Kredi kartı asgari tutar ödenmezse büyük sıkıntı

Kredi kartı asgari tutar ödenmezse büyük sıkıntı
6 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 12.755 kez okundu.

Kredi kartı günlük hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracı olsa da bazen, insanları imkanlarından daha fazla harcamaya yapmaya ittiği için ödeme zorlukları yaşanabiliyor. Kredi kartı borcunun ödemesi geciktiğinde yada Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse neler olabileceğini aşama aşama sizlerle paylaşacağız.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse

Kredi kartı ekstreniz kesildikten sonra 9 gün sonrası son ödeme tarihi olarak belirlenir. Örneğimizde ayın 1’inde hesap kesimi yapıldığı düşünelim 1 Eylülde kesilen ekstre için 9 eylül (9-13) olabilir hafta sonu veya tatil gününe göre olabilir. Eylül’ün 9 unda kredi kartınızda yer alan asgari ödeme tutarını ödemediğiniz takdirde,  gecikmeye girmiş oluyorsunuz. Bu gecikmede herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu değildir ancak 1 günlük olan gecikme bile findeks kredi notunuza etki edecektir. 1 Ekim tarihine kadar (örneğimiz için 2. hesap kesim tarihiniz) geldiğinde bir önceki ekstreniz ödenmemiş olacaktır. Yeni ekstrenize gecikme zammı eklenmiş olacaktır ve yeni bir asgari ödeme tutarınız olacaktır. Bu asgari tutarı yine son ödeme tarihine kadar ödemezseniz 2.döneme girersiniz. Bu süreçte banka sürekli sizi arayıp ödemezseniz yasal takip başlatılacağını bir an önce ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır. Ancak gerçek anlamda avukata intikal etmesi ve icralık olmak için gereken yasal süre henüz dolmamıştır.

2. ekstre dönemin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmazsanız, kartınız kullanıma kapatılır. Artık kartınızda limit olsa dahi alışveriş yapamazsınız. 2. dönemde de ödeme yapmazsanız 3. kez ekstreniz kesildiğin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız artık hayati bir durum olacaktır. Bu dönemde de ödeme yapmazsanız banka sizi arayıp son 7 gün verecektir o 7 gün içerisinde ödeme yapmamız durumunda icra takibi başlayacaktır. Banka gelirinize veya mal varlığınıza el koymak için yasal süreçleri başlatacaktır ve kara liste ‘ye gireceğiniz için 5 yıl boyunca borcunuzu ödeseniz dahi bankalardan hiç bir şekilde kredi ve kredi kartı gibi kredili bir ürün kullanamayacaksınız. Neticede Kara listeye girmiş olacaksınız ve o listeden çıkmak çok uzun bir süre alacaktır. Kredi kartı kaç günde ödenmese kara listeye girilir yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yani özetlemek gerekirse kredi kartı borcunuzu 90 + 7 = 97 gün ödemezseniz (ilk hesap kesim tarihinizden itibaren) yasal takip başlatılır. Belki sayfamıza kredi kartı borcu 3 gün gecikirse ne olur , 1 gün gecikirse ne olur gibi sorular ile gelmiştiniz. Evet icralık olmak için daha fazla süre gerekmesi belki sizi rahatlatmıştır. Ancak unutmayın kredi kartı ödemenizin 1 gün bile gecikmesi , kredi notunuza etki edecektir ve bunların sık tekrar edilmesi bankalardan yine aynı şekilde kredi ürünlerden yararlanamayacağınız hale getirebilir. Kredi notunuzu yüksek tutmak ve gerektiğinde kolayca kredi kullanabilmek için kredi kartı ödemelerinizi her zaman gününde yapmak çok önemlidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir

Kredi kartınız borcunuz ödememeniz durum da mevcut ödeme tutarının üzerine bir faiz tutarı yansıtılacaktır. Faiz hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz yansıtılmaktadır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanıyor?

