24 Nisan 2017 , Pazartesi
Anasayfa / Bankalar / Garanti Bankası Geciken kredi ödemesi işlem süreci nedir ?

Garanti Bankası Geciken kredi ödemesi işlem süreci nedir ?

Günlük hayatta bir çok ihtiyacımız için krediye başvurmak zorunda kalıyoruz. Ancak beklenmedik süprizler oldu ödemeleriniz düzensizleşti. Ödemeleriniz gecikiyor ve banka bu süreçte önce eposta,sms daha sonra çağrı yoluyla sizinle irtibata geçiyor.

İlk email-sms yoluyla bilgi veriliyor takribi gecikmeden sonra 5.gün . Bu uyarı sonrasında 10-11. gün civarında 0212 311 15 93 – 0212 311 15 94 gibi bir numaradan aranıyorsunuz. Telefonu açan kişi kısa bir kimlik doğrulamasından sonra ne zaman ödeme yapabileceğinizi soruyor. Yaklaşık ödemenin günün 20 gün sonrasına kadar bir söz istiyorlar. O tarihte ödeme yapamacaksanız söz vermeyiniz. Son kurabileceğim tarihe kuruyorum ödemenizi diyor o tarihe kadar yapmazsanız işlem yapılır. Bu yalandır 🙂  Yani net bir şekilde 3 aylık gecikme olmadığı sürece hiç bir şekilde yasal takibe düşmezsiniz. Ancak tabi artık önemli olan yasal takibe düşmek gibi kavramlar değil de , yüksek kredi notu elde edebilmek.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bankanın anlamsız tutumu findeks kredi notunu oluşturan faktörlerde 1 dönem gecikme 1-29 gün arası , 2 dönem gecikme 30-59 gün arası ve 3. dönem gecikme 60-90 gün arasıdır. Yani kredinizin bir gün gecikmesi ile 28 gün gecikmesi arasında kredi notunuza etkisi acısından hiç bir farkı yoktur. Ancak telefonda ki banka personeli bilmeyen insanı tehdit edip korkutma çabasındadır ve yanlış bilgi vermektedir. Banka gibi kurumsal yapıların bu şekilde insanları yanıltıcı bilgi vermesi gerçekten ilginçtir.

Tabi her gecikmenin 1 gün bile olsa findeks kredi notuna olumsuz etki ettiği gerçeği ortadadır. O nedenle mümkün mertebe kredilerimizi gününde ödemeliyiz ki daha sonrasında bankalar kuracağım , kredi , kredi kartı veya diğer kredili ürünlerde hem daha düşük faiz elde edebilelim ve hızlıca daha az prosedür ile işlemlerimizi halledebilelim.

30 Günün üzerinden bir gecikme olduğunda bu kredi notunuzu ciddi ölçüde etkileyecektir. 1-29 gün arası olan gecikmeler süreklilik arz etmediği sürece çok fazla puanınızı düşürmeyecektir. Bankaların borcunuzdan dolayı aramaların da her sözlerinden korkup panik olmanız gerekmiyor ancak yine de borcunuzu ödemek için birazcık düşünceli hale gelmenizde fayda var.

Ödemelerinizde yaşanan gecikmelerden dolayı findeks kredi notunuz düştü mü?Kredi Notu Yüksek Olana Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar 2015 konulu makelemiz ilginizi çekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

6 ay ertelemeli kredi veren bankalar 2017

6 ay ertelemeli kredi veren bankalar 2017 – Bankacılıkta artan rekabetten dolayı bankalar hergün yeni …

5 yorumlar

  1. verdiğimiz sözü tutamadık ama en yakın zamanda borcumu kapatacağım.inşallah teşekkürler

  2. aralıkta 3 aylık maaşı alıp ödeyeceğim..teşekkürler

  3. Merhabalar. 23 günlük gecikmem var ihtarname göndereceklerini söylediler. Sizce hemen gelir mi? Dört gün içerisinde ödeyeceğim. Hemen eve ihtarname gelir mi ?

  4. Merhaba kredi borcum 1 gün gecikti telefonlara mesaj yada çağrı ne zaman gelir kaç gün gecikten sonra gelir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE