HSBC Türkiye’den Çekiliyor mu?

HSBC Türkiye’den Çekiliyor mu?
30 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 360 kez okundu.

Dünya devi HSBC bank 1990 yılından beri hizmet verdiği Türkiye pazarından çıkıyor mu? HSBC’nin Türkiye’deki bireysel bankacılık operasyonlarını satmak istediği iddiaları tekrar gündem de.

Türkiye dahil 4 ülkede bankacılık sektöründe yeterli karlılığı sağlayamayan ingiliz devi bu ülkede ki bireysel pazarlardan çıkış yolları arıyor. Türkiye , Brezilya, ABD ve Meksika’da sorunlu faaliyetleri devam eden banka, sorunların düzeltilmesi için 1-2 yıl daha süre tanıdığını  aksi takdirde daha sert önlemlere başvuracağını açıkladı. Türkiye’de 300 den fazla şubesi bulunan bankanın satışı o kadar da kolay olacak gibi görünmüyor.

Türkiye’de ki büyük bankaların hepsi fazla sayıda şubeye sahip bu nedenle mevcut bankaların bu satış ile ilgilenmesi hiç mantıklı olmayacaktır. Türkiye pazarına yeni girmek isteyenlerin ilgi gösteri satış işleminde bankanın şubesi sayısından ziyade, bankacılık lisansı satışına dönüşebilir.

HBSC’den herhangi bir açıklama yapılmadı. Konu ile ilgili iddialara ne olumlu ne de yalanlayıcı bir açıklama yapılmadı.

Katarlı ve Çinli likitide problemi bulunmayan büyük bankaların ilgilenebileceği satış ile Türkiye pazarına girmelerine ihtimal veriliyor.

HSBC, 2014 yılında 55.9 milyon lira zarar açıkladı. Bankanın toplam aktifleri ise 2013’teki 36.23 milyar lira seviyesinden 33.8 milyar liraya geriledi. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, HSBC’nin Mart 2014 ‘de 316 olan şube sayısı 2015 yılının mart ayı itibariyle 291’e gerilerken, aynı dönemde 5,967 olan personel sayısı da 5,536’ya indi.

2013’de Citibank Türkiye pazarından hisselerini Denizbank’a satarak çıkmıştı. Tüm büyük bankaların yavaş yavaş uzaklaştığını görmek çok zor değil.

Kaynak Haber : http://finans.gazetevatan.com/sirket-raporu/8/18315/

Bir önceki yazımız olan 18 Yaşından Küçüklere Hesap Açan Bankalar başlıklı makalemizde 18 yaşından küçüklere banka hesabı, ilk imza ve işbank hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git