En fazla ne kadar kredi kullanabilirim?

En fazla ne kadar kredi kullanabilirim?
1 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 935 kez okundu.

Günlük hayatın ihtiyaçlarını karşılamakta bile eksik kaldığımız günlerde şüphesiz bir çok ihtiyaç için kredi çekiyoruz. İnsanları ihtiyaç kredisine iten etkenler genellikle çevreye eşe dosta olan borçları kapatmak veya veya ev tadilatı, tatil vb durumlar için başvururlar. İhtiyaç kredileri bu nedenle genellikle çok yüksek rakamlara ulaşmayacaktır gözüyle bakılmaktadır. Çeşitli sebepler ile bazen yüksek rakamlarda ihtiyaç kredisi kullanma gereksinimiz oluyor.

Gelirime göre en fazla ne kadar tüketici kredi kullanabilirim?

Bankaların bu konu yazılı ve kesin olarak bilinen bir kuralı olmamak ile birlikte genellikle kredinizin aylık ödemesinin aylık gelirinizin %30 unu aşmaması yönündedir. Yani 1800 TL Maaş alan birisi 600 TL aylık ödeme yapabilir mantığı ile düşünebiliriz.
Ancak bu tabiki kredi notunuza, daha önceki ödeme performanslarınıza bağlıdır.

Verdiğimiz örneği inceleyemeyi sürdürecek olursak aylık 600 tl civarı bir taksit ödemesi yapabilir. Bugünün 1 temmuz 2015 faiz oranları ile yaklaşık olarak 17.000 TL civarı bir tüketici kredisi kullanabilir. Tabi bu rakam banka ödeme geçmişlerinize göre 10.000 ile 30.000 arasında değişebilir.

Ancak 15-20 bin türk lirasının üzerinden bir krediyi alabilmeniz daha zor olacaktır.

En Fazla Ne kadar kredi alabilirim?

En Fazla Ne kadar kredi alabilirim?

Eşimin gelirini kredi çekerken gösterebilir miyim?

Yasal olarak evli olduğunuz eşinizin gelirini de kredi çekerken bankaya sunabilirsiniz. Verdiğimiz örneği sürdürelim 1.800 TL geliriniz vardı eşinizde 1.500 TL gelire sahip olduğunu düşünelim. Bu durumda toplam geliriniz 3.300 TL olacaktır. Aylık 1.100 TL kredi taksidi ödemeniz olabilir diye düşünürsek,
bu durumda 32.000 TL civarı ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Ancak bankalar ihtiyaç kredileri için artan rakamları risk unsuru olarak gördüğü için kredilerin onaylanıp onaylanmaması yine bankanın insiyatifinde olacaktır.

Kira geliri ve düzenli primlerimi gelir gösterebilir miyim?

Evet, Kira gelirinizi ve iş yerinden aldığınız düzenli primleri gelir olarak gösterebilirsiniz. Örneğin genelde bankalar ve çeşitli kurumsal firmalar çalışanlara 3 ayda bir maaş ikramiye verir. Bu durumda Örneği inceleyecek olursak 1800 TL maaş alan birisi yılda 16 maaş alıyor(3 ayda bir aldığı primlerle) . Yıllık gelirini hesaplayıp aylık taksit ödemesini ona göre şekillendirebilir. Yani 1.800 TL maaş alan biri 16 maaş ile 16*1.800 yıllık 28.800 TL maaş alıyordur. Bunu 12 ye böldüğümüz de aylık ortalama geliri bulabiliriz. Kişinin geliri bankanın gözünde 2.400 TL’dir ve bu durumda aylık 800 TL kredi taksiti ödeyebilir olarak görülecektir. Ayrıca kira gelirini de buna ekleyerek aylık ödeyebileceği kredi miktarını hesaplamayı sürdürebilirsiniz.

Taşıt kredisi kullanarak araç alacaksanız 48 Ay vade seçeneği olduğu için biraz daha yüksek rakamlarda kredi kullanabilme şansınız olacaktır. Ancak taşıt kredisi kullanmak için de yasalarda belirtilmiş şartları sağlamanız gerekmektedir. Daha sonraki yazılarımızda taşıt kredisi kullanım koşullarını daha detaylı açıklayacağız.

En fazla ne kadar kredi çekebilirim sorunun cevabı aylık gelirinizin 3 te biri oranında ödeme yapabileceğiniz kredi tutarıdır.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Asgari ücretim 2017 yılının ilk 6 ayı için 1404 TL’ye çıkmasıyla birlikte, asgari ücrete kıyasla çekilebilecek olan kredi tutarı da doğal bir şekilde artmış oldu. Bu artışla sadece kredilere değil, gelire bağlı olacak şekilde belirlenen kredi kartı limiti de asgari ücret ile maaş alan bir birey için artmış oldu.

24.000 TL 48 Ay %1,24703 TL 33.873 TL 33.873 TL

Bankalara ait gelire göre belirledikleri kredi miktarları değişik haller göstermektedir. Lakin, bir genelleme yaparak, bankaların çoğu zaman uygulanan formülü, “aylık net gelir bölü 2”dir. Bu formülle bireyin ödeyebileceği en büyük kredi taksit fiyatı hesaplanmaktadır. Örneğin, asgari ücretle maaş alarak yaşayan bir birey ve kredi borcu olmayan bir birey, 1.404 TL/2 = 702 TL otuz günlük kredi taksiti ödeyebilir anlamına geliyor. Bu ise ihtiyaç kredilerinde kullanılabilecek en yüksek vade olan 3 yıl 2 ay ile hesaplandığı taktirde, yaklaşık olarak 24.000 TL bir kredi tutarına denk gelmekte.

