Kredi kartı limitim en fazla ne kadar maximum limit

Kredi kartı limitim en fazla ne kadar maximum limit
30 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 12.220 kez okundu.

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı 2018

2018 yılında en çok sorulan sorulardan biri kredi kartı limiti nasıl belirlenir bir diğeri ise Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur? maaşınızın kaç katı olur hakkında yaptığımız araştırmalarda kredi kartı limiti bir kişinin maaşının ilk yıl iki katı ikinci yıldan sonra en fazla 4 katı şeklinde tanımlanabilir.Bir çok etken bu konuya neden olmuştur bunlardan biride kredi kartı asgari tutarın zamanında ödenmemesi gibi  Devletin getirdiği bu sınır sayesinde vatandaşın yüksek limitli kartlar edinip ödemede zorluk çekmelerinden dolayı icralık kişilerin sayısının artması en büyük faktördür. Bu kapsamda gelire göre limit ayarlaması yapılarak bir nebzede olsun icraların önüne bir set çekilmiştir. Tabi bu yeni yasa ile yeni kredi kartı alanları kapsamaktadır. Daha önce yüksek limitli kredi kartı sahipleri bundan etkilenmemiştir.

Kredi kartını düzenli ödeyemeyen kişilerin buna paralel olarak ta banklardan kredi çekmemektedirler çünkü bankalar kredi vereceği kişilerin banka ile ilgili bütün ödemelerini kontrol ederler kredi kartlarındaki aksaklıklar kişinin kredi ve kredi kartı limitini arttırma şansının önüne geçmektedir.

Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?

Yani hali hazırda belgelenebilir 3.000 TL geliniriz olduğunu düşünürsek, akbank’tan axess kartınız var ve limiti 3.000 TL , Garanti bankasından bonus kartınız var ve limiti 2.000 TL ve iş bankası maximum kartınızın limiti 3.000 TL bu durumda 3.000+2.000+3.000 = 8.000 TL toplam kart limitiniz var demektir. Kullanmakta olduğunuz kartlar olduğu için ilk kez kart alanların 2 katı uygulamasına tabi olmadığınızdan dolayı gelirinizin 4 katına kadar limite sahip olabilirsiniz. 3.000 TL olan gelirinizin 4 katı 12.000 TL ‘ye tekabül etmektedir. Bu durumda kredi kartlarınızdan herhangi birinin limitinin 4.000 TL kadar arttırılmasına izin verilir. 12.000(Üst limitiniz) – 8.000(Mevcut kartlarınızın toplam limiti) = 4.000 TL . Ancak bu yasaların izin verdiği üst limittir ve bankalar yeterli görmedikleri durumlarda limitinizi bu oranda yükseltmeme hakkına sahiptir.

                                             Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?

Gelirimin 4 katına kadar limitim olabilir ancak bankalar neden limit arttırımı reddediyor?

Öncelikle bankaların müşterilerine kullandıracakları kredilerin alt limitleri ile ilgili bir yasal düzenleme bulunmuyor. Bankalar genellikle borç yükü fazla(bireysel krediler , kredili mevduat hesapları vb) müşterilerin limit arttırım isteklerini genellikle reddetmektedir. En önemli kriterlerden birisi şüphesiz ki kredi notu ‘dur. Kredi notunuzun düşük olması limit arttırım talebinizin olumsuz sonuçlanmasında ki en büyük etkenlerden biridir. Kredi notunuzu yükselterek  tekrar limit arttırım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca kişilerin kredi kartı limiti nakite çevirmesinden dolayı ve vaktinde ödemesinden dolayı bankalar temkinli yaklaşmakta.

En düşük kredi kartı limiti 5.200 TL’ye çıkıyor

Yapılan yeni düzenlemeye göre kişi asgari ücret alsa dahi en düşük limit 5.200 lira olacaktır buda yaklaşık maaşının 3 katı olacaktır. Tabi bu yasa ne kadar doğru olur tartışılması gereken konulardan biridir çünkü ülkemizde asgari ücretin alan kişilerin aldıkları asgari ücretle ev kira yakıt yiyecek içeceklerini karşılamaları bu para ile mümkün değilken birde bankalara borçlanmaları ve ödeyememeleri kişilerin ödeme zorlukları çekmeleri aşikardır. Yapılan bu düzenlemenin yerinde olmadığı çoğu vatandaş tarafından hoş karşılanmamaktır. Ödeme zorlukları ile karşılaşmamak için bütün kişilerin haddinden fazla harcama yapmamaları ve bütçelerinde göre hareket etmeleri tavsiye edilir yoksa sıkıntılı zor günler vatandaşa yarın kadar yakındır.

Kredi kartı limit sorgulama

Kartı limitini sorgulamak için bankanızı mobil uygulamasına girerek limit sorgulama menüsünden öğrenebilir yada mobil uygulama kullanmıyorsanız en yakın bankanızın atm’sinden sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi kartı limit düşürme

Limit düşürme işlemi en zor işlemdir cünkü bankalar müşterilerinin limitini düşürmek istemezler cünkü limit düşürmeniz onlar için bir kayıptır.Çağrı merkezini arayıp limit düşürme işlemini yapmaya çalışırsanız %90 başarısız olursunuz en mantıklısı en yakın şubeye giderek bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri konulu makalemizden kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Etiketler:

Kredi kartı limitim en fazla ne kadar maximum limit Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. isimsiz dedi ki:

    Ben yapi kredi bankasinaait 2400 tl lik kredi karti kullaniyordum bu kart icin bankaya herhangi bir limit artirma talebinde bulunmadim kart limiti 2400 oldugu icin arkadasima verdim asgarisi 800 civari geliyordu odeme durumumuz vardi 2015 yilinin 10nuncu ayinda bu kart 15.000 tl para harcatmis arkadasim parayi bilincsiz 2400 tl lik limitten kullaniyorum diye harcamis ekstra geldiginde musteri limiti 2400 kullanilabilir limit 2400 aylik harcama 14 bin kusur diyorduve kartin icinde hala 5 bin kusur limit vardi bankayi aradim kartta anormallik var dedim 3 gun sonra aradilar direk sorduklari harcamayi sizmi yaptiniz dediler bende evet bu kart 2400 limiti var nasil bu kadar harcatti diye sordum sistem hatasindan kaynakli borcunuzu odeyin bu borctan hic bir sekilde faiz alinmayacak dediler tabi odeyemedim beni yapilandirmaya zorladilar her gun ariyorlardi yapilandirmayida odeyemedim tekrar yapilandilar 2 seneden beri kart borcu oduyorum 10 bin civari borcu var odedigim paralari yapilandirma faizene gitti 2 senedir banka psikolojimide bozdu bu durumdan aileminde haberi yok banka kolaylik saglamiyor sistem hatasi diyip kenara cekiliyor bize karti verirken bunun guvenligini saglamak zorunda kart fazla harcatmaya basladiginda hic bir uyari mesaji gelmedi yada bilgilendirme gelmedi bankaya ne gibi bir dava acma hakkim varmi maddi manevi beni yiprattilar o donem net maaim 1800 idi

  2. Abuzittin dedi ki:

    Lan sen kartı başkasına vermişsin kullansın diye bir de gelmiş burda banka bunun güvenliğini sağlamak zorunda yazmışsın keşke 150 bin lira olsaydı borcun intihar etseydin oksijen harcamazdın boşuna…

  3. Yildiz dedi ki:

    Aynen ya insan nekadar harcadiginin farkina nasil varmaz sonucta bir ay icinde 15 bin liralik yaşamak ile 2400 liralik yasamak arasinda buyuk fark var

Sayfa başına git