                                                             Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse

 • Öncelikle şunu belirtelim  girmiş olduğunuz bilgilere göre asgari ödeme tutarınız hesaplamaktadır.
 • Hesaplanılan asgari ödeme tutarını, eğer ki ödenen borç varsa bu değerden çıkartılmakta.
 • Ödemediğiniz borç, asgari ödeme meblağsının altında ise asgari ödenmeyen tutarın kısmına %2,34 gecikme faizi uygulanıyor.
 • Asgari ödeme tutarı dışında kalan dönem borcunuzaysa  %1,84 akdi faiz oranı uygulanıyor.
 • Daha sonra 3’üncü ve 4’üncü adımda hesaplanan tutarı toplayarak, 30 gün için ödenmesi gereken toplam faiz tutarını bulunuyor.
 • En son olarak, faiz işlemi yapılmasından dolayı bulanan toplam faiz üzerine KKDF (%15) ve BSMV (%5) vergilerini ekleyerek, toplam faiz ödemesi ve dönem borcuyla toplanıyor.
 • Bu işlemlerin sonucunda, otuz gün sonra ödenecek olan kredi kartı dönem borcunuz hesaplanmış olmaktadır.

Kredi Kartı 3 Kez Asgari Ödeme

Eğer bir takvim yıllı içinde kişiler kredi kartı asgari ödeme tutarını aksatırlarsa nakit cekim işlemi veya mal hizmet alımı yapamazlar.

Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse ne olur ? Sorusuna da cevap vermeye çalıştık . Ayrıca kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? Nasıl hesaplanır konulu makalemizi inceleyerek asgari ödeme tutarınızı nasıl hesaplayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları sayfanın altında yorum yazarak veya buradan facebook sayfamıza mesaj olarak gönderebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı limitim en fazla ne kadar maximum limit başlıklı makalemizde kredi kartı limit yükseltme, kredi kartı limit artırımı ve kredi kartı limiti maaşın kaç katı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Kredi kartı asgari tutar ödenmezse büyük sıkıntı Konusuna 65 Yorum Yapıldı
 1. Figen dedi ki:

  Ziraat Bankası öğrenci kartı asgari borcumu nasıl odeyebilirim aşamalı şekilde yazarsaniz çok sevinirim

  1. adminbank dedi ki:

   ATM den kartınız kart borcu ödeme adımından gerçekleştirebilirsiniz.

 2. Ecem dedi ki:

  Ben daha önce 3 kere kredi kartı borcumu geciktirdim birini 3 aylık verdikleri süreye kadar bekletip ödedim suanki son ödeme tarihim de 16 si fakat 19 unda odeyecegim yine geciktirdigim için bankadan sorun yaratılır mı?

  1. adminbank dedi ki:

   3 günlük bir gecikme için sorun mevcut durum dışında başka sorun çıkmayacaktır.

  2. GÖNÜL GÜLPINAR dedi ki:

   BANKALARIN KONUT KREDİ FAİZLERİ ÇOK YÜKSEK. BBDK BUNU GÖZ ÖNÜNE ALIP MEMUR ,İŞÇİ VE DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA MAKUL ÖDEME PLANLARI ÇIKARTILMASINI İSTİYORUZ

 3. Orhan dedi ki:

  Kredi kartimin asgari tutarini ödersem geri kalan tutar ne oluyor birdaki ayami kaliyor acaba

  1. adminbank dedi ki:

   şuan yüzde 30 en asgari ödeme oranı var. yüzde 70 i borcun kalır. bir sonraki aya kalan o rakam üzerinden de faiz uygulanır.

 4. Şahin dedi ki:

  Kredi notu nasıl yükselir ?
  Ben son zamanlarda hep kredi kartımın asgari tutarını ödedim.
  Doğal olarak da bir iki defa asgari tutarı kaçırdım yani kısacası 10.aydan sonra artık tüm hesaplarımda günü gününe ödemelerimi yapacağım hatta ve hatta kısa süre sonra borçlarım da bitmiş olacak, peki benim kredi notum kaçtır bunu nasıl öğrenebilirim birde düşük ise nasıl yükselir ne yapmam lazım.
  Teşekkürler şimdiden ilgilinize

  1. adminbank dedi ki:

   http://www.bankaislemleri.com/banka-kredileri/kredi-notu-sorgulama-ogrenme/ burada anlatılan şekilde findeks sayfasından öğrenebilirsiniz.

 5. Ecemnaz dedi ki:

  ben gençkart kullanıyorum şu an 294 tl kadar bir borcum kaldı bugün 120 tl civarında yatiricam, ancak diğerini bir dahaki ay kapatabilirim banla bana çok az miktarda faiz uygulanabilecegini söyledi bunun dışında bir sorun olur mu?

  1. adminbank dedi ki:

   asgari tutarı ödeyeceğiniz için bir problem olmayacaktır. Bankanızın dediği gibi çok cuzi bir faiz uygulanacaktır. yaklaşık 5-6 tl civarı aylık olarak.

 6. Ecemnaz dedi ki:

  sihirli kule nasıl bir uygulamadır ben anlamadim? benden 500 tl cekilmeye calisilmis ama sadece kredi kartı borcumu öğrenmek için girmiştim.bakiyem yetersiz olduğu için çekilememiş. bunu öğrenmek istiyorum

  1. adminbank dedi ki:

   Konu ile ilgili bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

   1. pınar kalafat dedi ki:

    merhaba bende 3 ay ödemedim son ödeme tarihinden 2 gün sonra askeri tutuarı ödesem bişey olurmu

 7. eylul dedi ki:

  Kredi karti borcu odenmediginde haciz mi yapilir

  1. adminbank dedi ki:

   eve haciz gelmez ancak üzerinize araç gayrimenkul varsa veya maaşınıza haciz yapılabilir.

 8. jaqabo dedi ki:

  kredi kartımı 3 ay ödemedim son ekstre gününden 2 gün sonra ödedim kartımı kullanıma kapattılar ne zaman açarlar

 9. jaqabo dedi ki:

  kredi kartımı 3 ay ödemedim son ekstre gününden 2 gün sonra ödedim kartımı kullanıma kapattılar ne zaman açarlar yardım edin

  1. adminbank dedi ki:

   Merhaba 3 ay gibi bir süre ile kartınıza ödeme yapmamışsanız yüksek ihtimal ile banka kartınızı tekrar açmayacaktır. Ancak diğer kartlarınızı (eğer varsa) düzenli ödeyerek başka bankadan kredi kartı başvurusunda bulunabiliriz.

 10. Gncz dedi ki:

  Genç kart kullaniyorum geçen ay olan asgeri borcumu ödemedim bu ayı ödesem harçlık avansımı ve kredim kullanima ne zaman açılır ?

  1. adminbank dedi ki:

   Sadece 1 ay ödeme yapmadıysanız , bu ay ödemenizi gerçekleştirdiğinizde kartınız kullanıma açılacaktır. Ancak son 12 ay içinde toplamda 3 kez asgari tutarı ödemediyseniz kartınız kullanıma açılmayacaktır.

   1. Onur dedi ki:

    Eğer 1 ay geciktirisem ödemeyi asgari ödemeyi tebliğ gelir mı eve genç kart kullanıyorum

 11. Zynp dedi ki:

  Genç banka kartımin geçen ayki asgari borcunu ödemedim bu ayın asgarisini ödesem kredim ve harçlık avansım ne zaman kullanıma açılır

  1. adminbank dedi ki:

   Sadece 1 ay ödeme yapmadıysanız , bu ay ödemenizi gerçekleştirdiğinizde kartınız kullanıma açılacaktır. Ancak son 12 ay içinde toplamda 3 kez asgari tutarı ödemediyseniz kartınız kullanıma açılmayacaktır.

