EFT Nedir? EFT Hangi Saatlerde Yapılır?

EFT Nedir? EFT Hangi Saatlerde Yapılır?
26 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 669 kez okundu.

Para transferleri gerek bireylerin gerekse kurumların vazgeçilmez finans işlemleri arasındadır. Başlıca para transferleri Havale, EFT, Swift olarak adlandırılmaktadır. Peki makalemizin konusu olan EFT nedir ?  EFT (Elektronik Fon Transferi) inin kısa ismidir. EFT işlemi bir bankadan başka bir bankaya para gönderme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Örneğin İş bankasından Garanti Bankasına para gönderme işlemine EFT denilmektedir.

EFT işlem akışı :

EFT nedir?

EFT akışı

Bankalar arası para transfer işlemi olan EFT , paranın bir bankadan öncelikle Merkez bankasına daha sonrada alıcı bankaya iletilmesi işlemedir. Havale’den farklı olarak merkez bankasına iletilen para transfer işlemi olduğu için belirli saatler içerisinde gerçekleştirilmektedir.

EFT Saatleri 

EFT işlemlerinin yapılabildiği saatlere EFT Saatleri adı verilmektedir. Eft işlemleriniz sadece hafta içi ve iş günlerinde yapılabilmektedir. EFT saatleri bankadan bankaya değişmek ile birlikte 09:00 ile 17:30 arasında değişmektedir. Bu saatler içerisinde yapacağınız para transferleri (EFT) gün içerisinde alıcının banka hesabına yansıyacaktır. İşlemler işlem yoğunluğuna göre genellik 5-30 dakika arasında alıcı hesabına ulaşmaktadır. Ancak işlem yoğunluğuna göre bu süre uzayabilmektedir. Yarım iş günü uygulanan günlerde eft saatleri 09:00 11:45 arasında gerçekleştirilmektedir. Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde yapacağınız EFT işlemleri bir sonraki iş günü mesai saatleri içerisinde gerçekleşecek ve alıcı banka hesabına yansıtılacaktır. EFT işlemini EFT saatleri içinde yaptığınız halde alıcı banka hesabına gün içerisinde ulaşmadıysa neler yapmanız gerektiğini anlatan makalemizi inceleyiniz.

Ayrıca Türkiye Bankalar Birliğinin aldığı kararlar doğrultusunda EFT ve özellikle Avrupa ekonomik birliği içerisinde ülkelere yapılan gönderilerde IBAN kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. IBAN nedir ve IBAN Sorgulama makalelerimizi incelmeyi unutmayın.Yurt içinde yapacağınız EFT işlemlerinde IBAN kullanma ise şu şekilde bir istisnaya tabi tutulmuştur.

EFT sistemi aracılığıyla hesaba yapılan para transferlerinde, talep edilmesine rağmen müşteri tarafından alıcıya ait IBAN’ın bildirilmeyeceğine ilişkin müşterinin yazılı beyanının alındığı işlemler hariç olmak üzere, alıcıya ait IBAN’ın doğrulanması ve kullanılması zorunludur.

IBAN Nedir? konumuzda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Havale ve EFT arasında ki farklar nelerdir konulu makalemiz için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Findeks kredi notu nedir? Nasıl hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git