Bankadan döviz almak uygun kur avantajı ile ne kadar doğru

Bankadan döviz almak uygun kur avantajı ile ne kadar doğru
8 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 3.983 kez okundu.

Bankadan döviz almak-Dövizde meydana gelen artışlar ile birlikte insanlar yeniden dövizi yatırım aracı olarak kullanmayı yaygınlaştırmaktadır. Tabi dövizin hareketli olduğu günlerde alış satış arasında kur farklarıda normal şartlardan daha farklı oluyor. Bu yazımızda bankalardan döviz alırken ve bankalardan döviz satarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları sizler ile paylaşıyoruz.

Döviz hesabı : Öncelikle bankalardan online olarak döviz alabilmek için bankada almak istediğiniz para biriminde döviz hesabınızın bulunması gerekmektedir. Türkiye ‘de hizmet gösteren bankalar da convertable olan para birimleri için hesap açıp döviz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Döviz Hesabı açmak için en iyi alternatifleri ” Döviz hesabı nasıl açılır? Döviz hesabı açmak için neler gerekir?” konulu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Bankadan döviz almak mantıklı mı?

Convertable para birimleri : AMERİKAN DOLARI, AVRUPA PARA BİRİMİ, AVUSTRALYA DOLARI, DANİMARKA KRONU, İNGİLİZ STERLİNİ, İSVEÇ KRONU, İSVİÇRE FRANGI, JAPON YENİ, KANADA DOLARI, KUVEYT DİNARI, NORVEÇ KRONU ve SUUDİ ARABİSTAN RİYALİ’DİR.

Bir çok bankanın internet şubesinden bir tık ile döviz hesabı açabilirsiniz. Döviz hesabınızı açtıktan sonra internet şubesinden veya bankanızdan döviz alış satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. En uygun kurdan işlem yapabilmek için Hafta içi (iş günü) ve mesai saatleri içerisinde döviz alış ve satış işlemlerinizi gerçekleştirmenizde fayda vardır. Hafta sonu veya mesai saatleri dışında bankalar alış ve satış kurları arasında farkı daha yüksek tutmaktadırlar. Bu da alış satış işlemlerinizden daha fazla zarar etmenize veya daha az kar etmenize neden olur.

Örneğin iş bankasının aynı gün mesai saatleri içinde döviz
isbankasi-doviz-kurlari-isgunu-mesai-saati

Aynı günün mesai saatleri dışındaki döviz alış ve satış kurları

doviz-aksam

Örnek resimlerde gördüğünüz gibi kurlar mesai saatleri dışında açık bir farkla işleme alınıyor.

İşlemlerinizi telefon şubesi, internet şubesi veya mobil şubeden gerçekleştirmeniz sizin için yine daha karlı olacaktır. Bankaların döviz gişe kurları yine online işlemlere göre daha yüksektir.

Döviz transferleri : Türkiye ‘de bir bankadan diğer bankaya döviz gönderimi işlemi swift veya döviz transferi olarak adlandırılır. Ancak TL üzerinden yapılan eft işlemlerine göre daha fazla prosedürü vardır ve daha masraflı bir işlemdir. Bu nedenle dövizinizi tutmak istediğiniz bankadan almanız sizin için daha karlı olacaktır.

Kredi kartı ekstrenizde yurt dışı harcamalarınız döviz olarak ekstrelendiriliyorsa bu ödemelerinizi döviz hesabınızda bulunan döviz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz ve böylelikle alışveriş zamanı ve sonrasında meydana gelen kur değişimlerinden daha az etkilenebilirsiniz.

En ucuz döviz hangi bankada

En ucuz dövizin hangi bankada olduğu sorusu bankadan bankaya kurdan kura değişmektedir. Kolay yoldan bu bilgiye ulaşmanız için banka şubelerini arayabilir yada şubeler deki panolardan takip edebilirsiniz.

En yüksek döviz nerede bozdurulur

Genelde döviz büroları en yüksekten döviz bozarlar çünkü sürekli bozum yaptıklarından sürümden kazanırlar bankalar yada kuyumcularda bozduracağınız dövizlerde zarar edebilirsiniz. Anlık kur dalgalanmalarının olduğu günlerde döviz bozdurmak açıkçası pek mantıklı değildir. Yüksek bozumlarda kaybınız çok olacaktır. Bunlara dikkat etmenizde büyük fayda var.

Kredi kartı döviz harcamaları ile ilgili detaylı yazımızdan işlemler ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de en fazla şubesi olan 10 banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Bankadan döviz almak uygun kur avantajı ile ne kadar doğru Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Devran dedi ki:

    Merhaba,
    Yurt dışından doalr bazında para transferi yapılacaktı, yalnız USD hesabı yerine TL hesabı IBAN’ını vermişim. Transfer yapıldıktan sonra, Swift Mesajı geldiğinde farkına vardın. Parayı çekmede sorun yaşar mıyım? Ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim.

Sayfa başına git