Kredi notunuz ve daha önceki ödeme istatistiklerinize bağlıdır.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Toplam olarak elde ettiğiniz gelirin %60’ı kişinin toplam olarak ödeyebileceği taksit parasına denk gelecek halde bir sistem çalıştırılır. Basit bir matematik ile 1000 TL gelir elde eden bir bireyin aylık taksit ücreti en fazla 600 TL olabiliyor. Bu ise 1.25% faiz oranı bulunduran bir banka da 16500 TL, 3 Yıl vadeli denk taksitli bir krediye denk gelecek şekildedir. Bu hesaplama bize kısaca şunu anlatıyor. 1000 TL gelire sahip olan bir bireyin en fazla 16.5 katı olacak kadar kredi (16.500 TL) çekebilir.

Kredi Çekme Şartları

1-Bireyin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

2-Vergi levhası ya da aktif SGK kaydına sahip olması gerekir.

3-Bankalarla çalışmaların düzgün olması gerekir.

4-İpotek verilecek ise eş rızasının yazılı olarak alınması gerekir.

5-İhtiyaç ve taşıt kredisin için en fazla 48 ay, konut kredisin için ise 360 ay vade talep edilmesi gerekir.

6-Gelirin resmi geçerliliğinin bulunduran evraklar ile beyan edilmesi gerekir.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim

Özel günlerde giderlerimiz normalin kat kat üstüne çıkar. Öyle zamanlar olur ki giderler gelirlerden daha fazla olur. İşte böyle zamanlarda maddi desteğe ihtiyaç duyarız. Ödemesi zor olmayacak ve ihtiyaç anında yardımcı olacak türde bir destek. Böyle zamanlarda hemen hemen herkes ihtiyaç kredisi almak için bankalara başvurur. İhtiyaç kredileri çok yüksek tutarda olmamakla birlikte yüksek vadeli, düşük faizli ve ödeme ertelemeli olabilmektedir. Bu nedenle zor zamanlarda ihtiyaç kredileri yaralarımıza ilaç olmaktadır. İhtiyaç kredisi almak isteyen herkes muhtemelen en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabileceğini merak etmektedir.

İlk ödeme tarihini 6 ay sonraya kadar erteleyebildiğimiz bu kredilerin standart bir değeri yoktur. Üst sınırı 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Yani ihtiyaç kredisi adı altında alabileceğiniz en yüksek tutar 50.000 TL olabilir. Bir kişinin çekebileceği maksimum tutar ise birçok faktör göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Kredi notu, borç durumunuz ve aylık geliriniz bu faktörlerden en önemlileri olarak sayılabilir.

En Fazla İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Maddi giderlerin artmasıyla “En fazla ne kadar kredi alabilirim?” sorusu akıllara gelmektedir. Bu soruya cevap olarak her banka, belirli miktarlarda, kendi düzenlediği faiz ve geri ödeme koşullarında ihtiyaç kredisi vermektedir. Garanti Bankası,30,000 TLlik ihtiyaç kredisi vermektedir. Geri ödeme koşulları ise; 48 ay vade ile % 1.39 faiz uygulayarak ayda 913.17 TLlik bir geri ödeme koşulu sunmaktadır. İhtiyaç kredisi için toplamda ödenecek tutar ise 43,982.16 TLdir. Türkiye İş Bankası, 15,000 TLlik ihtiyaç kredisi vermektedir. Vadesi 48 ay olup aylık faiz oranı % 1.29 dur. Aylık taksiti 445.15 TL, toplam ödenecek tutar ise 21,442.20 TLdir. CEPTETEB, Türkiye İş Bankası ile aynı miktarda, 15,000 TL ihtiyaç kredisi vermektedir. Aylık faiz oranı %1.35, aylık taksiti 759.34 TLdir. Toplam ödenecek tutar, 18,224.16 TLdir. Ing Bank, 9,000 TLlik ihtiyaç kredisi vermektedir. Faiz oranı %1.19 olup aylık taksiti 321.18 TLdir. Toplam ödenecek tutar ise 11,618.28 TLdir. Garanti Bankası en yüksek, Ing Bank en düşük krediyi vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Neden Cepteteb? başlıklı makalemizde hesap işletim ücreti almayan bankalar, havale eft ücreti almayan bankalar ve dijital bankacılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

En fazla ne kadar kredi kullanabilirim? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Anonim dedi ki:

  Aynı anda 3 bankaya basvuru yapıp toplamda 100 bin tl kredi kullanabilir miyim aylık 4000 tl bordrom var ve ödemelerinde bu güne kadar hiç gecikme yok çalıştım 3 tane banka var kkb skorum findekste 1800 çıkıyor..

  1. adminbank dedi ki:

   4.000 TL gelir ile 100.000 TL kredi kullanmanız çok mümkün görünmemektedir. Kredi kullanmaktan ziyade ödeme yapabileceğiniz tutarlarda kredi kullanmanız hayrınıza olacaktır.

 2. yavuz dedi ki:

  maaşımı 3 bin lira olarak göstererek ortalama ne kadar kredi çekebilirim. şuanki kkb puanım 1.300

  1. adminbank dedi ki:

   1300 tam eşikte olan bir puanı. Mevcut borç durumunuz ve kredileriniz varsa ona göre değişecektir çekebileceğiniz miktar. Hiç kredi borcunuz yok ise 40-45.000 TL ye kadar kredi çekebilirsiniz.

Sayfa başına git