Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?

Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?
30 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 1.739 kez okundu.

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı 2017

2017 yılında en çok sorulan sorulardan biri kredi kartı limiti nasıl belirlenir bir diğeri ise Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur? maaşınızın kaç katı olur hakkında yaptığımız araştırmalarda kredi kartı limiti bir kişinin maaşının ilk yıl iki katı ikinci yıldan sonra en fazla 4 katı şeklinde tanımlanabilir. Devletin getirdiği bu sınır sayesinde vatandaşın yüksek limitli kartlar edinip ödemede zorluk çekmelerinden dolayı icralık kişilerin sayısının artması en büyük faktördür. Bu kapsamda gelire göre limit ayarlaması yapılarak bir nebzede olsun icraların önüne bir set çekilmiştir. Tabi bu yeni yasa ile yeni kredi kartı alanları kapsamaktadır. Daha önce yüksek limitli kredi kartı sahipleri bundan etkilenmemiştir.

Kredi kartını düzenli ödeyemeyen kişilerin buna paralel olarak ta banklardan kredi çekmemektedirler çünkü bankalar kredi vereceği kişilerin banka ile ilgili bütün ödemelerini kontrol ederler kredi kartlarındaki aksaklıklar kişinin kredi için bankaya borçlanmasının önüne geçmektedir.

Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?

Yani hali hazırda belgelenebilir 3.000 TL geliniriz olduğunu düşünürsek, akbank’tan axess kartınız var ve limiti 3.000 TL , Garanti bankasından bonus kartınız var ve limiti 2.000 TL ve iş bankası maximum kartınızın limiti 3.000 TL bu durumda 3.000+2.000+3.000 = 8.000 TL toplam kart limitiniz var demektir. Kullanmakta olduğunuz kartlar olduğu için ilk kez kart alanların 2 katı uygulamasına tabi olmadığınızdan dolayı gelirinizin 4 katına kadar limite sahip olabilirsiniz. 3.000 TL olan gelirinizin 4 katı 12.000 TL ‘ye tekabül etmektedir. Bu durumda kredi kartlarınızdan herhangi birinin limitinin 4.000 TL kadar arttırılmasına izin verilir. 12.000(Üst limitiniz) – 8.000(Mevcut kartlarınızın toplam limiti) = 4.000 TL . Ancak bu yasaların izin verdiği üst limittir ve bankalar yeterli görmedikleri durumlarda limitinizi bu oranda yükseltmeme hakkına sahiptir.

                                             Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?

Gelirimin 4 katına kadar limitim olabilir ancak bankalar neden limit arttırımı reddediyor?

Öncelikle bankaların müşterilerine kullandıracakları kredilerin alt limitleri ile ilgili bir yasal düzenleme bulunmuyor. Bankalar genellikle borç yükü fazla(bireysel krediler , kredili mevduat hesapları vb) müşterilerin limit arttırım isteklerini genellikle reddetmektedir. En önemli kriterlerden birisi şüphesiz ki kredi notu ‘dur. Kredi notunuzun düşük olması limit arttırım talebinizin olumsuz sonuçlanmasında ki en büyük etkenlerden biridir. Kredi notunuzu yükselterek  tekrar limit arttırım talebinde bulunabilirsiniz.

En düşük kredi kartı limiti 5.200 TL’ye çıkıyor

Yapılan yeni düzenlemeye göre kişi asgari ücret alsa dahi en düşük limit 5.200 lira olacaktır buda yaklaşık maaşının 3 katı olacaktır. Tabi bu yasa ne kadar doğru olur tartışılması gereken konulardan biridir çünkü ülkemizde asgari ücretin alan kişilerin aldıkları asgari ücretle ev kira yakıt yiyecek içeceklerini karşılamaları bu para ile mümkün değilken birde bankalara borçlanmaları ve ödeyememeleri kişilerin ödeme zorlukları çekmeleri aşikardır. Yapılan bu düzenlemenin yerinde olmadığı çoğu vatandaş tarafından hoş karşılanmamaktır. Ödeme zorlukları ile karşılaşmamak için bütün kişilerin haddinden fazla harcama yapmamaları ve bütçelerinde göre hareket etmeleri tavsiye edilir yoksa sıkıntılı zor günler vatandaşa yarın kadar yakındır.

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri konulu makalemizden kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git