Kredi kartı limitimi nasıl yükseltebilirim?

Kredi kartı limitimi nasıl yükseltebilirim?
6 Mart 2015 tarihinde eklendi, 1.484 kez okundu.

Kredi kartı limiti, kredi kartı başvurusu sırasında müşterinin talep ettiği ve gelir düzeyine göre ilgili banka tarafından belirlenen limittir. İlk kart başvurunuzda talep ettiğiniz limiti gelir durumunuza kredi notu ve ödeme performansınıza bağlı olarak onaylanabilir veya daha düşük limit belirlenebilir.

Kredi kartını kullandıkça limiti arttırma ihtiyacı duyabiliriz. Özellikle teknolojik ürünlerde ve yüksek tutarlı ürün satışlarının taksitlendirilmesinde kredi kartı kullanıldığı düşünülürse yüksek limit gerekli olabilmektedir.

İdeal kredi kartı limiti nedir?

Bu sorunun yanıtı gelir durum ve düzeyinize göre değişkendir. Eğer sabit bir geliriniz var ise ve düzenliyse geliriniz kadar veya iki katına kadar olan kredi kartı limiti belirlemeniz de fayda var.  Düzenli geliriniz yok ise mümkün mertebe düşük limitli kartlar kullanmanız yararınıza olacaktır.

Ancak hayat hep olması gerektiği gibi gitmiyor. Yeri geliyor yeni bir bilgisayar almak için yüksek kredi kartı limitine ihtiyaç duyuyoruz. Peki bu gibi durumlarda ne yapmalı?

Kredi kartı limit arttırmak için ne yapmam gerekir?

Öncelikle bankalar artık yeni uygulama ile talebiniz olmadan limit artırımı gerçekleştiremiyor. Bu nedenle ilk olarak bankadan limit artırımı talep etmeniz gerekir. Birçok bankanın telefon ve internet bankacılığı kanalları ile ve bazı bankalarda sms yolu ile bu talebinizi iletebiliyorsunuz. Bankaya bildirdiğiniz net gelirinizi, banka belgelendirmenizi isteyebilir de istemeyebilir de. Ortak limit uygulaması ile kredi kartını aldığınız ilk yıl gelirinizin 2 katı ve sonrasında da gelirinizin 4 katı tutarında ortak limite sahip olabilirsiniz. Şuanda bu sistem banka içinde geçerlidir. Bankalar arası ortak limite geçiş için çalışmalar yapılmaktadır. Bankaya başvuruda bulunduğunuzda eğer evrak gerekiyorsa banka email, sms veya telefonla size bilgi veriyor. Gerekli değilse işlemi 2-3 gün içerisinde (çoğu zaman aynı gün) sonuçlandırıyor.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Ne Kadar Sürer

Kredi kartı limiti oldukça önemli olmakla birlikte birçok tüketici tarafından limitin düşük olduğu durumda hızlıca çözüm bulma içine girmektedirler. Bu yüzden kredi kartı başvurularında ilk baştan itibaren bir an önce bu limitin çok olmasını sağlamak isteyenlerin sayısı hiç de az sayılacak türden değildir. Hemen hemen herkesin aklında kredi kartımın limitinin çok fazla olması beklenir. Fakat hem bankalar hem de BBDK yani Bankalar birliği tarafından bu limitler insanların gelirleri ve borçlarıyla doğru oranda artmaktadır. Kredi kartı limit artırımı neye göre yapılıyor alınan krediye göre yapılmaktadır.
İlk zamanlarda 2000 TL ile başlayan kredi kartı limiti artmak istenince bu limitin az olduğunu yani nakit çekim %60 ve bu miktarının kendisine az olduğunu belirtmektedir. Hali ve durumu şubeler vasıtasıyla çözmek isteyecektir. fakat çoğu müşteriler bu sürecin biraz daha hızlı olmasını istemekte.
Bu işlemler tamamıyla bankalar birliği yani KKB ile doğrudan bağlantılıdır. Kredi notunuz uygunsa banka kredi kartı limitiniz aynı gün içinde sonuçlanmaktadır. Fakat kredi notunuz riski düşük ise bu süreç max. 24 saat sürmektedir.

Kredi Kartı Limiti Arttırma Yöntemleri

Kredi kartları hayatımıza girdiklerinden beri çok kullanılır hale geldiler. Belirli limitleri olan bu kartları sürekli kullandığımız için limitleri kolayca tüketiyoruz. Bu şekilde harcama yapan ve borç ödemelerini de düzenli yapmayan müşteriler kredi kartlarını artıramama sıkıntısı yaşamaktalar. Bankaya kart limit artışı için başvursalar bile olumsuz yanıt alan bu müşterilerin uygulaması gereken birkaç adım var.
Kredi kartı limitini artırmak için en önemli faktör olarak kredi notunu gösterebiliriz. Kredi notu düşük olan yani risk sınıfında olan müşteriler, kredi kartı limitlerini artırmak için başvurularını sene sonuna doğru yaparlarsa olumlu cevap alma şansları daha yüksektir çünkü bankalar sene içerisinde belirledikleri kredi hedefine ulaşmak için sene sonunda daha olumlu davranırlar. Bütün kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra da bankalara başvurup kredi kartlarınızı iptal ettirin. Birkaç ay sonra tekrar başvurup kredi kartı almak istediğinizde limit yüksek çıkacaktır. Hatta önceden birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, bu işlemden sonra sadece 1 tanesi de aynı işi görecektir.

Kredi Kartı Limit Artırımı Neye Göre Yapılıyor?

İlk kredi kartı limitiniz bankanıza verdiğiniz gelir belgesi evrağına bağlı olarak belirlenir. Zor bir durumda veya acil herhangi bir ihtiyaçtan dolayı limitinizi arttırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda bankanızın online işlemler, mobil uygulaması veya bankanızın genel müdürlüğünü arayıp müşteri temsilciniz ile görüşerek talepte bulunabilirsiniz. Peki ya Kredi kartı limit artırımı neye göre yapılıyor? gelir belgenizle, daha önceki kredi kartı ödemelerinizin düzenli bir şekilde gerçekleşmesine de bağlı olabiliyor. Kredi kartı limit artışını mobil uygulama veya müşteri hizmetleri ile talep ettiğinizde gelir belgenizi bankaya faks çekmeniz gerekir.
Banka gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size olumlu veya olumsuz bir dönüş sağlayacaktır. Bu incelemeler, geçmiş kredi kartı ödemeleriniz, kredi notunuz, geliriniz de bir kesinti, haciz olup olmadığı ve kredi kartı kullanım yoğunluğunuzu baz alarak farklı kriterlere ayrılmaktadır. Geliriniz de bulunan herhangi bir engel limit yükseltme başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimalini güçlendirir. Ancak geliriniz ve/veya kredi kartı ödemelerinizde herhangi bir aksaklığa rastlanmazsa bankanız size olumlu dönüş yapacaktır.

Limit artırım talebim reddedildi, Ne yapmalıyım?

Banka kredi kartı limit artırım talebinizi reddettiyse, bunun birçok nedeni olabilir. Belgelenebilir geliriniz ve limitiniz arasında ki oran, findeks kredi notunuzun düşüklüğü, kredi kartı ödeme performansınız vb. Eğer belgelenebilir gelirinize oranla limitinizin arttırabileceğini düşünüyorsanız bu durumda kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir.

Findeks kredi notumu nasıl yükseltebilirim? Konulu makalemiz den kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir? başlıklı makalemizde kart borcu idari takip, kart borcu kaç gün ödenmezse icralık olur ve kara listeye girmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git