Findeks kredi notu nedir? Nasıl hesaplanır?

Findeks kredi notu nedir? Nasıl hesaplanır?
26 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 355 kez okundu.

Son günlerde televizyon reklamları ile şahısların kullanıma açılan findeks kredi notu nedir? Bir çok insanın aslında kaydı bulunduğu bu sistem hakkında merak edilenler. İlber Ortaylı’nın dediği gibi aramızda hala kredi notunu bilmeyenler var galiba durumundan kurtulmak ister gibisiniz 🙂

Findeks Kredi Notu Nedir?

Türkiye’de 9 banka ortaklığı ile kurulan müşteri sorgulama sistemi olarak tanımlayabiliriz. Şuanda 180’den fazla finans kuruluşunun üye olduğu sistem kişilerin TC kimlik numarasına göre tüm kurumlarda yaptığı işlemleri değerlendirerek müşteriye bir not çıkarıyor ve bu nota findeks notu veya findeks kredi notu adı veriliyor. Bir nevi banka ve finans kuruluşlarında siciliniz olarak adlandırabileceğimiz sistem bankaların sizlere kredi verirken ilk baktığı değerlerden biri halini alıyor.

Findeks Kredi Notu

Findeks-kredi-notu

Herkesin Findeks kredi notu var mı?

Bankacılık sistemin aktif kredisi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı olan tüm herkesin (son 5 yıl içinde kapanmış olan krediler dahil) findeks kredi notu vardır.

Sisteme üye kuruluşlardan aldığınız her kredi, kullandığınız kredi kartları, kredili mevduat hesapları ve bu hesaplarda ki borç durumuz  , borçlarınızı zamanında veya geç ödeme performansınız düzenli olarak sisteme işleniyor ve bunlar sonucu ortaya kredi notunuz çıkıyor. Bankalar kredi verip vermeyeye bu nota göre karar vermektedirler. Hatta kredi notu yüksek olan müşterilere daha düşük faiz oranları ile kredi kullandıran bankalar da vardır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda kredi alma ihtimaliniz düşmektedir. Bir nevi halk arasında ki adıyla bankalarında kara listesinde olmak denilen durum kredi notunun düşüklüğüdür. Hal böyle olunca onlarca soru aklınıza geliyordur. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim? Kredi notumu yüksek tutmak için neler yapabilirim gibi bir çok sorunun cevabı için bloğumuzu takip etmeye devam edin 🙂

Findeks kredi notu değerleri için Findeks Kredi Notum Kaç Olmalı?  Makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Findeks’in kredi notunuzu belirlerken kullandığı parametreleri öğrenmek için kredi notu nasıl belirlenir?

Kredi notu yüksek olana avantajlı kredi veren bankaları :  Kredi notu yüksek olanlara düşük faizli kredi veren bankalar 2015 Konulu makalemizde  bulabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git