Garanti Bankası Geciken kredi ödemesi işlem süreci nedir ?

Garanti Bankası Geciken kredi ödemesi işlem süreci nedir ?
25 Mayıs 2015 tarihinde eklendi, 1.153 kez okundu.

Günlük hayatta bir çok ihtiyacımız için krediye başvurmak zorunda kalıyoruz. Ancak beklenmedik süprizler oldu ödemeleriniz düzensizleşti. Ödemeleriniz gecikiyor ve banka bu süreçte önce eposta,sms daha sonra çağrı yoluyla sizinle irtibata geçiyor.

İlk email-sms yoluyla bilgi veriliyor takribi gecikmeden sonra 5.gün . Bu uyarı sonrasında 10-11. gün civarında 0212 311 15 93 – 0212 311 15 94 gibi bir numaradan aranıyorsunuz. Telefonu açan kişi kısa bir kimlik doğrulamasından sonra ne zaman ödeme yapabileceğinizi soruyor. Yaklaşık ödemenin günün 20 gün sonrasına kadar bir söz istiyorlar. O tarihte ödeme yapamacaksanız söz vermeyiniz. Son kurabileceğim tarihe kuruyorum ödemenizi diyor o tarihe kadar yapmazsanız işlem yapılır. Bu yalandır 🙂  Yani net bir şekilde 3 aylık gecikme olmadığı sürece hiç bir şekilde yasal takibe düşmezsiniz. Ancak tabi artık önemli olan yasal takibe düşmek gibi kavramlar değil de , yüksek kredi notu elde edebilmek.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bankanın anlamsız tutumu findeks kredi notunu oluşturan faktörlerde 1 dönem gecikme 1-29 gün arası , 2 dönem gecikme 30-59 gün arası ve 3. dönem gecikme 60-90 gün arasıdır. Yani kredinizin bir gün gecikmesi ile 28 gün gecikmesi arasında kredi notunuza etkisi acısından hiç bir farkı yoktur. Ancak telefonda ki banka personeli bilmeyen insanı tehdit edip korkutma çabasındadır ve yanlış bilgi vermektedir. Banka gibi kurumsal yapıların bu şekilde insanları yanıltıcı bilgi vermesi gerçekten ilginçtir.

Tabi her gecikmenin 1 gün bile olsa findeks kredi notuna olumsuz etki ettiği gerçeği ortadadır. O nedenle mümkün mertebe kredilerimizi gününde ödemeliyiz ki daha sonrasında bankalar kuracağım , kredi , kredi kartı veya diğer kredili ürünlerde hem daha düşük faiz elde edebilelim ve hızlıca daha az prosedür ile işlemlerimizi halledebilelim.

30 Günün üzerinden bir gecikme olduğunda bu kredi notunuzu ciddi ölçüde etkileyecektir. 1-29 gün arası olan gecikmeler süreklilik arz etmediği sürece çok fazla puanınızı düşürmeyecektir. Bankaların borcunuzdan dolayı aramaların da her sözlerinden korkup panik olmanız gerekmiyor ancak yine de borcunuzu ödemek için birazcık düşünceli hale gelmenizde fayda var.

Ödemelerinizde yaşanan gecikmelerden dolayı findeks kredi notunuz düştü mü?Kredi Notu Yüksek Olana Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar 2015 konulu makelemiz ilginizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredilerde En Uzun Vade Nedir 2017 başlıklı makalemizde bddk, en uzun vade ve tüketici kredisi en uzun vadesi nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Garanti Bankası Geciken kredi ödemesi işlem süreci nedir ? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. feritkarakoç dedi ki:

  verdiğimiz sözü tutamadık ama en yakın zamanda borcumu kapatacağım.inşallah teşekkürler

 2. feritkarakoç dedi ki:

  aralıkta 3 aylık maaşı alıp ödeyeceğim..teşekkürler

 3. Gizli dedi ki:

  Merhabalar. 23 günlük gecikmem var ihtarname göndereceklerini söylediler. Sizce hemen gelir mi? Dört gün içerisinde ödeyeceğim. Hemen eve ihtarname gelir mi ?

 4. Gizli 2 dedi ki:

  Merhaba kredi borcum 1 gün gecikti telefonlara mesaj yada çağrı ne zaman gelir kaç gün gecikten sonra gelir

  1. adminbank dedi ki:

   Merhaba, 5 gün gecikmeden sonrasından sms ve çağrı gelmeye başlamaktadır.

 5. ali dedi ki:

  Benim kredim 2 ay gecikmede bu ayın 28 inde 3. Taksiti gelecek 3. Taksit gelmesiyle kadar ödeme yaparsam takip sürecine dusermiyim yinede

Sayfa başına git