 12. Ebra dedi ki:

  Merhabalar, ben gencbankkart kullaniyorum.Donem.ici borcum 493 Tl , asgari odeme tutarm 193 tl.Bu ay asgari borcumu odersem dger aya kalan borcuma faiz binermi, binersede bana aylik ne kadra patlar?
  Ilk defa kredi karti kullandgmdan anlamadigim bir cok nokta oluyor
  Mesela ben Kasim ayindaki hesap kesim odeme tarihini kacirmisim.3 ile 13 kasim arasi yaziyordu.Bir sonraki odeme tarihim 3 ila 13 aralik arasi.Bu tarihler arasinda odemem mi gerekiyor, bu kisimlari analyamadm..

  1. adminbank dedi ki:

   Merhaba, öncelikle 493 TL borcunu var iken 193 TL öderseniz 300 TL borç için faiz uygulanır. Buda yaklaşık olarak 5-6 TL olacaktır aylık. Asgari tutarı veya tüm tutarı ayın 3 ü ile 13 ü arası ödemeniz gerekmektedir.

 13. Ayberk dedi ki:

  Kredi borcumu genckartta 1 ay odemezsem harclik avans kapanırmı?

  1. adminbank dedi ki:

   1 Aylık gecikmede kapanmayacaktır.

   1. Anonim dedi ki:

    Kapanıyor

 14. Caner dedi ki:

  Ben iki aydır asgari ödemenin altında bir miktar yatırdım üçüncü ay da aynısını yaparsam yasal işlem başlatılır mı?

  1. adminbank dedi ki:

   3 ay art arda asgari tutarın altında ödeme yaparsanız, yasal takip başlar ve bu işlem tüm bankacılık işlemlerinde karşınıza çıkar.

 15. Merve dedi ki:

  Benim kart borcum 452 tl asgarisi 181 tl. Ayın 7 sinde maaş yatıyor .
  Fakat mesaj gelmiş ayın 13 üne kadar asgari tutarı ödemezseniz kredi notunuz düşer, kredi siciliniz bozulur diye.
  Şimdi ayın 7 sinde yatan paradan çekip 181 tl yi geri kart borcu ödemelerinde yatırabilir miyim ?

 16. hakan dedi ki:

  merhaba. kullanmış olduğum iş bankası kredi kartımı 3 ay ödemediğim için nakit çekimine kapanmıştı. sonraki aylarda düzenli olarak asgari ücretini bu aya kadar ödedim. şuan işsiz olduğum için ödeyemiyorum. sonuç olarak
  1-bu 3 aylık süre bu yıl için yeniden mi başlamış oluyor?
  2-bu ay(ocak) dan itibaren önümüzdeki 3 ay ödemesem nasıl bir yaptırım uygulanır?

  1. adminbank dedi ki:

   3 ay aralıksız kredi kartınızın asgari tutarını ödemezseniz yasal takibe düşersiniz. Bu süreçten sonra kara listeye girersiniz ve kredi işlemleriniz 5 yıl boyunca çok zorlaşır.

 17. Merve dedi ki:

  Merhaba . Benim bu ay ki borcum 452 tl .. Asgarisi 181 tl .
  Her ayın 7 sinde burs yatıyor. Bana bugün şöyle bi msj geldi ayın 13 üne kadar asgarisini ödemezseniz kredi notunuz düşer, kredi siciliniz bozulur diye.
  Ben ayın 7 sinde yatan burstan para çekebilecek miyim ?
  Bu çektiğim parayla asgarisini yatırabilir miyim geri ?

  1. adminbank dedi ki:

   Evet para çekip kartınıza yatırabilirsiniz. Kredi notunuzun düşmemesi için yapmanız gerekenleri sitemizde ki diğer makalelerden bulabilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yaparsanız sorun yaşamayacaksınızdır.

   1. Elif dedi ki:

    Meraba gencbankkart kullaniyorum. 3 aylik asgari kart borcum var. 3 gun icindr odemezsem yasal takipten bahsetti. 3 gun sonra da burs gunum onunla odemeyi dusunuyorum. Borcuma ragmen bursumu alabilirmiyim? Gecen yatmıştı almıstım

 18. Melisa dedi ki:

  Ziraat genç bankkartımın 148tl asgari ödemesi ayın 11indeydi. 1gün gibi bir gecikme var. Acaba harçlık avansım kapanmış mıdır yardımcı olabilir misiniz?

  1. adminbank dedi ki:

   Bir aylık gecikme ile hesabınız kapatılmayacaktır.

 19. sedat dedi ki:

  Denizbank kartım var 3 ay geciktiği için şu an kart alışveriş nakit çekim’e kapalı şu an az borcu kaldı .Borcu sıfırlarsam açilir mi ? Başka bi soru da borç şu an 845 TL ama bi daha ki ekstre de 925 TL oluyor bu neye göre artiyor kullanmadiğim halde …. Acaba geçmişteki taksitler şimdi ki karşıma çıkıyor …

  1. adminbank dedi ki:

   Gecikme faizi ve varsa yıllık kart ücretlerinden dolayı artabilir.

 20. Deniz dedi ki:

  Merhaba ziraat kartımın asgari ödeme tutarı 205 TL idi ve 3-13 arası ödenmesi gerekiyordu.ben 157 TL yatırdım ve geriye 48 TL ödemem gereken para kaldı.bu parayı ödemezsem kartım ne zaman harçlık avans kullanımına kapatılır?

  1. adminbank dedi ki:

   Bir takvim yılı içerisinde 3 kez öasgari ödeme yapmazsanız kapatılır.

 21. isimsiz dedi ki:

  merhaba ben gençkart kredi kartımın asgarisini 3 ay ödemedim şuan hesabımda asgariden 5 tl kadar düşük bi miktar var son ödememden iki gün sonra ödesem bir sorun olur mu?

  1. adminbank dedi ki:

   3 ay ödemediyseniz elinizde ki tüm parayı yatırın 5 tl eksikde olsa. Bankanın yasal takibe almasını önlemek için bir adım olacaktır.

 22. Büşra dedi ki:

  Iyi gunler bana bugun Yil sonuna kadar donem borcunuzun asgari odeme tutarindan az odeme yapmaniz halinde kredi kartiniz nakit cekim ve limit arttirim islemine kapatilacaktir boyle bimesaj geldi ben kac ay asgari odeme odemedigimi bilmiyorum sizce odemismiyimdir

  1. adminbank dedi ki:

   2 kez gününde ödemediğinizde o mesajı alırsınız. Bir kez daha son ödeme tarihine kadar asgari tutarı ödemezseniz kartınız limit arttırıma ve nakit çekim işlemine kapatılacaktır.

 23. Mehmet dedi ki:

  Denizbank kartım var 3 ay gecikmeli ödedim şu an kart alışveriş nakit çekim’e kapalı şu an az borcu kaldı .Borcumu asgeri tutarının da fazlasını ödedim ama geçen ay hiç ödemedim bu ay ise neredeyse tamamını ödedim kartım açılırmı acaba

  1. adminbank dedi ki:

   3 ay gecikmeli ödeme durumunda bankalar genellikle kartları açmamaktadır.

 24. Anonim dedi ki:

  Ben 3 ay asgari tutarı geç yatırdım ve bankadan nakit avans ve limit artisina kartınız kapanmıştır diye mesaj gönderdi Garanti Bankası. Şimdi gecikmeli olarak asgari tutarı yatırsam taksitli nakit avans çekebilir miyim? Banka sadece nakit avansi mi kapatıyor yoksa hepsini mi kapatıyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. adminbank dedi ki:

   nakit avans ve limit artışına kapanmıştır, kredi notunuzda düşmüştür. Borcunuzu ödeyin ama tekrardan nakit avansın açılması için kredi notunuzun yükselmesini beklemeniz gerekiyor.

 25. Anonim dedi ki:

  Ben gençkart kredi kartı kullanıyorum. 3 ay süre doldu ödeme yapamadım. 2-3 gün sonra ödeme yapsam yasal süreç durur mu ?

 26. İsimsiz dedi ki:

  Gençkart kredi kartı borcumu 3 ay dolduktan 2-3 gün sonra ödesem yasal süreç durur mu ?

