IBAN ve SWIFT Nedir?

IBAN ve SWIFT Nedir?
27 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 8.482 kez okundu.

IBAN Nedir?

IBAN (International Bank Account Number) Türkçe olarak Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. Avrupa Birliği bankacılık standartları komitesi tarafından geliştirilen ve uluslararası para transferlerinde meydana gelen hataları ve bu hatalardan kaynaklanan masrafları en aza indirmek için uygulamaya konulmuştur. Sisteme dahil olan avrupa birliği üyesi ülkeler arası yapılan para transferlerinde IBAN numarası kullanılması zorunlu kılınmıştır. Ülkemizde IBAN sistemine dahil olmuştur. Ülkemizde IBAN bankalara arası transferlerde ve uluslararası para transferlerinde kullanılmaktadır. Türkiye için İban numaları TR ile başlayıp sonrasında 24 haneden oluşan sayısal değerler içerir. Örnek IBAN numarası : TR33 0006 1005 1978 6457 8413 26

Örnekte gördüğümüz numarada son 16 hane banka hesap numaranızdır.

IBAN ile ilgili detaylı bilgi için Türkiye bankalar birliğinin IBAN tebliğine bakabilirsiniz.

İban Kartın Neresinde Yazar ?

İban numarası çoğu zaman bankamatik kartınızın ön yüzünde kart numaranızı altında bulunur.TR Harfleri ile başlamaktadır. Avrupa birliği standartlarında 34 numaradan oluşur ülkemizde 24 numaradan oluşmaktadır, ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı bankamatiklerde yazmamaktadır bu durumda hesap cüzdanınızdan bulabilirsiniz.Her vadeli yada vadesiz hesabınız için farklı İBAN numaraları üretilmektedir. Kısacası İBAN numaranız tek değildir. Hesaptan hesaba bankadan bankaya değişmektedir.Tek değişmeyen TR kodudur geri kalan 24 numara değişmektedir. Bunun için çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

İban Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Banka hesaplarınıza yapacağanız para transferli için geçerli bir iban numarasına sahibmisiniz sorusunu hepimiz sorarız bunu sorgulamak çok basittir. Öncelikle yapmanız gerek 26 numaralı iban numarasını iban sorgulama sitesinden sorgulamanız gerekmektedir.İban sorgulama için tıklayınız

SWIFT Nedir?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) Tüm dünya çapında uluslararası para transfer işlemleri için geliştirilmiş bir sistemdir. SWIFT sistemi BIC adı verilen banka tanımlama numarası aracılığı ile çalışmaktadır. BIC numarası sistemde bankayı ve kurulduğu yeri tanımlayan 8-11 haneli koddur. Bu sayede işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Örneğin; Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS bu swift kodunu inceleyecek olursak: AKBK ilk dört karakter bankayı TR ise bankanın bulunduğu ülkenin iso kodudur. IS son iki basamak ise İstanbul’u tanımlamaktadır. Bazı ülkeler de son basamak 3 karakter olabilmektedir.Tabiki  bu kodlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. En net doğru bilgi bankanızı resmi internet sitesi yada müşteri hizmetlerinden net bir bilgi alabilirsiniz.

Swift işleminde para karşı hesaba ne zaman ulaşır?

Swift işlemlerinde işlem talimatını 17:00’a verdiğiniz durumda paranın aktarılacağı hesaba 2 iş günü içerisinde ulaşacaktır. 17:00’dan sonra gerçekleşen işlemler 3 iş günü sonrasında alıcı banka hesabına işlenecektir. Normal şartlarda böyle fakat bu süre iki haftayı bazen bulabilmektedir. Çünkü transfer iki banka arasında direk gerçekleşmemektedir. Bankaların ülkere göre anlaşmalı partner bankalar vardır X bir ülkeden Y bir ülkeye transfer olan banka arada A B C ülkelerine dolaşabiliyor. Tabi buda swift süresini artırmaktadır. Bazende para bankanıza geliyor ama hesabınızda gözükmemektedir. Bankalar sağolsunlar parayı havuzda tutuklarından hesabınıza geç yansıtıyorlar. Bu gibi durumlarda bağlı bulunduğunuz şubeyi ararsanız paranızın hesabınıza daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Swift ücretleri

Yurt dışı para transferinde kullanılan Swift herkesin kullandığı en ucuz para transfer yöntemidir. Yapacağınız para transferi ne kadar büyükse komisyon ücreti o oranda artmaktadır. Herkesin merak ettiği konu her bankada swift ücreti aynımıdır. Maalesef bankadan bankaya bu ücret değişmektedir. Bankların komisyon oranları kendi websitesinden yada müşteri hizmetlerinden öğrenebilmek mümkündür. Tabi siz kısa bir araştırma ile kendinize uygun komisyonlu bankayı tercih edebilirsiniz.

 Türkiye’de hizmet veren bankaların Swift kodları’nı IBAN & Swift menümüzden bulabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Havale ve EFT arasındaki fark nedir? başlıklı makalemizde eft nedir, EFT ve Havale hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

IBAN ve SWIFT Nedir? Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. psicik16 dedi ki:

  İyi günler . Yurt dişindan Ziraat Bankasi Tl hesabima para gonderildi $ cinsinden . acaba işlemde bir sorun olucakmı ? 5 iş günü geçti ve hâlandaha gözükmüyor para . başka kaynaklarda baktiğimda para birimine göre hesap açilmaliymiş.

  1. Anonim dedi ki:

   Ne oldu geldimi para kaç günde geldi?

 2. Mehmet dedi ki:

  Allahın cezası swift 240 chf transfer geldi 40 chf komisyon kesmiş

 3. Ahmet dedi ki:

  Nekadar yatırıldı komisyon ne kesmişler

 4. Ahmet dedi ki:

  Nekadara nekadar kesmişler

 5. Anonim dedi ki:

  Merhabalar yurt dışındaki bankadan hesabıma para transferi yapılıcaktı ama banka 4 bin tl den az para yatırılanaz dedi bu doğru olabilir mi

 6. Ali dedi ki:

  Merhabalar yurt dışındaki bankadan hesabıma para transferi yapılıcaktı ama banka 4 bin tl den az para yatırılanaz dedi bu doğru olabilir mi

 7. Murat dedi ki:

  Arkadaşlar benim yapı kredi tl hesabıma Euro cinsinden para gönderildi hesaba düşer mi bu par ??

Sayfa başına git