İş bankası Müşteri limiti nedir?

İş bankası Müşteri limiti nedir?
5 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 1.927 kez okundu.

Bankalar müşterilerine sundukları kredi kartları için bir limit belirler. Aslında bunu ve kredi kartı limitinin ne olduğunu herkes bilir. Ancak iş bankasının farklı bir limit uygulama sistemi vardır.
Bu sistem aslında yeni ortaya çıkan bir ihtiyaca cevap vermek için geliştirilmiş olsa da bazen yanlış anlaşılmalara ve yetersiz limit gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmaya neden olabiliyor.

İş bankası müşteri limiti nedir?

İş bankasının , bir müşteri için belirlediği toplam kredi kartı limitidir. Bu durumu çoğu kullanıcı sadece bir adet iş bankası kredi kartı olduğunda fark etmiyor. Çünkü müşteri limitiniz ile kredi kartı limitiniz tamamen aynı oluyor ve her harcamada/ödeme aynı değişime uğruyor. iş bankası müşteri limiti, iş bankasında birden fazla kredi kartınız olduğu durumda farklılık göstermeye başlıyor. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi kısa bir örnekle açıklamak daha iyi olacaktır.

Kullanılabilir kart limiti , Kullanılabilir müşteri limiti nedir nasıl değişir?

Örneğin iş bankasından maximum kartınız var ve siz ekstra avantajlarından dolayı maximiles karta da başvuruda bulundunuz. Maximum kartınızın limiti diyelim ki 4.500 TL bu durumda müşteri limitinizde 4.500 TL olacaktır. Maximiles karta başvurduğunuzda eğer maximiles visa karta başvurursanız döviz limiti ve tl limiti olarak 2 farklı limit tanımlanacaktır. İş bankası 2.000 TL ve 1.000 USD limit verdi diyelim yeni kartınız için , ancak bu durumda müşteri limitinizde bir artış olmamış ise bu durumda tüm kartlarınız için kullanabileceğiniz toplam limitiniz 4.500 TL olacaktır. Bu müşteri limitinizdir ve tüm kartlarınız ile yapacağınız tüm harcamalarınız müşteri limitinizden düşecektir. 4.500 Limitinizi hiç kullanmadığınızı düşünelim. Maximum kartınız ile 500 TL lik bir alışveriş yaptınız. Kullanalılabilir Maximum kart limitiniz 4.000 TL ye inecektir. Kullanılabilir Müşteri limitinizde aynı şekilde 4.000 TL ye inecektir. Ancak maximiles kartınız için hala 2.000 TL ve 1.000 USD kullanabilir limitiniz görünecektir.
Sonrasında maximum kartınızdan 200 TL lik bir işlem yaptığınızı düşünelim. Kullanılabilir limitiniz 3.800 TL olacaktır. Maximum kartınızdan bir işlem olmadığı için hala 4.000 TL(Bir önceki işlemden sonra kalan limit) ile aynı duracaktır. TL işlem gerçekleştirdiğiniz için maximiles döviz limitinizde hiç bir değişim olmayacak ve 1.000 USD olarak duracaktır. Ancak şuan kullanılabilir müşteri limtitiniz 3.800 TL dir. Maximum kartınızın kullanılabilir limiti ise 4.000 TL’dir. Ancak bu durumda 4.000 TL lik bir alışveriş yapmak isterseniz limit yetersiz uyarısı alacaksınızdır veya limit aşımına tabi tutulacaksınızdır. Çünkü kullanılabilir müşteri limitiniz 3.800 TL dir. Yani müşteri limiti kart limitlerinizin tamamını kapsayan genel bir limittir. Adı üzerinde müşteri limiti yani sizin toplam limitiniz.

 

İş bankası müşteri limitini nereden görebilirim?
İnternet şubesinden atm den cep şubesinden her yerde görebilirsiniz. Aşağıdaki görsel iş bankası internet şubesinde kullanılabilir müşteri limitini gösteren alını sizler için gösteriyoruz.

İş bankası müşteri limiti

İş bankası müşteri limiti

Resimde gördüğünüz üzere yeşil ok ile belirtilen alan kullanılabilir müşteri limitidir. Kartın kullanılabilir limiti 2,000.82 TL olduğu halde kullanılabilir müşteri limiti 1.29 TL olduğu için bu kart ile 1.29 TL’den daha fazla harcama yapılamaz veya yapılsa bile limit aşımına uğramış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan En Avantajlı Mil Kartları 2017 başlıklı makalemizde en avantajlı uçuş kartı, pegasus kart ve maximiles hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git