İng Bank Geciken Kredi – Kredi Kartı ödemesi

İng Bank Geciken Kredi – Kredi Kartı ödemesi
18 Haziran 2015 tarihinde eklendi, 2.058 kez okundu.

Bazen kişisel borçlarımızı ödemek, bazen tatile çıkmak , evimizi yenilemek için bazense ev araba almak gibi uzun vadeli yatırımlarımız için kredi çekeriz. Çektiğimiz günün şartlarında ödemesinde zorlanacağımızı pek düşünmeyiz. Ancak hayat bazen beklenmedik sürprizler yapabilir. Fazladan çıkan masraflar veya iş değişikliği nedeniyle gelir azalması ve işsiz kalma durumları. Bu gibi durumlarda her ay günü gününe ödediğiniz kredilerde gecikmeler olmaya başlayabilir.

Ing banktan kullandığını kredi için ödeme gününden 10-15 gün aralığında geçtiğinde 216 999 46 66 numarasından otomatik çağrı alabilirsiniz.  İng bank kredi veya kredi kartı ödemenizde ki gecikme 15-25 gün arasında gecikme olduğunda banka artık daha sık telefon etmeye başlayacaktır. İng bank tahsilat biriminden 0216 999 4666 numaradan veya benzeri bir numaran çağrı aranacaksınız. Banka personeli öncelikle sizden ödeme yapabileceğiniz bir tarih isteyecektir. Genellikle bir hafta on gün içerisinde ödeme yapmanızı isteyeceklerdir.

Peki Telefonda ki Banka Personeline Ne Demeliyim?

Burada en önemli nokta en kısa sürede ödeme yapmak için üzerimizde baskı kurmaya çalışan banka personeline vereceğimiz cevaptır. Tabi ki borcumuzu mümkün olan en kısa sürede ödemeliyiz. Bir günlük gecikmenin bile findeks kredi notu sistemine girildiğini unutmamalıyız. Ancak sırf o an konuşamadığınız veya geçiştirmek için ödemeye yapamayacaksanız kişinin belirttiği tarihte ödeme yapabileceğinizi onaylamayın. Çünkü eğer söz verdiğiniz tarihde ödeme yapmamış olursanız bu sonrasında ki süreçte güvenilirliğinizi azaltacaktır.

Kredi veya Kredi Kartı Geç Ödenmesinde İkinci Aşama

Kredi veya kredi kartı ödemenizin gecikmesi 30 günü aştığında hem findeks kredi notu sistemi için hemde banka ile olan ilişkileriniz açışından 2. aşamaya gelmiş olacaksınız. Bu aşamadan ve sonrası kredi siciliniz açısından oldukça önemlidir. 31-60 gün arası gecikme ile kredinizi ödemeniz gerekmektedir. Ödenmediği durumda herhangi bir icralık işlem başlatılmayacaktır ancak bankacılık sisteminde sicil kaydınıza ciddi bir eksi puan işlenecektir. Bu süreçte bankadan aldığınız telefonlar artış olacaktır. Kredi geçmişinize ve sözlerine istinaden banka kredi yapılandırma yani bir diğer deyişle aylık taksit tutarında çok ufak artışla bir veya iki ay krediyi ertelemeyi önerebilirler. Bundan sonrasında ödeme yapabileceğinize ve düzene gireceğinize inanıyorsunuz bu yola başvurmak sizin için en akıl karı yöntemdir. Eğer borcunu kredi kartı borcu ise ve kredi kullanabiliyorsanız, tüketici kredisi kullanarak kredi kartı borcunu daha fazla gecikmeden ödemenizde fayda vardır.

Kredi veya Kredi Kartı Geç Ödenmesinde Üçüncü Ve Son Aşama

Bir çok insanın merak ettiği kaç gün ödeme yapmazsam yasal takibe düşerim sorusunun cevabı işte bu aşamadadır. Tüm bu şartlar altında kredi veya kredi kartınıza 90 gün ödeme yapmadığınız durumda gireceğiniz aşamadır. Bu durumda banka dosyanızı avukatlarına iletecek ve hakkınızda yasal takip (idari ) takip başlatılacaktır. Bu süreçten sonra bankacılık sicilinizde dönüşü çok kolay olmayan bir aşama başlamış olacaktır. Mümkün olan en kısa sürede ödeme yapmazsanız banka varsa maaşınıza haciz veya diğer tahsilat yollarına başvuracaktır.

Umarım hiç birimiz bu aşamaları görmeyiz. Bankalara hem yüksek faiz ödemekten kurtulmak hemde gerektiğinde kredi çekebilecek durumda olabilmek için kredi ve kredi kartı ödemelerimizi zamanında yapmaya önem vermeliyiz. Borçsuz günler dilerim ..

İlginizi çekebilir benzer durumda garanti bankasının izlediği yolu incelediğimiz “Garanti Bankası Geciken kredi ödemesi işlem süreci nedir ?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ödeme ve yasal takip ile ilgili tüm sorularınızı konuya yorum olarak bırakabilirsiniz. Ekibimiz en kısa sürede dönüş yapacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş bankası bayram kredisi 2015 başlıklı makalemizde Tüketici Kredisi, bayram kredisi 2015 ve iş bankası bayram kredisi 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

İng Bank Geciken Kredi – Kredi Kartı ödemesi Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. Ali dedi ki:

  Uyarı ihbarnamesi son ödeme tarihinden kaç gün sonra çekiliyor

  1. adminbank dedi ki:

   Banka’dan bankaya değişmekle birlikte 5 günün üzerinde ki gecikmeler de bankalar sms veya email yoluyla ilk olarak iletişime geçiyor.

 2. ayşe dedi ki:

  Merhaba;

  işsizlik durumunda çektiğimiz krediye dair ödemede zorluk yaşıyorsak ne yapabilirz?

 3. selma dedi ki:

  eşimin bankalardan kredi çekip çekmediğini öğrenebilirmiyim?
  ayrıca eşimin benim onayım olmadan kredi çekmemesi için bankalara n yapmam gerekir?

  1. adminbank dedi ki:

   Eşinizin bilgisi dahilinde findeks kredi notunu alırsanız görebilirsiniz. Ancak kredi çekmemesi için yapabileceğiniz birşey yok yeterli geliri varsa ve kredi notu yüksek ise bankalar kredi verecektir.

 4. Meliha Çakır dedi ki:

  ing den ev kredim yasal takiple avukata düştü avukatta paranın hepsini yani 83milyari odememi istiyor elimde olsa zaten peşin alırdım sizce ne yapmalıyım.

  1. ayberk güler dedi ki:

   Merhaba;

   Bence avukatınızla uzlaşma yoluna gidiniz.

 5. okkes dedi ki:

  Benim borcum 3ve 4 yildir odeyemiyom tlf numarami da degisturdim ne yapmaliyim

 6. Aydin dedi ki:

  Ing banktqn ipotekli kredi cektimb57 bi.n elime gecti bugune kadar ödedim ancak banka kapandi sube baska sehire taşındı bnde odeyenefim hesapno olmadifi için2 ay geciktirdim beni temerrüt faizine girdin kaan bircunuz 43 bin tl oldu 160 bin tl evime kiymet taktiri icin geldiler adliyeden satisa cikacak diye degerini ogtenmek için 140 bin tl deger bictiler bndebugun itiraz ettim napacam napmam gerekiyor

Sayfa başına git