Finansbank Kredi Kartı Yapılandırma Deneyimi

Finansbank Kredi Kartı Yapılandırma Deneyimi
10 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 520 kez okundu.

Hepimizin haberlerde kredi kartı borçlarının 72 aya varan vade ile yapılandırabileceğini duyduğumuzda içimizde bir merak uyandığını biliyorum. Aslında daha çok borçlarını ödeyemeyen kredi kartı kullanıcıları için çıkarılmış bir yasa da olsa kredi kartını düzenli ödeyenlerin de yararlanma hakkı bulunuyor. Bu nedenle prosedürün nasıl işlediğini test etmek için QNB Finansbank kredi kartımı yasa kapsamında yapılandırmak üzere başvurdum ve sürecin işleyişinin nasıl olduğunu sizlerle paylaşacağım.

QNB Finansbank Kredi Kartı Yapılandırması için ilk müracaat

Perşembe Günü finans bank genel müdürlüğünü telefon ile aradım ve kredi kartı yapılandırılmasından yararlanmak istediğimi belirttim. Bana kart borcumu düzenli ödediğimi isterseniz hiç yapılandırmaya gitmeden 12 taksite kadar ekstremi taksitlendirebileceklerinden bahsettiler. Ben yine de yapılandırmadan yararlanmak istediğimi yeniledim. Daha sonrasında kaydımı aldılar ve ilgili birimden aranacağımı belirttiler.

Geri aranma ve yapılandırma süreci

Salı günü bankadan gelen telefon ile yapılandırma sürecim başlamış oldu. Yapılandırma ile ilgili uzunca bir metini sözlü olarak dile getirdiler telefonda onay almadan öncesinde. Faiz işlemleri ödersen şu olur ödemezsen bu olur söylemlerinin yanı sıra asıl can alıcı nokta “Taksitleriniz süresince kredi kartınızı tekrar kullanamayacaksınız” açıklamasıydı. Yani kartınızı yapılandırdığınız zaman taksit işlemleri bitesiye kadar kredi kartınızı kullanamıyorsunuz.

Bunun avantaj ve dezavantajlarının ne olduğu konusu ele alacak olursak karşımıza şunlar çıkacaktır. Her ay kart borcumu ödeyip, yine kredi kartımdan harcama yaparak borcumu sürekli ileriye atıyor ve sadece faiz ödeyerek günümü geçiyordum. Limiti en düşük olan kartım olduğu için deneme işlemini Finansbank üzerinden yaptım. 2250 TL borcu bulunan kartımı 24 ay vade ile taksitlendirdim. Bunun karşılığında aylık yaklaşık olarak 125 tl ödeyeceğim ve 24 ayın sonunda kredi kartı borcum bitecek. Böylelikle asgari ödemesi 600-700 TL arasında gelen kartıma aylık 125 TL civarı bir ödeme ile kapatabileceğim. Buradaki avantaj karta yatırdığım parayı tekrar kullanamıyor oluşum. Aslında bu hem bir avantaj hem de bir dezavantajdır. Kart borcumun bitmesini ve kartımı kapatmak istediğim için avantaj olarak görmekteyim. Ancak her ay 125 TL civarı bir parayı geri kullanamayacağım bir şekilde ödeyeceğim bir 24 aylık sürecim bulunacak.

Diğer bankaların kart yapılandırma da kartı kapatma uygulamaları nasıl?

Bu arada şunu belirtmeden geçmeyeceğim bankaların kredi kartını kullanıma kapatma politikaları farklıdır. Örneğin garanti bankasının yapılandırma da ödemelerini düzenli yapan kullanıcıların kartlarının kullanıma kapatılmayacağı belirtilmektedir. Bu konu ile ilgili hangi bankadan yapılandırma yapacaksanız, o banka ile görüşmenizde fayda var.

2016 yılı ekim ayında geçen yasaya istinaden yapılan bir yapılandırma her müşteri için 1 defa ya mahsus olmak üzere yasal olarak sunulan bir haktır. Kredi kartı borçlarının daha büyük sorun haline gelmemesi için tüketiciye sunulan bu şartı değerlendirmeli ve daha sonra ki harcamalarımız daha dikkatli olmalıyız. Unutmayın ki her zaman bu şekilde yasalar çıkmayacaktır.

Aynı yasa kapmasında güncellenen kredi kartı limitinizin en fazla ne kadar olabileceği ile ilgili makalemizi incelemek için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan 18 Yaşından Küçüklere Bireysel Emeklilik Mümkün mü? başlıklı makalemizde 18 yaşından küçüklere bes ve 18 yaşından küçüklere bireysel emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Finansbank Kredi Kartı Yapılandırma Deneyimi Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Serdar dedi ki:

  Yasa borçlarını ödeyemeyenlere çıktı diye yazmışsıniz ama şu noktaya değineyim borcunu 1 yada 2 aya aksatanlar için öteki türlü avukat vede icrada bulunanlar için hiçbir şekilde yapilandirma yapmıyorlar. Nerden biliyorsun diyorsan kendimden biliyorum… BDDK ya yazıyorsun ben bilmem banka politikasına bıraktım diyor hükümet farkında ama birşey yapmıyor . Anlayacağınız boş bir yönetmelik çıkarılmış.

  1. adminbank dedi ki:

   Tabi bankalar bu konuda farklı tutum izliyor olabilirler ancak yasal olarak bir kereye mahsus sunulan yapılandırma icralık olmamış kartlar içindir. Yani aslında bir zorunluluk var bu konuda..

 2. Serdar dedi ki:

  Admin hayırdır kötü birşey yazmadım gerçekleri yazdım sadece yorumum neden yayınlanmıyor?

  1. adminbank dedi ki:

   Serdar bey , yorumlar onay sonrasında yayınlanmaktadır. Bugün itibari ile onaylanmış ve yayınlanmıştır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 3. Cemal Soydemir dedi ki:

  HSBC aynı sürec işliyor en fazla 36 aya kadar taksitlendiriyorlar faiz oranı 1.49 lakin hem kayıt alırken hemde taksitlendirken çok uğraştırıyorlar yok efendim kullanmanız daha iyi kartınız kapatılacak tekrar verilmeyebilir falan filan…..

  Ayrıca HSBC de geri aramadıkları bir yana sürekli takip servisinden arayıp yok şu kadar borcunuz var kayıt açalım falan diyorum yapılandırma başvurusu yaptım sizi aramışlar ulaşamamaışlar diyor eee siz nasıl ulaşıyorsunuz …?
  En sonunda aradılar 1.49 dan yapılandırdım faiz oranıda 2.12 falan olsaydı kartı kapatıp icraya vermeleri bekleyip icrayada borcum yok diye itiraz edecektim (bu durumda %10 extra yanlış beyan için fazla ödüyorum) ardında mahkeme süreci falan derken mahkeme kararınıda üst mahkemeye verirsem 2-3 yıl kazanırdım üstelik bankaya protesto çekip kreti kartı sözleşmesini iptal edip borcumda ancak yasal faizde artardı

  Yapı kredi faiz oranı ve taksitlendirme tecrübesi olanlar lütfen YORUM yazssın

Sayfa başına git