23 Nisan 2017 , Pazar
Anasayfa / Genel / kredi ödemesi gecikirse ne olur?

kredi ödemesi gecikirse ne olur?

Günlük hayatta çeşitli ihtiyaçlarımız için bankalardan kredi kullanırız. Kullandığımız krediler genelde ödeme gücümüz ölçüsünde olur. Ancak bazen beklenmedik durumlar, belki işsiz kalma belki iş değişikli ve maaş azalması veya sağlık sorunları ile çıkan ekstra masraflar nedeniyle ödemelerimizde gecikmeler olabiliyor. Ödemelerde meydana gelen gecikmeleri ve bu gecikmelerin sürelerine göre hangi durumlarla karşılaşacağınızı merak ediyorsanız yazımızın devamında sizlere bu konuyu anlatmaya çalışacağız. Ancak umarız ki hiç birimiz bu süreçlere düşmeyiz.

Kredi taksitinin gecikme evreleri nelerdir?
Kredi taksitinin son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda gecikme süreci başlamış oluyor. Bu süreçte 2-3 günlük gecikmeye kadar uygulanacak faiz dışında genellikle bir uyarı karşınıza çıkmayacaktır.3-4 Gün geçtikten sonra banka size telefon , email, sms gibi yollardan biriyle veya hepsi ile uyarıda bulunacak ve borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Bir aylık gecikmeye kadar yani bir diğer taksit günü gelesiye kadar belirli aralıkla bu işlem devam edecektir. Burada başka herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır ancak bir günlük gecikmeniz bile kredi kayıt bürosuna bildirilecektir. Buda kredi notunuzun düşmesine sebep olabilecektir.

2. Taksit ödeme günü geldiğinde ve hala bir önceki taksitinizi ödemediğiniz durumda süreç aynen devam edecektir bankadan sürekli aranacaksınız ve ödeme için tarih talep edecekler. Gecikme faizi dışında herhangi bir yasal yaptırım yine bulunmayacaktır.

2 aylık net gecikmenin ardında 3. taksitin gününde ödenmemesi durumunda banka size yazılı ihtar gönderecektir ve bir nevi yasal süreç başlamış olacaktır. Artık gecikme faizi dışında gönderilen belgeler vb diğer masrafları da banka sizden talep edecektir. Eğer bu süre zarfında bir anlaşma sağlanamadığı durumda dosyanız avukata verilecektir. Bu süreçten sonra kara listeye girmiş olacaksınız ve 5 yıl boyunca hiç bir kredili hizmetten faydalanamayacaksınız. Tabi bunun yanı sıra bir günlük gecikme bile kredi notunuza etki edecektir.

Geciken ödemeyi yasal takibe düşürmemek için neler yapabilirim?

Bankaların kredi ödemesinde ki gecikmeye 2 ay tolerans gösterebildiğini unutmayın bu 2 aylık süreyi aklınızın bir köşesinde sürekli bulundurun. Ancak bu süreçte yapılabilecek zaman kazandırıcı yolları kullanabilirsiniz. Örneğin taksitinizin bir kısmını ödeyerek, bu süreci uzatmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca bankanızdan bir aylık veya iki aylık taksit atlatması yapmasını isteyebilirsiniz. Eğer bankanız bunu uygun görürse kredi bitiş tarihiniz 1 veya 2 ay ileri alınacak ve kredi tutarınıza bağlı olarak aylık kredi taksitiniz de bir miktar artış olacaktır. Kredi ödemeniz için en uygun yöntem budur. belki uzun vadede biraz fazla ödeme yapacaksınız dır ancak unutmayın gecikmeye mağruz kalmayacaksınız ve sürekli bankaların telefonları ile uğraşmayacaksınız.Bir iki aylık aksamalardan sonra durumunuz düzelecekse kesin ve en iyi yöntem budur. Bu konuyu bankanız ile görüşmeniz yararınıza olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

Yasal Takiptekiler ve Kredi Veren Bankalar 2017

Yasal Takiptekiler ve Kredi Veren Bankalar 2017 – Önceki dönemlere ait olan tüketici kredinizi gecikmeli ödediyseniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE