Kredi kartı döviz harcamaları

Kredi kartı döviz harcamaları
4 Mayıs 2015 tarihinde eklendi, 2.346 kez okundu.

Gerek yurt dışı gezilerimizde, gerekse internet üzerinden yaptığımız alışverişlerde kredi kartından ilgili ülkenin para birimiyle tahsil edilen harcamaların kredi kartına nasıl yansıdığı ve nasıl ödemeleri yapılacağı konusunda genel bir bilgi eksikliği bir çok insanda mevcut. Öncelikle bankadan bankaya hatta aynı bankanın bir kartında diğer kartına göre değişiklik gösterebilen uygulamalar mevcuttur.

Bankalar genellikle kredi kartı  döviz harcamalarını TL ye çevirip ekstrenize yansıtırken bazı bankalar veya kart türlerinden döviz harcamalarınız döviz olarak ekstrelendirmektedir. Döviz Harcamalarında önemli noktalardan birisi döviz kuru değişim ücretidir. Visa ve master’in döviz kuru değişimlerinde %3 döviz kuru değişim komisyonu bulunmaktadır. Bu ücreti ödememek adına bankalardan döviz ile ekstrelendirmeyi isteyebilirisiniz. Ancak döviz ile ekstrelendirmenin de çeşitli masraflara neden olabileceğini unutmayın.

Yapacağınız kredi kartı döviz harcamalarını TL-DOLAR-EURO olarak ödemek için bankanız ile görüşüp döviz harcamalarımı dolar olarak ödemek istiyorum demeniz yeterlidir. Bankanız gereken işlemi yapacaktır ve kartınız için her ay bir TL birde seçtiğiniz döviz biriminde ekstre üretilecektir.

Veya tam tersi senaryo döviz harcamalarınızın TL ye çevirilerek ekstrenize yansıtılmasını istiyorsanız yine bankanızı arayarak bu talebinizi iletebilirsiniz. Ancak bazı bankaların bazı kartlarında bu seçenek mevcut değildir. Örneğin iş bankasının maximiles visa kartlarında kartınız için TL ve dolar limitini ayrı belirlemekte ve döviz işlemlerinizi o limit üzerinden döviz olarak ekstrelendirmektedir ve o harcamaların TL olarak ekstrelendirme seçeneği sunmamaktadır. Ancak diğer kart tiplerinde iş bankası kullanıcılarına bu seçeneği sunmaktadır.

Kredi kartınızın döviz veya TL olarak ekstrelendirmesinin çeşitli fayda ve zararları vardır. Örneğin tüm harcamalarınız dolar ise dolar olarak ekstrelendirmek sizin için %3 döviz çevrim ücretinden kurtarabilir. Ancak tüm ekstre borcunuzu ödemeni durumunda bu geçerli ve iyi bir yoldur. Diğer türlü %15 çıkan vergi ile mantıksız olacaktır.

Diğer bir yandan TL ye çevrilmesi ise size tek bir ekstre ve ödeme miktarı çıkarmakla ve döviz kurunda meydana gelebilecek sert yükselişlerden sizi koruyacaktır. Bu konuda kendi kullanım alışkanlıklarınıza uygun ekstrelendirme tipini seçmelisiniz.

İlginizi çekebilecek bir diğer konumuz: En avantajlı uçuş kartı ile ilgili makelemiz dikkatinizi çekebilir.

 

Bir önceki yazımız olan HSBC Türkiye'den Çekiliyor mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Kredi kartı döviz harcamaları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Soner dedi ki:

    Maksimum kart dolar hesabimi yurtiçinde nasıl kullanabilirim

    1. adminbank dedi ki:

      Dolar limitinizi yurt içinde sadece dolar ile çekim yapabilen pos cihazlardan dolar olarak çekim yapılırsa kullanabilirsiniz. Komisyon oranları daha yüksek olduğu için yurt içinde dövizle pos işlemi yapan çok fazla işletme bulamazsınız.

Sayfa başına git