miktarda kredi çekmenize yetmiyor ise o zaman ne yapmalısınız?

İşte tam bu noktada ipotek veya kefil konusu devreye giriyor. Bankalar günümüzde gelirinizin yeterli olduğundan fazla kredi çekmek istediğinizde  sizden bir gayrimenkul ya da bir kefil talebinde bulunacaktır. Ev , araba veya arsanız var ise bunu ipotek ettirebilir ve kredi çekebilirsiniz. Yine aynı şekilde düzenli gelir sahibi bir kefil göstererek de kredi çekebilirsiniz. Fakat bu noktada gayrimenkulün ederi veya kefilin belgelenebilir geliri de dikkate alınacaktır.

Etiketler:

Asgari Ücretle çalışan biri ne kadar kredi alabilir? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Sibel dedi ki:

    Asgari ucretli birine 3 ayri banka 20.000 tl ve uzeri kredi verip odenemediginde ki zaten odenemeyecegi bu kazançla belli olan kisiye faizlerle cok cidfi rakamlara hukuk burolarina devrediyorsa ve bu durum karsisinda anne baba ve ailesinin ruh sagligi ve huzurlari kalmiyorsa hic bir dava acma hakki yokmudur

    1. adminbank dedi ki:

      3 Ayrı banka diğer kredileri görebildiği sürece bu kredileri vermezler Sibel hanım. Ancak kişi aynı gün içinde 3 bankaya birden başvurup işlemlerini tamamlamıştır. Burada kişi ödeyemeceği bir borcu sistem açığından yararlanarak kullanmıştır. Tabi ki yine de dava açma hakkınız var. Ancak kişinin sistem açığını kullanarak kredi aldığını belirttiklerinde olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Ancak aynı gün veya hafta içerisinde değil ise kredi başvuruları ve bankalarda yine de verdiyse, ki bu oldukça zor bir ihtimal (tabi üzerine olan tapu, araç ruhsatı vb) göstermediyse vermezler. Kredi alamayan onlarca ziyaretçimiz var ancak yine de bankalar farklı sürelerde asgari ücret olan gelire vermiş ise bunu tabi ki dava da haklı çıkabilirsiniz.

Sayfa başına git