Döviz olarak ihtiyaç kredisi çekilebilir mi?

Döviz olarak ihtiyaç kredisi çekilebilir mi?
25 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.

Döviz kurlarında yükselişin arttığı dönemlerde özellikle daha çok konuşulmaya ve araştırılmaya başlanan bir konudur döviz ve döviz işlemleri. Bu yazımızda Tükiye’de döviz üzerinden kredi çekilip çekilemeyeceği ile ilgili yasal düzenlemeler ile ilgili bilgilendirme de bulunacağız.

Döviz ile ihtiyaç Kredisi çekebilir miyim?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıysanız ve Türkiye Cumhuriyetinde ikamet ediyorsanız, Tüketici kredilerinizi sadece ve sadece TL olarak çekebilirsiniz. 2008 Yılında yapılan bu düzenleme ile dövizde meydana gelebilecek ani düşüş ve yükselişlerde vatandaşların büyük felaketler yaşanmasını önlemek üzere yapılmış haklı bir düzenlemedir. Türkiye’de yaşayıp TL kazanıp, TL harcarken döviz üzerinden borçlanmanın biz tüketiciler açısından da mantıklı olmadığını bilmemiz gerekir.

Döviz hesabı olarak kredili mevduat hesabı açılabilir?

Kredili mevduat hesapları da bir çeşit kredi olarak değerlendirildiği için kredili mevduat hesaplarınızda sadece ve sadece Türk Lirası cinsinden açılabilir.

Kredi kartı döviz limitleri var , peki kredi kartı da döviz ile borçlanma değil mi?

Kredi kartı adında kredi geçsede aslında bir kredi ve borçlanma ürünü değildir. Kredi kartı bir ödeme aracı olarak nakit alternatifi olarak piyasaya çıkmıştır. Evrensel bir ödeme aracı haline geldiği için yurt içinde dışında farklı para birimleri olarak kullanılabilir. Borcunuzu isterseniz TL olarak ekstrelendirebilirsiniz, isterseniz ise döviz olarak ekstrelendirebilirsiniz. Kredi kartlarından döviz ile ödeme seçeneği bu nedenle açıktır. Kredi kartı döviz harcamaları ile ilgili detaylı bilgiyi buradaki yazımızdan bulabilirsiniz.

Şirketler için kullanılan ticari kredilerde döviz ile işlem yapılabilir mi?

Döviz Kredisi, ihracat veya ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan firmalara,İhracat taahüdlerini yerine getirmek şartı ile döviz olarak kredi kullanabilirler. İhracat yapan şirketler zaten döviz ile gelir elde ettikleri döviz ile borçlanabilir ve kredi ödemesi yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan E-devlet işbirliği olan bankalar başlıklı makalemizde e devlet girişi olan bankalar, şifresi e devlet ve internet şubesinden e-devlet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git