İş , garanti ve finansbank’a ağır cezalar

İş , garanti ve finansbank’a ağır cezalar
19 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 388 kez okundu.

Bankacılık sistemine gelen sıkı denetim yasaları ile daha etkin bir denetime tabi tutulan bankalar artık istedikleri gibi piyasaya hükmedemiyorlar. Bunun son örneğin gümrük bakanlığının tüketiciyi aldatmak için kestiği cezalar.

İş bankası ve garanti bankasının kap(Kamuyu Aydınlatma Platformuna) yaptığı açıklamaları doğrultusunda itiraz haklarını saklı tutarak kendilerine tebliğ edilen cezayı platforma bildirdi. İş bankası ve garanti bankasına 110.110.000 TL ceza kesilmiştir. Finansbank’a ise 43.600.000 TL ceza uygulanmış. Ceza alan bankalar arasında birde kamu bankası olduğu ve kamu bankasının da 110.110.000 TL cezaya tabi tutulduğu açıklansa da hangi kamu bankası olduğu ile ilgili henüz bir bilgi verilmedi.

Peki bankalar bu ceza’yı neden aldı?

Kesilen cezalar ile ilgili temel dayanak tüketicinin yanıltılması , bankaların açıkladıkları faiz oranları ile kredi kullandırılan faiz oranların net olmaması olarak gösterilmektedir. Yani bir diğer deyişle reklamlarda çokça gördüğümüz
şu kadar tl kredi aylık bu kadar taksitle yazısından sonra şubeden krediyi alırken karşımıza çıkan taksit tutarlarında artış olarak da düşünebiliriz.

Ceza uygulaması mantıklı mı?

Bankaların biz tüketicilerden kazandıkları haksız gelirleri, biz tüketiclere geri ödemesi gerektiğini düşünüyorum. Devletin daha önce ki rekabet kurulu tarafından kesilen cezaları da bunun bir örneğiydi. Madem etkin bir denetim yapmak istiyor devlet ve tüketicileri korumak istiyor, bankalara kestiği cezaları devlet kasasına atmak yerine haksız olarak cebinden alınan müşterilere iade edilmesini talep etmesi gerekmez mi? Ancak burada bir win to win (kazan – kazan) sistemi uygulanıyor.
Bankalar çeşitli yollar ile haksız gelir elde ediyor ve bu geliri kullanıyor daha sonra devlette hop sen benim vatandaşıma haksızlık yapmışsın bana da payımı ver diyor bir nevi.
Bankalardan konu ile ilgili gelen açıklamalar :

Türkiye Garanti Bankası ; Söz konusu ceza, idari para cezasının iptaline ilişkin tüm yasal haklarımız saklı kalmak üzere, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 17/6. maddesi gereğince peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödenecektir.

Türkiye İş Bankası ; Sadece tebliğ edilen ceza olmuştur bildiriminde bulunmuştur.

Finansbank ; Sadece yargı yolu açık olmak kaydıyla ceza tebliği yapılmıştır açıklamasın da bulunmuştur.

Kamu bankası ; hangi banka olduğu bilmediğimiz kamu bankasından konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmemiştir. Devlet bankasının da devletin yasalarına uymadığı ayrı bir düzlemde yaşıyoruz sanırım, bankalara karşı bilinçli kullanıcı olup sürekli her işlem için neden , nasıl sorularına cevap bulmamız ve uygunsuz gördüğümüz durumlarda bunu gerekli mercilere iletmemiz gerekiyor. Unutmayın bilinçli tüketici olmadığımız sürece daha çok haksızlığa uğrayacağız demektir.

Haber ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz .

Bir önceki yazımız olan En Üniversiteli 5 Kredi Kartı başlıklı makalemizde Üniversite öğrencisine kredi kartı, üniversite öğrencisine kart veren bankalar ve Öğrenci kartı limitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git