Ev Almak İsteyenlere Verilen Krediler ve Şartları

Ev Almak İsteyenlere Verilen Krediler ve Şartları
12 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.

Konut sahibi olmak isteyenler, birçok farklı platformdan defalarca faiz oranlarının düştüğünü, gayrimenkul firmaları tarafından hem 20 yıla kadar vadeli hem de faizsiz konut kredisi imkanlarının sunulduğunu görmüştürler. Fakat, banka kredilerinde meydana gelen faiz indirimleri net bir şekilde görülürken, gayrimenkul firmalarının her bölgede kampanya yapmadığı da görülmektedir. Bundan dolayı kişiler ev kredisi için hangi bankaya başvuracağını, bankanın ne şartlar ile onlara kredi sunacağını, hangi faiz oranlarının geçerli olduğunu ve kredi kullanım süreci hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Öncelikle, 2017 yılı için konut kredilerinde ciddi bir indirimin söz konusu olduğunu açıkça belirtebiliriz. Faiz oranlarının düşürülmesinin beraberinde, emeklilerin de ev sahibi olmaları için kredi kampanyaları düzenlendiğini, bu kampanyalarda da ödemelerin ertelenmesi gibi hizmetlerin sunulduğunu görebiliriz.

Ev Kredisi Faizleri

Konut alımları için bankaya başvuracak kişilere, en düşük faiz oranı sunan ve buna ek olarak da konut kredisi kampanyaları bulunan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ziraat Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Yaptığımız araştırmalar sonucunda, 100 bin TL ve 120 ay vade ile yapılacak konut kredilerinde, en uygun şartların bulunduğu bankalar yukarıdaki gibidir. Sunulan faiz oranlarını incelediğimizde ise %1,03 faiz oranı ile Ziraat Bankası, %1,01 ile Yapı ve Kredi Bankası, %0,99 ile QNB Finansbank, %1,11 ile Akbank, %1,17 ile Garanti Bankası ve %1,23 ile de Türk Ekonomi Bankası (TEB) karşımıza çıkmaktadır.

En iyi faiz oranlarının sunulduğu bankalar ve faiz oranları bu şekildedir. Ancak, bankalar sizin alacağınız kredi miktarı ile vade seçenekleri doğrultusunda, daha uygun koşullarla da kredi hizmeti sunabilecektir. Son olarak, konut kredilerinin genelinde bankalar tarafından hem kredi tahsis ücretli hem de kredi tahsis ücretsiz paketlerin olduğunu belirtebiliriz. Bundan dolayıo başvuru yapacağınız kredi paketindeki tüm detayları incelemeniz gerekecektir.

ev kredisi

ev kredisi

Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Faiz oranlarında her ne kadar düşüşler olsa da, 100 bin TL ya da bunun gibi yüksek miktarlarda konut kredisi alındığından dolayı, faiz oranları maliyetleri biraz arttıracaktır. Bu da, konut kredisi kullanacak kişileri oldukça rahatsız etmektedir. Faizler ile birlikte en az ana para kadar faiz ödemek durumunda kalan kullanıcılar, ev kredisi için daha uygun koşulları sunan kurumları ya da faizsiz bir şekilde nasıl ev kredisi alacaklarının yolunu aramaktadır.

Şuan için hangi banka olursa olsun faizsiz bir şekilde konut kredisi alınması mümkün değildir. Bu sebepten dolayı, sıfır faiz ile hizmet almak isteyen kişilerin daha farklı yollara başvurmaları gerekecektir. Burada bazı gayrimenkul firmalarını, müteahhitleri ya da temelden inşaata ortak olabileceğiniz kurumları örnek gösterebiliriz. Gayrimenkul firmaları arasında 25 yıllık bir geçmişi bulunan Eminevim, burada en çok tercih edilen kurumların başında gelmektedir. Kişilerin kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayan firma, 2017 yılında şube ağını da genişleterek, Türkiye genelinde daha fazla kişiye hizmet sunmaya başlamıştır.

Faizsiz kredi imkanlarında belirttiğimiz diğer iki alan ise birbiri ile oldukça benzerdir. Hem kurumsal hem de bireysel olarak müteahhitlik yapan kişiler, kendi maliyetlerini de en aza indirmek adına kişilerin temelden ortak olmalarını ya da ilerlemiş olan inşaat için belirli bir peşinat ödenip sonrasında aylık taksitler ile kredi almalarının önünü açmış durumdadır. Bu yol ile konut alacak kişiler, ellerinde bir miktar birikmiş paraya sahip olmalıdır.

En Uygun Ev Kredisi Veren Banka

Konut kredilerinde geçerli olan ve en uygun şartların bulunduğu bankaları yukarıda sizler için sıralamıştık. Bu sıralamada da görüleceği gibi, %0,99’luk faiz oranı ile en düşük faizler QNB Finansbank tarafından sunulmaktadır. Bankaya kredi başvurusunda bulunacak olan kişiler için örnek bir hesaplama yapacak olursak, aylık taksit, diğer şartlar ve masraflar şu şekilde olacaktır.

 • Kredi Başvuru Tutarı: 100 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 120 Ay
 • Toplam Masraf: 1.164 TL
 • Faiz Oranı: %0,99
 • Ödeme Planı: Eşit Taksitli
 • Konut Sigortası: 224 TL
 • DASK: 153 TL
 • Aylık Taksit: 1.428 TL

100 bin TL’lik tutar ve 120 aylık vade seçeneğinde ödeme planı yukarıdaki gibi olacaktır. Kişilerin yapacakları kredi başvurularında, hem kendileri için hem de konut için zorunlu olarak bazı sigortalar yapılacaktır. Bundan dolayı kişilerin yaşı ve alınacak konutun özelliklerine göre sigorta masraflarında bazı artışlar ya da azalışlar olabilir. Konut sigortası ve DASK için belirtilen tutar ise, yıllık olarak hesaplanarak 10 yıllık toplam ücret şeklinde kredi tutarına yansıtılmaktadır.

QNB Finansbank’ın sunduğu bu şartlar ile kredi başvurusunda bulunacak kişiler, alacakları evin tapusu ve gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgah belgeleri ile birlikte şubelerden başvuru yapabilirler. Başvuru işlemlerinde ekspertiz raporu hazırlatılacağından dolayı, konutun anlaştığınız fiyatından daha farklı bir fiyat karşınıza çıkabilecektir. Ayrıca, konut kredilerinde QNB Finansbank tarafından %80’e kadar kredi sunulmaktadır. Evin tamamı için yani kalan %20’lik kısım için de kredi alınmak isteniyorsa,  adınıza kayıtlı farklı bir gayrimenkulü bankaya ipotek ettirmeniz istenecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Eksper Ücretleri Ne Kadar? başlıklı makalemizde eksper ücretleri ve bankaların ekspertiz masrafları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git