Faizsiz Emekli Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Faizsiz Emekli Kredisi Ne Zaman Verilecek?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 303 kez okundu.

Emeklilere yönelik 2017 yılında gerçekleştirilen bankacılık faaliyetlerinde, şuan gündemde olan promosyon ödemeleri ve beraberinde verilecek faizsiz krediler bulunmaktadır. Merakla beklenen iki konuda çalışmalar devam ederken, promosyon ödemeleri için resmi adımlar atılmuş durumdadır. Alınan kararlar ile birlikte devletin anlaşma sağladığı bankalara giderek maaş taşıma işlemleri şartıyla promosyon ödemeleri alınabilmektedir. Fakat emekliye faizsiz kredi ne zaman ve hangi bankalar aracılığı verilecek konusunda net bir durumdan söz edilmesi mümkün değildir. Fakat, devletin geliştirdiği bir proje olmasından dolayı emeklilerin alacakları faizsiz kredilerin kamu bankalarından verileceği beklenmektedir.

Kamu bankalarına yönelik beklentiler devam ederken Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan şuan için faizsiz krediler konusunda da açıklama gelmemiştir. 2017 yılında tamamlanması beklenen bu çalışmalarda ise, yılın sonuna doğru net adımların atılacağı beklenmektedir.

Emeklilerin kullanacakları bu faizsiz kredilerde ise 3 farklı şartın tamamlanması gerekmektedir. Emekli olmak için gereken şartlar olarak da bilinen bu 3 durumu şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Sigortalı olarak geçirilen zaman yani çalışma zamanı.
  2. Emekli olmak için kanunda belirlenen yaş kriterinin tamamlanmış olması.
  3. Emeklilik için gereken primin ödenmiş olması.

Burada belirtilen 3 şart tamamlandığında, kişilerin emekli olmak ve bundan sonraki süreçte de bankalardaki ayrıcalıklardan faydalanabilmeleri tek yapması gereken emeklilik için başvuru yapmasıdır. Başvurunun yapıldığı andan itibaren, devlet tarafından anlaşma sağlanmış bankaların promosyon kampanyalarını takip edebilir ve promosyon konusunda size en iyi rakamı veren bankayı tercih edebilirsiniz. Faizsiz kredi için net bir zaman belirlenmediğinden dolayı, şuan için promosyon ödemelerinden faydalanarak ekonomik açıdan rahata ulaşabilirsiniz.

emekliye faizsiz kredi ne zaman

emekliye faizsiz kredi ne zaman

Emekliye Uygun Kredi Veren Bankalar

Emeklilere yönelik faizsiz kredilerde somut adımlar atılmamış olmasına rağmen, onların kredi kullanımı için uygun koşullardan faydalanmasını sağlayacak birçok bankacılık hizmeti bulunmaktadır. Bu doğrultuda bahsedeceğimiz bankaları ve emeklilere yönelik sundukları kredi imkanlarını da şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Emeklilerin en çok kredi kullanımı sağladığı bankalardan birisi olan Ziraat Bankası, yine emekliler için uygun koşullarda kredi sunmaktadır. Bankanın maaş müşterisi olma şartı bulunmadığından dolayı tüm emekliler bu kredi için başvuruda bulunabilirler. Bankanın sunduğu kredi paketinde, 48 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca, aylık ve üçer aylık ödemeler de yapılabilmektedir. Bu sayede de üç ayda bir maaş alan kişilere kredi kullandırma şansı doğmuş durumdadır.
  • Halkbank tarafından emekliler için geliştirilen kredi paketine ise Gülen Emekli Kredisi ismi verilmiştir. Bu kredi paketinin içeriğine baktığımızda üst sınır olarak 50 bin TL’ye kadar başvuru yapılabildiğini görmekteyiz. Ayrıca kişiler borçlarını 36 aylık vade seçeneklerinden faydalanarak da ödeyebilmektedir. Sunulan kredi paketinden faydalananlara aynı zamanda %1,25’ten başlayan faiz oranları da sunulmaktadır.
  • Emeklilerin acil nakit ihtiyaçlarına cevap verici hizmeti bulunan bir diğer banka da Vakıfbank’tır. Banka tarafından geliştirilen kredi paketinde belge ve kefil şartı aranmadan emeklilere hizmet sunulmaktadır. Eğer kullanılmak istenen kredi miktarı 10 bin TL’ye kadarsa, banka şubelerinden belgesiz ve kefilsiz başvuru yapılabilmektedir. Ödemelerde ise bankanın tanımış olduğu en uzun vade süresi 36 aydır.
  • Şube zorunluluğu olmadan başta emekliler olmak üzere tüm vatandaşlarımıza uygun kredi imkanı sunan diğer banka ise Türk Ekonomi Bankası’dır. TEB tarafından geliştirilen kredi paketinde, kişiler TEB şubelerine giderek ya da tamamen internet üzerinden başvurularını yapabilmektedirler. Ayrıca, maaşını PTT’den alan emeklilerin kolay bir şekilde kredi kullanabilmeleri için bankanın geliştirdiği TEB PTT Jet Kredi imkanı da bulunmaktadır. Bu hizmet sayesinde, internet üzerinden yapılacak başvurunun onaylanması durumunda, maaşını PTT’den alan emekliler yine PTT noktalarından onaylanan kredilerini kimlikleri ile birlikte teslim alabilmektedir.
  • Hem düşük faiz oranı hem de kredi tahsis ücretinde indirim yaparak kredi hizmeti sunan Garanti Bankası, 10 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlara yalnızca 50 TL masraf ile kredi kullandırmaktadır. 36 ay vade seçeneğinden faydalanarak kredi kullanacak kişiler, Garanti Bankası şubelerine giderek başvuru işlemlerini yapabilirkler. Eğer kişiler Garanti Bankası’na maaşlarını taşırlarsa, hem emekli promosyon ödemelerini alabilecek, hem 3 ay ertelemeli olarak ödemelerine başlayacak hem de kredi borçlarını üçer ayda bir olacak şekilde ödeyebilmektedirler.

Emekliye faizsiz kredi ne zaman konusunda net bir yanıt olmamasından dolayı acil nakite ihtiyacı olan vatandaşlarımızın yukarıda bahsettiğimiz bankalara başvuru yapması yeterli olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz bankalar, aynı zamanda emeklilere promosyon ödemesi yapan bankaları da oluşturmaktadır. Bundan dolayı, kredi başvurusu işlemlerinin yanı sıra hem masrafsız bankacılık işlemlerinden faydalanmak hem de promosyon ödemesini alarak rahat bir nefes almak için araştırma yapmanızda fayda vardır. Bankaların yapacakları promosyon ödemelerinde temel esas, sizin almış olduğunuz maaş miktarıdır. Bundan dolayı banka şubelerine giderken eğer promosyon ödemesi için de başvuru yapacaksanız bu oranlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Genel olarak baktığımızda emekliler için yapılacak promosyon ödemelerinin 450 TL’ye kadar sunulduğunu görmekteyiz. Bunun yanı sıra kredi ve kredi kartı hizmetlerinde de ayrıcalıklar tanınmaktadır. Bu avantajlardan faydalanmak için ise sadece emekli maaşınızı bu bankalara taşımanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi başlıklı makalemizde kredi yapılandırma ve refinansman hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git