 27. Esad eren dedi ki:

  Merhaba ben gecikmeli olarak askeri tutarı ödedim suan kart bloke olmuş tamamını odersem.kart acilirmi

 28. Emre dedi ki:

  kredi kartımın ödemesini sadece 1 kez geciktirdim 10 yada 12 gün bununla ilgini kredi puanım çok düşmüşmüdür.

 29. Hilal dedi ki:

  Mrb.
  Ben ev hanimiyim geçen yıl tesadüfen bir bankadan kredi karti başvurusu yaptim ve calismadigim halde 500 lira limitli kredi karti gönderdiler bana düzenli odedim ama 6 ay önce galiba iki ay odeyemedim bankadan mesaj geldi odemediginiz takdirde takip baslayacak dediler ve borcu odeyemedigim süre toplam 3 ayı bulmadan odedim ve halende kartimi kullanıyorum ödeme tarihi gelmeden 4 aydir hep düzenli bazen asgari tutari bazende borcun tamamini ödüyorum ve bir ay önce ssk ki bir işte calismaya basladim ve üç ay sonra kredi cekmek istiyorum.
  Kredi Başvuru yaparsam 4 ay önce ödemeyi aksattigimdan dolayi bu kredi cekebilmeme engel olur mu. Lütfen bilgi verirseniz sevinirim
  Bugün kredi notumu öğrendim 1126 kredi notum.

 30. Elif dedi ki:

  Merhaba ben gecen ay asgari ödememi yapmadım bu ay yatırdım kartımda para var ama kullanamıuorum ne yapabilirim neden olabilir

 31. Merve dedi ki:

  Kredi karti borvu asgari tutarin altinda odenmemisse bankadan odenmistir diye mesaj gelir mi ?

 32. DENİZ dedi ki:

  merhaba ben ilk defa kredi kartı kullanıyorum takıldığım tek bir nokta var asgari tutarı ödemelimiyim ? ödememelimiyim ? bununla ilgili internet sayfalarından araştırdım hepsi ödenmesinin gerektiğini fakat her ay ödendiğinde borçların katlanarak büyüyeceğini yazmışlar. buna bi açıklık getirirseniz çok sevinirim bu ay ilk kesilen faturamda ekstre borcumu ve asgari ücretimi ödedim fakat bu anlattığım konuya takıldım..

 33. aslı dedi ki:

  merhaba ben mayıs ayında gençbank kartının kredi kısmına girdim.aslında harçlık avanstan kullandığımı sanıyordum çünkü banka kısmınında geçtim pos da . haziranda 290 tl yattı. asgari ve dönem borcu çıktı 150 lira . dönem borcınu yatırdım fakat atm asgariyi de aldı para üstü vermedi . asgari borcu ödemek zorunda myım para iadesi alabilir mym =

 34. mehmet dedi ki:

  12000 tl borcu olan kredi kartı borcumun asgarisini ödedikten sonra 9000 tl borç kaldı bu borca günlük mü faiz işler ..bu 9000 tl yi 5 gün sonra yatırırsan yada 30 gün sonra yatırırsam ödeyecegim faizler ne olur?

 35. Semih dedi ki:

  Merhaba 1000 lira limitli kartından 300 lira borç yaptım asgari tutarından 50 veya 100 lira fazla yatırsam yine asgari ödeme uzerindenmi faiz uygulanır geri kalan borca.yanitlarsaniz sevinirim

 36. Mine dedi ki:

  Benim 375 kredi borcum var kyk kartına ödeme yapmadım geçen ay askeri ödedim ama bu ay bilok oldu di yorlar nakit avansmıda harcamadım bu ay bakıyorum 0 tl diyor neden oluyor ve borcun nekadar ını ödeyip açtıracağım.

 37. Anonim dedi ki:

  1 yıl içinde 3 defa kredi kartı askeriyeyi gec yatırdım ve kart kapandı borcunu kapattım ne olur acılırmı

 38. Anonim dedi ki:

  Merheba benim kredi kartim borcum 151 tl asgari odemede 61 tl ben asgari odemenin biraz üstünde yatirsam olur demi

Sayfa başına git