Devlet Destekleme Kredisi ve Özellikleri

Devlet Destekleme Kredisi ve Özellikleri
4 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Devlet tarafından ülkemizdeki birçok sektöre yönelik desteklemeler yapılmasına karşın, genellikle hayvancılık ya da tarım sektörü hakkında bilgiler gündeme gelmektedir. Teşvik kredisi ile birlikte bu iki sektöre bölgelere göre ayrıcalıklı bir şekilde hizmet sunuluyor olsa da, kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak teşvikler ile birlikte yeni bir iş kurmak ya da mevcut işlerinizi büyütmek adına da destek başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkemizde sosyal devlet ilkesine bağlı kalınmak istendiğinden dolayı her sektör için bu tarz ödenekler ayrılmış durumdadır. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta, ülkemizin ihtiyacı olan bir sektörde faaliyet göstermeye karar vermenizdir. Eğer bu tarz bir projeniz varsa, sadece teşvik verdiği ile bilinen KOSGEB değil, birçok kamu kurum ve kuruluşları ile bakanlıklardan da destek alabilirsiniz.

Ülkemizde bu desteklemelerin yanlış bilinmesindeki nedenlerden birisi de araştırma yapılmamasıdır. Çünkü, sunulan teşvik programlarının neredeyse tamamında, çiftçilik ile uğraşan, hayvancılık yapan ya da KOBİ ünvanı bulunan her bireyin bu desteklerden faydalanacakları bilinmektedir.

Esnaflar İçin Devlet Destekli Krediler

Hem küçük esnaflarımız hem de KOBİler için ortaya çıkacak tüm finansal ihtiyaçların karşılanması ve her şeyden önemlisi de ödeme işlemlerinde bir zorluk yaşanmaması adına, devlet kurumlarının yanı sıra bankalardan da devlet destekli hizmet alınabilmektedir. Bunlara verebileceğimiz en güzel örnek ise, 2017 yılında resmi olarak başvuruların yapılmakta olduğu, sıfır faizli nefes kredileridir. Şuan esnaflarımıza ödemelerin yapılmaya başlandığı ve en çok başvurunun kabul edildiği banka olan Halkbank, nefes kredisi ile birlikte anılmaktadır. Birçok sektörden kişinin katılım gösterebileceği hizmette, üç ayrı kategori için hizmet sunulmaktadır. Bu sektörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Dalları
  • Ustalık Belgesine Sahip Olanların Yeni İşyeri Kurma Talepleri
  • Genç Girişimci, Sanatkar ve Esnaflara Yönelik Kredi

Halkbank tarafından sunulan teşvik kredisi için öncelikli olarak kaybolmaya yüz tutan meslek dallarını ele alalım. Bu kategoride hizmet alınabilmesi için artık geleneksel gözü ile bakılan el dokumacılığı, yazmacılık, keçecilik, yorgancılık, oltu taşı işlemeciliği, lüle taşı işlemeciliği, yemenicilik ve oyacılık gibi sektörlerden birisinde faaliyet gösteriyor olmanız yeterli olacaktır. Bu sektörlerin tekrar canlılık yaşaması adına sunulan kredide %100 faiz indirimi bulunmaktadır. Bu sayede, yalnızca ana para ve kredi paketine denk gelen küçük masrafları ödeyerek kredinizi kullanabilirsiniz.

teşvik kredisi

teşvik kredisi

Diğer hizmet alanı olan ustalık belgesi alanında, kişilerin en az 3 yıllık eğitimi alarak ustalık belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu belge ile ilgili meslek kolunda da son 1 yıl içerisinde kendisine ait bir işletme kurduğunu kişilerin kanıtlaması gerekmektedir. Eğer bu şartlar tamamlanıyor ise, kişilere aynı şekilde %100 faiz indirimli bir şekilde esnaf kredisi verilecektir.

Halkbank’ın teşvik kredisi kapsamında sunduğu son hizmet alanı da genç girişimciler, sanatkarlar ve esnaflara yöneliktir. Bu alanda sunulan hizmetlerde temel şart, KOSGEB veya anlaşmalı kurumlarca verilen uygulamalı girişimcilik eğitiminin tamamlanmasıdır. Ayrıca, krediye başvuracak kişilerin 30 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Bu şart ile birlikte Halkbank’a yapılacak başvurularda 100 bin TL’ye kadar kredi başvurusu yapılabilecek ve hiçbir şekilde de faiz ödemek durumunda kalınmayacaktır.

Genç Girişimci Destekleri Ne Kadar Veriliyor?

Ülkemizde verilen destekler açısından en önemli alan da genç girişimcilere yönelik sunulan hizmetlerdir. Bu hizmetler kapsamında gençlerin istihdama katılmalarının da önü açılmış olmaktadır. KOSGEB ve sektörlere göre bazı bakanlıklar tarafından sunulan bu desteklerde, öncelikli olarak KOSGEB’in sunduğu hizmetleri ele alalım.

KOSGEB’in genç girişimcilere yönelik vermiş olduğu hizmetler, öncelikle 50 bin TL değerinde ve tamamı hibe olacak şekilde hizmet sunulmaktadır. Bu hizmet dahilinde, gençlerin ticari hayata atılmaları sırasında işletme kuruluşunda yaptıkları harcamaların tamamı için finansman desteği sağlanmaktadır. KOSGEB veritabanı kaydı oluşturulmak kaydı ile başvuru yapılabilecek bu hibe paketi için, yapılan ve kurulum aşamasında kullanılan masrafların, resmi faturalar ile belgelendirilmiş olma şartı vardır. Ardından inceleme yapılacak ve kişilere tek seferde en fazla 50 bin TL olacak şekilde hibe sunulacaktır.

KOSGEB’in sunduğu desteklerden bir diğeri de, 50 bin TL değerindeki hibeden faydalanan ve işlerini büyütmeye karar veren kişilere yönelik geliştirilmektedir. Bu alanda yapılacak başvurular için bayi verilmesi, şube açılması, yeni ekipmanlar alınması ya da giderlerin kontrol altına alınabilmesi adına 100 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanmaktadır. KOSGEB’in sunduğu 100 bin TL’ye kadar olan kredi paketlerinde ise, geri ödeme durumu vardır. Fakat, bu kredi paketinde herhangi bir faiz söz konusu değildir.

Son olarak da tarım ve hayvancılık alanında gençler için hazırlanan teşvik paketlerine bakacak olursak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Genç Çiftçi Destekleri ve Köye Dönüş Projesi karşımıza çıkacaktır. Her iki proje ile birlikte kırsal alanda faaliyete geçecek olan gençlerimize 30 bin TL değerinde hibe krediler sunulmaktadır. Ayrıca, gençlerimizin bu hibeden faydalandıktan sonra meydana gelebilecek ihtiyaçlarının karşılanması için hem bankalar ile hem de kamu kurumları ile anlaşmalar yapılmaya devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde belgesiz kredi ve ev hanımına belgesiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git