Hızlı ve kolay oluşturulabilir sanal kart çözümü sunan bankalar

Hızlı ve kolay oluşturulabilir sanal kart çözümü sunan bankalar
1 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 395 kez okundu.

İnternet ve telefon ile yapılan alışverişlere olan güvensizlik aslında biz Türkiyelilere özgü bir durum değil. Gelişmiş SSL teknolojileri ve tek kullanımlık şifre ile 3d secure uygulamaları olsa da kredi kartını internetten kullanmak istemeyen insanlar hala var. Bankalarında bu kullanıcılara sunduğu hizmetlerden birisidir sanalkart. Sanal kart fiziksel olarak basılmayan sadece rakamları size verilen ve internet veya telefondan alışveriş yapmadan önce alışveriş tutarını sanal kart limitine aktarıp işlem yapılan kart türüdür. Bu şekilde daha kartta diğer zamanlarda limit bulunmayacağı için başka işlem hiç bir şekilde gerçekleşmiyor. Bankalar veya çeşitli e-cüzdanlar değişik sanal kart tipleri sunmaktadır. Kimileri tek kullanımlık sanal kart oluşturuyor kimileri ise yeniden para aktarılabilen ve birden fazla sefer kullanılabilen kredi kartı oluşturuyor. İhtiyacınıza göre iki kart tipininde farklı avantajları oluyor. Bu yazımızda garanti bankası ve iş bankasının sanal kart oluşturma ve kullanım özelliklerini , artılarını ve eksilerini ele alacağız.

1- Garanti Bankası Sanal kart İşlemleri :

Garanti bankası sanal kartı mevcut garanti bankası kartınızın tipinde ve özelliklerinde oluşturuluyor. Yani diyelim ki garanti bonus kartınız var bu durumda bonus sanal kart oluşturabilirsiniz. Kart oluşturma işlemi için şubeye gitme veya telefon etme zorunluluğu yok. Ayrıca vadesiz hesabınız var ve kredi kartınız yok ise de sanal kartınızı vadesiz hesabınıza bağlı oluşturma imkanı sunuyor. Bu şekilde kredi kartı kullanmadan sanal kart ile internetten alışveriş yapabiliyorsunuz bu yönüyle ön plana çıkıyor. Daha sonrasında oluşturduğunuz sanal kartınızı kartlar sekmesinden sanal kartlarım a tıklayarak listelebilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz kartı seçip kart bilgileri dediğinizde alışverişinzide kullanacağınız sanal kartınızın numarasını , son kullanma tarihini ve cvv kodunu(kartın arkadasında yer alan 3 haneli rakam veya daha uzunsa rakamların son 3 hanesi) bulabilirsiniz ve bu bilgilerle alışverişinizi güvenle yapabilirsiniz.
Sanal kartınızı iptal etmek isterseniz telefon bankacılığını kullanmanız gerekmektedir.İnternet üzerinden sanal kartın iptali yapılamıyor.

2- İş bankası sanal kart İşlemleri :

Diğer bankalara göre tüm işlemleri internet şubesinden yapılabilir kılmaya özen gösteren bir banka olduğunu söyleyebiliriz. İş bankasından sanal kart sadece kredi kartına bağlı olarak oluşturulabilmektedir. Yani kredi kartınız yoksa sanal kart oluşturamazsınız. Her iş bankası kartınız için bir tane sanal kart oluşturmanıza izin veriyor sistem. Alışverişlerinizden önce kartlar-kredi kartları-sanalkartlar adımından kredi kartınızdaki limitten sanal kartınıza aktarmanız gerekmektedir. Daha sonra işlemler adımında kart bilgilerini görüntüle diyerek sanal kart bilgilerinizi alabilirsiniz. İş bankası garanti bankasının aksine sanal kartınızı internet şubesinden bir tıkla iptal etmenize ve hemen ardından yeni bir kart daha oluşturmanıza izin veriyor. Bu şekilde farklı numaralarda kartlar kullanmanız gereken yerlerde bu kartları kullanabilirsiniz ve kapatmak için çağrı merkezini aramanıza gerek kalmaz.

Sanal kart ne için kullanılır ?

İnternet veya telefon ile alışveriş yaparken kart bilgilerinizin güvende olması ve içinizin daha rahat etmesi için geliştirilmiş bir çözümdür. Her ne kadar harcama itirazı (chargeback) ile visa ve mastercard sizleri korumaya alsa da, bilginiz dışında gerçekleşen bir işlem ve iptali ile ilgili geçen sürede limitinizde meydana gelebilecek düşüşlerin önüne geçmek için alışverişinizden hemen önce alışveriş tutarı kadar limit aktarıp güvenle alışveriş yapmanızı sağlayan bir ödeme aracıdır.

Bir önceki yazımız olan Yurt Dışına Çıkacaklara Banka-kredi kartı ve nakit kullanım önerileri başlıklı makalemizde yurt dışında kart kullanımı, yurt dışı masrafsız para çekme ve yurt dışı seyahatler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git