22 Ocak 2017 , Pazar
Anasayfa / Bankalar / Asgari Ücretle çalışan biri ne kadar kredi alabilir?

Asgari Ücretle çalışan biri ne kadar kredi alabilir?

Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin belgelenebilir gelirlerine göre kredi verilebilmektedir. Aynı zamanda kredi notunuz düşükse kredi çekebileceğiniz rakam azalır veya banka ipotek veya kefil talebinde bulunabilir. Kefil ve ipotek gibi prosedürlere tabi tutulmamak ve findeks kredini notunu yüksek tutmak için neler yapabileceğinizi “Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim ” başlıklı konumuzda bulabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak d üşük gelir grubu olarak nitelendirilen asgari ücretlilerin kredi alabilecekleri rakam doğal olarak daha düşük ancak ülkemizde çok fazla asgari ücretli çalışan olduğundan dolayı bir çok banka asgari ücretlilere özelde kredi verebilmektedir.

Gelir ve aylık kredi taksit dengesi nedir? 

Temel olarak bankalar aylık kredi ödemenizi maaşınızın %40-%60 arasında olmasını makul görebilmektedirler. Bir diğer deyişle 360 TL x 36 Ay taksitli 10.000 TL kredi kullanımı için 720 TL gelir olması yeterlidir. Alabileceğiniz kredi üst limitini buna benzer yöntemlerle hesaplayabilirsiniz. Bir asgari ücretlinin kredi geçmeşi varsa kredi notu yüksekse ise alabileceği en yüksek kredi yaklaşık 15.000 TL’dir.  Ancak asgari ücret gelirinizin yanı sıra kira, faiz gibi herhangi bir belgelenebilir geliriniz var ise maaşınız olan asgari ücret + belgelenebilir diğer gelirlerinizin toplamı üzerinden yine aynı hesap yöntemini kullanabilirsiniz. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse Asgari ücret (kolay olması açısından 1.000 TL baz alıyoruz) geliriniz ve ayrıca 500 TL de kira geliriniz var.
Bu durumda bankadan alacağınız kredinin aylık taksidi 600-900 TL aralığında olabilecektir. Bankalar yine de kişinin risk durumuna göre bu rakamlara onay vermeyebilir. Ancak yasal olarak belirlenen üst sınır gelirinizin yüzde 75 i kadar bir ödemedir.

Peki, ya asgari ücret olan geliriniz istediğiniz miktarda kredi çekmenize yetmiyor ise o zaman ne yapmalısınız?

İşte tam bu noktada ipotek veya kefil konusu devreye giriyor. Bankalar günümüzde gelirinizin yeterli olduğundan fazla kredi çekmek istediğinizde  sizden bir gayrimenkul ya da bir kefil talebinde bulunacaktır. Ev , araba veya arsanız var ise bunu ipotek ettirebilir ve kredi çekebilirsiniz. Yine aynı şekilde düzenli gelir sahibi bir kefil göstererek de kredi çekebilirsiniz. Fakat bu noktada gayrimenkulün ederi veya kefilin belgelenebilir geliri de dikkate alınacaktır.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

en fazla şubesi olan bankalar

Türkiye’de en fazla şubesi olan 10 banka

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların şube sayıları aslında bir nevi doğrudan atm sayıları ile de ilgilidir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE