Bankadan Kredi Alamayanlar İçin Para Bulma Yolları

Bankadan Kredi Alamayanlar İçin Para Bulma Yolları
6 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 302 kez okundu.

Bankalardan bir türlü kredi desteği alamayan ve acil kredi arayışına giren kişiler için bazı alternatif yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle kredi başvurusuna neden olumlu bir yanıt alınamadığının öğrenilmesi gerekecektir. Eğer, kredi notunuz yeni bir kredi kullanımı için yeterli değilse ve diğer tüm şartlar tamamlanıyorsa, bu durumda düşük kredi notu sahiplerine yönelik sunulan kredi paketlerine bakılması doğru olacaktır. Genellikle kişilerin kredi notları düşük olduğunda herhangi bir kredi alamayacakları düşünülse de, Aktifbank tarafından hazırlanan kredi paketlerinde bu durumun tamamen yanlış olduğu görülmektedir. Bankanın hazırlamış olduğu ve düşük kredi notuna da kredi sunduklarını açıkladıkları bu hizmette, 30 bin TL’ye kadar başvuru kabul edilmektedir.

Kredi notu yetersiz olan kişiler, eğer bankalardan herhangi bir ceza almamışlarsa, bu kredi paketlerinden destek alabilirler. Ayrıca, bankanın hazırladığı özel hizmet paketinde, şubeye gitme şartına da takılmayacaksınız. Sadece internet üzerinden başvurunuzu tamamlayacak ve ardından kredinizi kullanmaya başlayacaksınız. Banka burada çok büyük bir risk aldığından dolayı, kredi faiz oranlarını diğer bankaların faiz oranlarına göre yüksek tutmaktadır. Burada faydalanacağınız faiz oranı ise %1,69’dan başlamaktadır.

Aktifbank tarafından hazırlanıp piyasaya sürülen kredi paketinde, yalnızca düşük kredi notuna sahip olanlar ve kredi notu gibi konularda herhangi bir problem yaşamayanlar faydalanacaktır. Eğer sizlerin kredi alamama sebepleriniz banka sicilinize dayanıyorsa, bu durumda yine başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Başvuruda bulunmadan önce Findeks üzerinden kredi puanı analizinize ulaşabilir, risk raporunuzdan da bankalardan cezalı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Banka Dışından Kredi Bulma Yolları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bankalardan ceza almış kişiler, ne şartlar olursa olsun bankalardan yeni bir kredi hizmeti alamayacaktır. Bundan dolayı, acil kredi ihtiyacı olan kişilerin biraz daha farklı yöntemlere başvurması ama bu yöntemlerde de son derece dikkatli olması gerekmektedir.

Banka dışından alternatif olarak kredi hizmeti almak isteyen kişiler, bu işlem için genellikle senet yöntemine başvurmaktadır. Kişiler, işletmelerden ya da bazı kişilerden senet karşılığında borç almakta ve borçlarını da istedikleri vade süresine göre ödemektedirler. Ancak, burada faiz oranlarının bankalara oranla biraz daha fazla olacağı, dikkatli davranılmazsa da tefeciler ile bu işlemin yapılabileceği kesinlikle unutulmamlıdır. Bu kapsamda, banka dışından nasıl para bulunacağını şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Senet karşılığında kredi veren işletmeler.
  2. Senet karşılığında borç para veren kişiler.
  3. Senetle altın veren kuyumcular.
  4. Senetle döviz veren döviz büroları.
  5. Senetle telefon satan işletmeler.

Şuan ülkemizde bankalardan kredi desteği alamayan kişilerin genellikle başvuruda bulunduğu alanlar bu şekildedir. Ancak tekrar hatırlatmamızda fayda var ki, o da senetli işlemlerde kimden borç alındığına dikkat edilmesidir.

acil kredi

acil kredi

Senetle Telefon Satan Kişiler

Bankadan kredi alamayan kişilerin en sık tercih ettiği yöntem, senet karşılığında bir cep telefonu alınması ve bu telefonların da değerinde satılarak nakit ihtiyacına son verilmesidir. Bu yöntem için yapılacak iki farklı uygulama vardır. Bunlardan ilki, cep telefonu satıcılarına başvuruda bulunarak senet karşılığında bir cep telefonu almak, diğeri ise telefon operatörlerine giderek, faturalı hatların üzerine bir cep telefonu alınmasıdır.

Eğer faturalı hat kullanıcısıysanız, doğrudan operatörünüze başvurarak cep telefonu alabilir, bu cep telefonunu da kutusunu açmadan doğrudan satabilirsiniz. Ancak, belirli vade süresi ile size bu cep telefonu sunulacağından dolayı, telefon piyasa değerinden biraz daha pahalıya gelebilecektir. Bundan dolayı alacağınız telefonun geri ödemesi sonrasında ne kadar bir değere ulaşacağına dikkat etmelisiniz.

Senetle Altın ve Döviz Nasıl Alınır?

Orta gelirli olan kişiler için altın fiyatları her zaman için yüksek bulunmuştur. Bundan dolayı da kişiler özel günlerde altın almak istediklerinde, kuyumculara borçlanarak bu işlemi gerçekleştirmektedir. Burada borçlanma işleminde herhangi bir sorunun ortaya çıkmaması adına, kuyumcular tarafından senet kullanılmaktadır. Bu işlem gerçekleştirilirken, eğer amacınız altını bozdurarak nakit ihtiyacınızı gidermekse, önce ne kadar altın alacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü, kuyumcular senetli işlemlerde yalnızca alınan altın üzerinden gram hesaplaması yaparak sizlere hizmet sunacaktır. Bu şartın beraberinde, isterseniz aldığınız altını farklı bir kuyumcuya götürerek bozdurabilir isterseniz de aynı kuyumcuda altınları bozdurabilirsiniz.

Senetle Borç Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Görüldüğü gibi bankadan kredi alamayan kişilerin para bulmaları için yine birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bankalarda her işlem resmi bir şekilde gerçekleştiğinden dolayı, kişilerin herhangi bir güven problemi ortaya çıkmamaktaydı. Senetli işlemlerde ise, sunulan faizler başta olmak üzere senetin nasıl doldurulduğuna kadar çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Senetle ilk kez borç para alacakların dikkat etmesi gereken önemli noktaları şu şekilde özetlememiz doğru olacaktır.

  1. Senet kesinlikle borç alacak kişi tarafından doldurulmalıdır.
  2. Senet doldurulurken, tutarın yazılı olduğu kısımın baş ve son kısmı kesinlikle kapatılmalıdır.
  3. Borç ödeme işlemi sırasında, senet görülmeli, ödeme işlemi sonrasında da senet teslim alınmalıdır.
  4. Senetlere kesinlikle tarih yazılmalıdır.
  5. Alınan senet, doğrudan imha edilmelidir.

Senet karşılığında kredi ya da borç para alacak kişilerin, bu beş maddeye kesinlikle dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İslami Kredi Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizde faizsiz kredi ve islami kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git