Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
1 Mart 2015 tarihinde eklendi, 112 kez okundu.

Gün geçmiyor ki televizyonlarda findeks ve kredi notu kavramlarını içeren yeni bir reklam çıkmasın. Bir çok banka kredi notu iyi olana daha kolay kredi veriyor, bazıları ise kredi notu yüksek olana daha düşük faizli krediler veriyor. (Kredi notu yüksek olana düşük faizli kredi veren bankalar 2015 makalemizi inceleyiniz.) Peki bu kredi notunun yüksek olması nedir? Kredi notu hangi değerler arasında’dır ve hangi değerler yüksek hangi değerler düşük kredi notu değeri olarak değerlendirilmektedir.

Findeks Kredi Notu Değerleri Nelerdir?

Findeks kredi notu sisteminde 0 ile 1.900 arasında bir müşteri puana çıkarılır. Bu puan cetvelin 0 en düşük (yani en riskli) grubu 1.900 ise en yüksek (yani en risksiz) grubu belirtmektedir. Peki kredi notumun hangi değerler arasında olmasını iyi olarak görebilirim sorusunun net bir yanıtı olmamak ile birlikte kredi notu :

Findeks Kredi Not Örneği

Findeks Kredi Not Örneği

0-799 arası En riskli
800-1299 Arası Orta Riskli
1300-1499 Arası Az Riskli
1500-1699 Arası İyi
1700 ve üzeri ise çok iyi 

Şeklinde değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme bankadan bankaya farklılık göstermekte olup, örneğin ing bank 1700 üzerini en iyi grup değerlendirirken HSBC bankası 1650 üzerini en iyi grup olarak değerlendirebilmektedir.

Her bankanın kredi notunu değerlendirme skalası farklı olsa da yukarı belirttiğimiz kriterler kredi başvurunuzun neticelendirilmesinde temel olarak baz alınabilecek değerlerdir. Bankaların kredi notuna göre faiz indirimine gidilmesi durumunda daha çok kendi belirledikleri kredi notu skalasını kullanmaktadırlar.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? Konulu makalemiz’den kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinizi bulabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git