Kobilere Kredi veren bankalar

Kobilere Kredi veren bankalar
28 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 231 kez okundu.

Genel olarak yazılarımıza önce kullandığımız terimi açıklayarak başlarız. Ancak kobi kredisi aradığınıza göre kobinin ne olduğunu biliyorsunuz. Küçük ve orta Ölçekli işletme’nin kısaltmasıdır. Kısacası esnaflık olanlar dışında bir işyeri açmak istiyorsanız kullanabileceğiniz kredi türleri kobi kredileridir. Kobilere devlet tarafından bir çok destek programı da uygulanmaktadır. Devlet destekli hibe programları ve faizsiz krediler Kosgeb tarafından verilmektedir. Ancak biz bu konumuzda bankalardan alabileceğiniz ticari kobi kredilerini işleyeceğiz..

Kobi Kredisi Nedir?

Kobiler için verilen ticari kredilerdir. Kobi kredisi işletme sermayesini desteklemek için verilen bir kredi çeşididir, bu nedenle kobi kredileri ile kişisel harcamalar yapılamaz ve sadece işletmenin finansmanı için kullanılabilir. Kobi kredileri ana olarak 2 tür kobi kredisi vardır.

Kobi Kredisi Kimlere Verilir

Küçük ve orta ölçekli işletme anlamına gelen KOBİ; yıllık satış hasılatı ve mali bilançosu kırk milyon TL’nin altında olan ve çalışan sayısı 250’nin altında olan işletmelerdir.
Devlet tarafından desteklenen teşvik sistemleri ve destek programları ile özel sektör geliştirilmekte, KOBİ desteği ile ülkenin gelişmişlik düzeyi arttırılmaktadır.
Bir ülkenin can damarı olan kobilere bankaların verdiği ticari kredilere kobi kredisi denir.
Başvuranlara çeşitli vade seçenekleri sunan kobi kredisi veren bankalar; geçmişte problem yaşamamış ve en az başvurudan 1 yıl önce faal olarak açılmış olan kobilere daha kolay kredi vermektedir. kredi alabilmek için vergi levhası olması şarttır. Bu işletmeleri yıllık bilançosuna bakılır ve istikrarlı bir şekilde satış hasılatı var mı bakılır. Geçmiş kredi notları da etkilidir. İşletmenin gelecekteki risk faktörünü göz önünde bulundurarak kısa vadeli ve çok yüksek miktarda olmayan kredi talep etmesi daha mantıklıdır. uygulanan faiz oranı risk faktörleri gözetilerek bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank kobi kredisi veren bankalardır.

Kobi Destek Kredisi Nedir?

Kobi (Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler), devletin ekonomisini etkileyen, küçük çaplı kuruluşlardır. Herhangi küçük bir atölye Kobi kapsamındadır. Ve aynı zamanda bir işletmenin Kobi sınıfına girebilmesi için, yıllık cirosu 40 Milyon TL’yi geçmemesi gerekmektedir.
Devletimiz her konuda olduğu gibi Kobi’nin de zor anlarında imdatlarına yetişmektedir. Devlet talimatıyla bankalar, normal kredi faizlerine oranla, Kobi’lere daha düşük oranlı kredi vermektedir. Aynı zamanda bankalar verilen krediyi ödeme konusunda oldukça da esnektir. Gerektiği yerde o ay ki taksiti ödememe imkanı bile vermektedirler.
Kobi kredisi veren bankalar, bir hayli çoktur. Ayrıca da neredeyse tüm bankalar Kobi’lere destek kredisi imkanı vermektedir.
Kobi Destek Kredisi’ne Başvurma Kobi’siniz ve Kobi destek kredisine başvurmak istemektesiniz. Tabi ki her kredide bulunan koşullar Kobi kredilerinde de bulunmaktadır. Öncelikle sicil geçmişinizin temiz olması gerekmektedir. Temiz olmaması durumunda, alacağınız miktar azalabilmektedir. Bunların dışında Kobi kredisi veren bankalardan kredi almak için, işyerinin üzerinize olduğuna dair belgeyle bankaya gitmeniz yeterli olmaktadır

1. Nakdi Krediler : Nakit olarak ödenen kredi türlerdir. Bankaların sunduğu alt kategorilerle çeşitlilikler gösterir. Yeni iş yeri kredisi, ticari taşıt kredisi, nakit kredi , arsa arazi kredisi, bayiilik almak için kredi ve benzeri bir çok türde verilebilmektedir. Bireysel kredilerin aksine kredilerinizi dövize endeksli olarakda çekebilirsiniz. Ancak kazancınız döviz ile değilse bunu çok fazla tercih etmemeye özen göstermenizi öneririz.

2.Gayri Nakdi Krediler: Nakit ödemeler dışında, teminat mektupları ,yurtiçi veya İhracat Akreditiflerine yönelik verilen kredilerdir. Bankaların yine bu konuda farklı seçenekleri olabilir.

Kobilere özel bankacılık hizmetleri sunan bankalar ve kobi kredisi veren bankalar hangileridir?

Aslında bir çok banka ticari kredi türünde kobilere hizmet vermektedir. Ancak devlet teşviklerinin artması ile birlikte kobilere özel bankacılık birimi kuran ve kobilere özel araçlar geliştiren bazı bankalar şunlardır.

  1. Deniz bank
  2. Garanti bankası
  3. Vakıfbank
  4. Türkiye İş Bankası
  5. Finansbank
  6. Yapı kredi bankası
  7. TEB

 

Eğer sizde bir kobi kuracaksanız veya hali hazırda bir kobiniz var ise bu bankalardan biri ile iletişime geçip gerek olan detaylı bilgileri alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken nasıl bir kobi sahibi olacağınıza ve hangi banka ile çalışacağınıza karar vermek.

Bir önceki yazımız olan 2. El araç kredisi kaç yaşa kadar başlıklı makalemizde 2.el taşıt kredisi, 2.el araç kredisi kaç yaşına kadar araçlar için verilir ve en fazla kaç model araca kredi verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git