29 Nisan 2017 , Cumartesi
Anasayfa / Genel / En fazla ne kadar kredi kullanabilirim?

En fazla ne kadar kredi kullanabilirim?

Günlük hayatın ihtiyaçlarını karşılamakta bile eksik kaldığımız günlerde şüphesiz bir çok ihtiyaç için kredi çekiyoruz. İnsanları ihtiyaç kredisine iten etkenler genellikle çevreye eşe dosta olan borçları kapatmak veya veya ev tadilatı, tatil vb durumlar için başvururlar. İhtiyaç kredileri bu nedenle genellikle çok yüksek rakamlara ulaşmayacaktır gözüyle bakılmaktadır. Çeşitli sebepler ile bazen yüksek rakamlarda ihtiyaç kredisi kullanma gereksinimiz oluyor.

Gelirime göre en fazla ne kadar tüketici kredi kullanabilirim?

Bankaların bu konu yazılı ve kesin olarak bilinen bir kuralı olmamak ile birlikte genellikle kredinizin aylık ödemesinin aylık gelirinizin %30 unu aşmaması yönündedir. Yani 1800 TL Maaş alan birisi 600 TL aylık ödeme yapabilir mantığı ile düşünebiliriz.
Ancak bu tabiki kredi notunuza, daha önceki ödeme performanslarınıza bağlıdır.

Verdiğimiz örneği inceleyemeyi sürdürecek olursak aylık 600 tl civarı bir taksit ödemesi yapabilir. Bugünün 1 temmuz 2015 faiz oranları ile yaklaşık olarak 17.000 TL civarı bir tüketici kredisi kullanabilir. Tabi bu rakam banka ödeme geçmişlerinize göre 10.000 ile 30.000 arasında değişebilir.

Ancak 15-20 bin türk lirasının üzerinden bir krediyi alabilmeniz daha zor olacaktır.

En Fazla Ne kadar kredi alabilirim?
En Fazla Ne kadar kredi alabilirim?

Eşimin gelirini kredi çekerken gösterebilir miyim?

Yasal olarak evli olduğunuz eşinizin gelirini de kredi çekerken bankaya sunabilirsiniz. Verdiğimiz örneği sürdürelim 1.800 TL geliriniz vardı eşinizde 1.500 TL gelire sahip olduğunu düşünelim. Bu durumda toplam geliriniz 3.300 TL olacaktır. Aylık 1.100 TL kredi taksidi ödemeniz olabilir diye düşünürsek,
bu durumda 32.000 TL civarı ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Ancak bankalar ihtiyaç kredileri için artan rakamları risk unsuru olarak gördüğü için kredilerin onaylanıp onaylanmaması yine bankanın insiyatifinde olacaktır.

Kira geliri ve düzenli primlerimi gelir gösterebilir miyim?

Evet, Kira gelirinizi ve iş yerinden aldığınız düzenli primleri gelir olarak gösterebilirsiniz. Örneğin genelde bankalar ve çeşitli kurumsal firmalar çalışanlara 3 ayda bir maaş ikramiye verir. Bu durumda Örneği inceleyecek olursak 1800 TL maaş alan birisi yılda 16 maaş alıyor(3 ayda bir aldığı primlerle) . Yıllık gelirini hesaplayıp aylık taksit ödemesini ona göre şekillendirebilir. Yani 1.800 TL maaş alan biri 16 maaş ile 16*1.800 yıllık 28.800 TL maaş alıyordur. Bunu 12 ye böldüğümüz de aylık ortalama geliri bulabiliriz. Kişinin geliri bankanın gözünde 2.400 TL’dir ve bu durumda aylık 800 TL kredi taksiti ödeyebilir olarak görülecektir. Ayrıca kira gelirini de buna ekleyerek aylık ödeyebileceği kredi miktarını hesaplamayı sürdürebilirsiniz.

Taşıt kredisi kullanarak araç alacaksanız 48 Ay vade seçeneği olduğu için biraz daha yüksek rakamlarda kredi kullanabilme şansınız olacaktır. Ancak taşıt kredisi kullanmak için de yasalarda belirtilmiş şartları sağlamanız gerekmektedir. Daha sonraki yazılarımızda taşıt kredisi kullanım koşullarını daha detaylı açıklayacağız.

En fazla ne kadar kredi çekebilirim sorunun cevabı aylık gelirinizin 3 te biri oranında ödeme yapabileceğiniz kredi tutarıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

6 ay ertelemeli kredi veren bankalar 2017

6 ay ertelemeli kredi veren bankalar 2017 – Bankacılıkta artan rekabetten dolayı bankalar hergün yeni …

4 yorumlar

  1. Aynı anda 3 bankaya basvuru yapıp toplamda 100 bin tl kredi kullanabilir miyim aylık 4000 tl bordrom var ve ödemelerinde bu güne kadar hiç gecikme yok çalıştım 3 tane banka var kkb skorum findekste 1800 çıkıyor..

    • 4.000 TL gelir ile 100.000 TL kredi kullanmanız çok mümkün görünmemektedir. Kredi kullanmaktan ziyade ödeme yapabileceğiniz tutarlarda kredi kullanmanız hayrınıza olacaktır.

  2. maaşımı 3 bin lira olarak göstererek ortalama ne kadar kredi çekebilirim. şuanki kkb puanım 1.300

    • 1300 tam eşikte olan bir puanı. Mevcut borç durumunuz ve kredileriniz varsa ona göre değişecektir çekebileceğiniz miktar. Hiç kredi borcunuz yok ise 40-45.000 TL ye kadar kredi çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE