Havale ve EFT arasındaki fark nedir?

Havale ve EFT arasındaki fark nedir?
26 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 479 kez okundu.

Gelişen teknoloji ile birlikte banka şubelerine olan ziyaretlerimizin azaldığı günümüzde para transfer işlemlerimizi artık bilgisayarımızdan veya akıllı telefonlarımızdan yapar hale geldik. Para transferleri için işlem masraflarının şubelere nazaran çok daha düşük olduğu hatta bazı bankaların internet şubelerinden ücretsiz gerçekleştirildiğini biliyoruz. Peki hangi işlem için hangi bankacılık işlemini yapacağız.

Yurt içi para transferlerinde kullanılan iki bankacılık terimimiz vardır. Bunlarından birincisi Havale ikincisi ise EFT ‘dir. Peki hangi işlem ne amaçla nasıl yapılır?

Havale Nedir?

Havale işlemi aynı bankanın aynı veya farklı şubesinde hesabı bulunan bir alıcıya para gönderme işlemidir. Küçük bir örnekle açıklamak gerekirse ise İş bankasında hesabımız olduğunu düşünelim , iş bankasının pendik şubesinde bulunan hesabımızdan iş bankasının herhangi bir şubesinde hesabı bulunan birine para göndereceksek bu işlem havale olarak adlandırılır. Yani özetli aynı para transfer işleminin alıcının ve göndericinin aynı bankada hesabı olması durumunda gerçekleştirilecek işlemdir.

Havale işleminde aynı banka içerisinde gönderi yapıldığı için kullanıcı ad soyad ve hesap numarası uyuşması işlem anında kontrol edildiği için  gecikme olmaz ve  işlem anında gerçekleşir ve anında alıcı kişisinin hesap bakiyesine eklenir. Havale işlemleri için herhangi bir saat aralığı yoktur günün her saati ve resmi tatil günleri dahil her gün anında gerçekleştirilir. İşlemler aynı banka içinde gerçekleştirildiği için daha düşük masrafı vardır ve bir çok banka havale için internet ve cep şubelerinden işlem ücreti almamakda veya çok düşük masraflar almaktadır.

EFT nedir?

EFT işlemi ise para transfer işleminde alıcının ve göndericinin farklı bankalarda hesaplarının olması durumudur. Yani kısa bir örnekle iş bankasından garanti bankasına para gönderme işlemidir. Havale işleminin aksine eft işleminde alıcı başka banka da hesap sahibi olduğu için hesap numarası , isim soyisim uyuşması işlem anından kontrol edilememektedir ve yanlış bilgi girişi durumunda işlem gerçekleşmeyecektir. EFT işlemleri bankalar arası işlem olduğu için para öncelikle merkez bankası eft merkezine gönderilmektedir. Bu nedenle EFT işlemleri günün belirli saatlerinde gerçekleşir . Resmi tatil günlerinde EFT işlemi yapılamaz. Bankalar arası gerçekleşen bu işlemin ücretleri havale işlemine göre daha yüksek olmakla beraber bir çok bankada farklı ücretlendirilmektedir. Örneğin iş bankası eft ücretlerini ilgili yazımızdan görebilirsiniz.

Kısaca havale ve EFT işlemi arasındaki farklar havalenin aynı banka içerisinde gerçekleşmesi , her gün her saat yapılabiliyor olması ve daha az masraflı olması , diğeri (EFT) işleminin ise farklı bankalar arası gerçekleşmesi ve belirli gün ve saatlerde yapılabiliyor olmasıdır.

EFT işlem saatleri ile ilgili detaylı bilgi için EFT Saatleri isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Findeks kredi notu nedir? Nasıl hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git