Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
1 Mart 2015 tarihinde eklendi, 953 kez okundu.

Gün geçmiyor ki televizyonlarda findeks ve kredi notu kavramlarını içeren yeni bir reklam çıkmasın. Bir çok banka kredi notu iyi olana daha kolay kredi veriyor, bazıları ise kredi notu yüksek olana daha düşük faizli krediler veriyor. (Kredi notu yüksek olana düşük faizli kredi veren bankalar 2015 makalemizi inceleyiniz.) Peki bu kredi notunun yüksek olması nedir? Kredi notu hangi değerler arasında’dır ve hangi değerler yüksek hangi değerler düşük kredi notu değeri olarak değerlendirilmektedir.

Findeks Kredi Notu Değerleri Nelerdir?

Findeks kredi notu sisteminde 0 ile 1.900 arasında bir müşteri puana çıkarılır. Bu puan cetvelin 0 en düşük (yani en riskli) grubu 1.900 ise en yüksek (yani en risksiz) grubu belirtmektedir. Peki kredi notumun hangi değerler arasında olmasını iyi olarak görebilirim sorusunun net bir yanıtı olmamak ile birlikte kredi notu :

Findeks Kredi Not Örneği

Findeks Kredi Not Örneği

0-799 arası En riskli
800-1299 Arası Orta Riskli
1300-1499 Arası Az Riskli
1500-1699 Arası İyi
1700 ve üzeri ise çok iyi 

Şeklinde değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme bankadan bankaya farklılık göstermekte olup, örneğin ing bank 1700 üzerini en iyi grup değerlendirirken HSBC bankası 1650 üzerini en iyi grup olarak değerlendirebilmektedir.

Her bankanın kredi notunu değerlendirme skalası farklı olsa da yukarı belirttiğimiz kriterler kredi başvurunuzun neticelendirilmesinde temel olarak baz alınabilecek değerlerdir. Bankaların kredi notuna göre faiz indirimine gidilmesi durumunda daha çok kendi belirledikleri kredi notu skalasını kullanmaktadırlar.

Kredi Notu Değerlendirme

Kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notunuzun en önemli yükseltme yöntemi bir kredi kartınız varsa bu kredi kartının ödenmesi gereken asgari borcunun bir Türk lirası üzerinde ödeme yapıldığı zaman Kredi notunuz artacaktır. Bunun dışında da yöntemler bulunmaktadır.

Diğer Yöntemler

• Kullanılmayan banka hesaplarınızı kapatınız. Çünkü hareketsiz hesaplar puanı düşürebilir.
• Borçlarınızı azaltınız buda etkileyen bireylerden bir tanesi
• Var olan borçlarınızı düzenli ödemeniz de kredi notunuzu yükseltir. Adınıza olan bütün borçları kapatın ve kredi notunuz çabuk yükselecektir.
• Bankalarla çalışın otomatik ödeme talimatı verin (Elektrik- Su- Telefon ) ödemeleri ile borcunuzu düzenli ödediğinizi görülecektir.
• Birde önemli bir vurgulayacağımız olay büyük bir kredi çekmeden küçük krediler alıp ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
• Çıkmayacak kredileri başvurusunu yapmayın çıkmayan her kredi başvurusu notunuzu azaltacaktır.
• Bazı alışverişlerinizi nakit harcamaları bile normal bir vadesiz hesaba para yatırıp o kartla alışveriş yapmanız bankalara yansıyacaktır.
• Aldığınız kredileri düzenli ödemeniz kredi notunuzu yükseltecektir.
• Kredi notunuzun sürekli sorgulanması da puanı düşürür o yüzden sürekli sorgulama yapmayınız bunlara dikkat ederseniz kredi notunuz yükselir.

Bireysel Kredi Notu Kaç Olmalı

Bankacılık ürünlerinden yararlanmak isteyen müşterilerin; kredi puanlarının bankalar açısından risk faktörü oluşturmaması gerekiyor. Her bankanın en düşük puan aralığı; kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve krediler için farklılık gösterebiliyor. 1500 ve üzeri kredi puanlarına sahip olan banka müşterileri; bankacılık ürünlerinden yararlanma konusunda herhangi bir sorun ile karşılaşmıyor. Kredi notu değerlendirme; devlet bankaları ve özel bankaların çalışma şartlarına göre farklılık gösterebiliyor.
Devlet bankalarının ürünlerinden yararlanmak isteyen müşterilerin kredi puanları; 1.500 puanın altına düştüğü takdirde, bu durum riskli olarak değerlendirilebiliyor. Kredili ürünler başvurusunda; kredi puanından sonra, devlet bankalarının referans aldıkları en önemli unsur, düzenli gelir olarak dikkat çekiyor. Düzenli gelirler; kredi puanı riskini ortadan kaldırabilir ise, müşteriler kredili ürünler kullanımında, kredi puanı kaynaklı sorun ile karşılaşmıyor.
Özel bankalar kredi puanlarını; devlet bankalarına göre daha düşük aralıklarda değerlendirilebiliyor. 1.300 puan ve üzerinde puanlara sahip müşterilerin; kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat başvuruları olumlu sonuçlanabiliyor. Müşterilerin; maaşlarını söz konusu bankalardan almaları durumunda; kredi puanlarının 800 ve üzeri puanlarda olması yeterli kabul edilebiliyor.

Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar

Kredi notu, bankaların kredi verecekleri kişiler risk durumlarını ölçtükleri veya söz konusu risk durumları karşısında puanlamada bulundukları bir sistemdir. Puanlama sisteminde şayet notunuz düşükse tüm bankalar krediyi geri ödemez gözüyle bakmaktadır. Mümkün olduğu kadar size kredi vermemeye gayret etmektedir. Ancak kredi notunuz çok ise o zaman durum başkadır. Bu kezde potansiyel müşteri grubuna dahil ederler ve sizi telefonlara arayarak kredi çekmenizde tavsiyede bulunurlar. Cep telefonunuza farklı SMS’ler gelir ve size bankalarında 30 bin lira, 50 bin lira civarında kredinizin hazır olduğunu hemen gidip hemen çekmeniz gerektiğini söylerler. Kredi kartınızın limitini yükseltirler aynı zamanda maaş hesabınıza ilave ek limit tanımlarlar. Kredi notu değerlendirme için bankalarla görüşme sağlanmalı.
Gerçek kişi ya da tüzel olan kişilik, kredi notu az olan ve kara listede bulunan kişilere sicili bozuk olanlara kredi sağlayan bankalar diye bir şey hiç olmamıştır. KKB sorgulama ya da öğrenme sistemiyle bankalar borçluları tespit etmekte veya kredi alamayacaklarından bahisle, HAYIR cevabı vermektedirler. Findeks ya da benzeri not sorgulama sistemi olan bütün finans kuruluşları içinde durum böyledir. Artık beyaz eşya mağazaları dahi müşterilerinin kredi notuna göre ticaret yapmakta. Bu durumda bir bankayı kandırma ya da aldatma ihtimaliniz oldukça azdır.

 

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? Konulu makalemiz’den kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinizi bulabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Yüksek Olana Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar 2015 başlıklı makalemizde kredi notu, findeks kredi notu ve kredi notuna göre düşük faizli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git