24 Nisan 2017 , Pazartesi
Anasayfa / Genel / 18 Yaşından Küçüklere Bireysel Emeklilik Mümkün mü?

18 Yaşından Küçüklere Bireysel Emeklilik Mümkün mü?

Anne babaların en büyük ve haklı endişelerinden birisi şüphesiz ki çocuklarına iyi bir gelecek sağlamaktır. Günümüz dünyasında iyi bir geleceğin temel şartlarından birisi iyi bir ekonomiye bakmaktadır. Ancak iş hayatının verebileceği iniş ve çıkışlardan dolayı daha garanti olan yöntemlerin arayışı sürmektedir. Kişiler Aynı zamanda kendi yaşlılıkları içinde çeşitli ekonomik şartlar sağlamaya çalışmaktadır. SGK emekliliği yanı yanı sıra Türkiye ‘de son 5-6 yılda gelişen bireysel emeklilik sistemi ile kendi yaşlılıklarını garanti almaya çalışmaktadırlar.

Peki bireysel emeklilik 18 yaşından küçük çocuklarımız için kullanılabilir mi?

2016 yılında içinde bulunduğumuz yasal şartlar göz önünde bulundurulduğunda 18 yaşından küçük bireylere bireysel emeklilik BES hesabı açılamamaktadır. Ancak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “18 yaş altı genç ve çocukların da velileri ve vasileri aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemine katılımına ilişkin çalışmaları 2017`de tamamlamayı hedefliyoruz” açıklamasını 8 Kasım 2016 tarihinde yapmıştır. Bu açıklamadan anlayabileceğimiz üzerine şuan için yasal olarak mümkün olmasa da 2017 yılı içerisinde yapılacak yasal düzenlemeler ile 18 yaşından küçüklere bes hesabı açmanın mümkün olacağını anlayabiliyoruz.

İlgili yasal düzenleme tamamlanmadan şartlarının ne olacağı ile ilgili kesin bilgi verilemeyecek olsa da ebeveynlerin 2017 yılı içerisinde çocuklarına bireysel emeklilik hesabı açabileceğini düşünebiliriz. Bu doğrultu da maddi imkânlarını şimdiden ölçmeye başlayarak, çocuklarının bireysel emeklilik hesaplarına ödeyebilecekleri aylık miktarları bütçeleri doğrultusunda test edip belirlemeleri için güzel bir fırsat vardır.Ayrıca henüz bireysel emeklilik sistemine girmemiş olan çalışanlar da çocuklarının yanı sıra kendisi için bireysel emeklilik sistemlerini düşünebilirler.

Bireysel emeklilik sistemine %25 devlet katkısı ile devlet tarafından teşviki süren sistem Türkiye’de her geçen gün büyümektedir. Bireysel Emeklilik sisteminde 2014 yılında 3 milyon civarında katılımcı varken 20 Milyar lira civarı bir birikim mevcut idi. Ekim 2016 itibari ile 6.5 Milyon BES katılımcısı ve yaklaşık 59 milyar lira civarın bir birikim miktarına ulaşılmıştır.

Yeni gelecek 18 yaşından küçüklere bireysel emeklilik düzenlemesi ile sisteme katılımın daha da artacağı ve sistemin daha geniş bir tabana yayılarak sürdürülebilirliğinin sağlanacağı öngörülmektedir.

İlgili yasal düzenleme kesinleşip onaylanıncaya kadar 18 yaşından küçüklere hesap açan bankalar yazımızı inceleyerek çocuğunuz için ilgili banka hesaplarında birikime şimdiden başlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

Finansbank kredi kartı yapılandırma 2016

Finansbank Kredi Kartı Yapılandırma Deneyimi

Hepimizin haberlerde kredi kartı borçlarının 72 aya varan vade ile yapılandırabileceğini duyduğumuzda içimizde bir merak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE