30 Mart 2017 , Perşembe
Anasayfa / Genel / İng Bank Geciken Kredi – Kredi Kartı ödemesi

İng Bank Geciken Kredi – Kredi Kartı ödemesi

Bazen kişisel borçlarımızı ödemek, bazen tatile çıkmak , evimizi yenilemek için bazense ev araba almak gibi uzun vadeli yatırımlarımız için kredi çekeriz. Çektiğimiz günün şartlarında ödemesinde zorlanacağımızı pek düşünmeyiz. Ancak hayat bazen beklenmedik sürprizler yapabilir. Fazladan çıkan masraflar veya iş değişikliği nedeniyle gelir azalması ve işsiz kalma durumları. Bu gibi durumlarda her ay günü gününe ödediğiniz kredilerde gecikmeler olmaya başlayabilir.

Ing banktan kullandığını kredi için ödeme gününden 10-15 gün aralığında geçtiğinde 216 999 46 66 numarasından otomatik çağrı alabilirsiniz.  İng bank kredi veya kredi kartı ödemenizde ki gecikme 15-25 gün arasında gecikme olduğunda banka artık daha sık telefon etmeye başlayacaktır. İng bank tahsilat biriminden 0216 999 4666 numaradan veya benzeri bir numaran çağrı aranacaksınız. Banka personeli öncelikle sizden ödeme yapabileceğiniz bir tarih isteyecektir. Genellikle bir hafta on gün içerisinde ödeme yapmanızı isteyeceklerdir.

Peki Telefonda ki Banka Personeline Ne Demeliyim?

Burada en önemli nokta en kısa sürede ödeme yapmak için üzerimizde baskı kurmaya çalışan banka personeline vereceğimiz cevaptır. Tabi ki borcumuzu mümkün olan en kısa sürede ödemeliyiz. Bir günlük gecikmenin bile findeks kredi notu sistemine girildiğini unutmamalıyız. Ancak sırf o an konuşamadığınız veya geçiştirmek için ödemeye yapamayacaksanız kişinin belirttiği tarihte ödeme yapabileceğinizi onaylamayın. Çünkü eğer söz verdiğiniz tarihde ödeme yapmamış olursanız bu sonrasında ki süreçte güvenilirliğinizi azaltacaktır.

Kredi veya Kredi Kartı Geç Ödenmesinde İkinci Aşama

Kredi veya kredi kartı ödemenizin gecikmesi 30 günü aştığında hem findeks kredi notu sistemi için hemde banka ile olan ilişkileriniz açışından 2. aşamaya gelmiş olacaksınız. Bu aşamadan ve sonrası kredi siciliniz açısından oldukça önemlidir. 31-60 gün arası gecikme ile kredinizi ödemeniz gerekmektedir. Ödenmediği durumda herhangi bir icralık işlem başlatılmayacaktır ancak bankacılık sisteminde sicil kaydınıza ciddi bir eksi puan işlenecektir. Bu süreçte bankadan aldığınız telefonlar artış olacaktır. Kredi geçmişinize ve sözlerine istinaden banka kredi yapılandırma yani bir diğer deyişle aylık taksit tutarında çok ufak artışla bir veya iki ay krediyi ertelemeyi önerebilirler. Bundan sonrasında ödeme yapabileceğinize ve düzene gireceğinize inanıyorsunuz bu yola başvurmak sizin için en akıl karı yöntemdir. Eğer borcunu kredi kartı borcu ise ve kredi kullanabiliyorsanız, tüketici kredisi kullanarak kredi kartı borcunu daha fazla gecikmeden ödemenizde fayda vardır.

Kredi veya Kredi Kartı Geç Ödenmesinde Üçüncü Ve Son Aşama

Bir çok insanın merak ettiği kaç gün ödeme yapmazsam yasal takibe düşerim sorusunun cevabı işte bu aşamadadır. Tüm bu şartlar altında kredi veya kredi kartınıza 90 gün ödeme yapmadığınız durumda gireceğiniz aşamadır. Bu durumda banka dosyanızı avukatlarına iletecek ve hakkınızda yasal takip (idari ) takip başlatılacaktır. Bu süreçten sonra bankacılık sicilinizde dönüşü çok kolay olmayan bir aşama başlamış olacaktır. Mümkün olan en kısa sürede ödeme yapmazsanız banka varsa maaşınıza haciz veya diğer tahsilat yollarına başvuracaktır.

Umarım hiç birimiz bu aşamaları görmeyiz. Bankalara hem yüksek faiz ödemekten kurtulmak hemde gerektiğinde kredi çekebilecek durumda olabilmek için kredi ve kredi kartı ödemelerimizi zamanında yapmaya önem vermeliyiz. Borçsuz günler dilerim ..

İlginizi çekebilir benzer durumda garanti bankasının izlediği yolu incelediğimiz “Garanti Bankası Geciken kredi ödemesi işlem süreci nedir ?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ödeme ve yasal takip ile ilgili tüm sorularınızı konuya yorum olarak bırakabilirsiniz. Ekibimiz en kısa sürede dönüş yapacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

Finansbank kredi kartı yapılandırma 2016

Finansbank Kredi Kartı Yapılandırma Deneyimi

Hepimizin haberlerde kredi kartı borçlarının 72 aya varan vade ile yapılandırabileceğini duyduğumuzda içimizde bir merak …

5 yorumlar

 1. Uyarı ihbarnamesi son ödeme tarihinden kaç gün sonra çekiliyor

  • Banka’dan bankaya değişmekle birlikte 5 günün üzerinde ki gecikmeler de bankalar sms veya email yoluyla ilk olarak iletişime geçiyor.

 2. Merhaba;

  işsizlik durumunda çektiğimiz krediye dair ödemede zorluk yaşıyorsak ne yapabilirz?

 3. eşimin bankalardan kredi çekip çekmediğini öğrenebilirmiyim?
  ayrıca eşimin benim onayım olmadan kredi çekmemesi için bankalara n yapmam gerekir?

  • Eşinizin bilgisi dahilinde findeks kredi notunu alırsanız görebilirsiniz. Ancak kredi çekmemesi için yapabileceğiniz birşey yok yeterli geliri varsa ve kredi notu yüksek ise bankalar kredi verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE