Kredi kartı limitimi nasıl yükseltebilirim?

Kredi kartı limitimi nasıl yükseltebilirim?
6 Mart 2015 tarihinde eklendi, 374 kez okundu.

Kredi kartı limiti, kredi kartı başvurusu sırasında müşterinin talep ettiği ve gelir düzeyine göre ilgili banka tarafından belirlenen limittir. İlk kart başvurunuzda talep ettiğiniz limiti gelir durumunuza kredi notu ve ödeme performansınıza bağlı olarak onaylanabilir veya daha düşük limit belirlenebilir.

Kredi kartını kullandıkça limiti arttırma ihtiyacı duyabiliriz. Özellikle teknolojik ürünlerde ve yüksek tutarlı ürün satışlarının taksitlendirilmesinde kredi kartı kullanıldığı düşünülürse yüksek limit gerekli olabilmektedir.

İdeal kredi kartı limiti nedir?

Bu sorunun yanıtı gelir durum ve düzeyinize göre değişkendir. Eğer sabit bir geliriniz var ise ve düzenliyse geliriniz kadar veya iki katına kadar olan kredi kartı limiti belirlemeniz de fayda var.  Düzenli geliriniz yok ise mümkün mertebe düşük limitli kartlar kullanmanız yararınıza olacaktır.

Ancak hayat hep olması gerektiği gibi gitmiyor. Yeri geliyor yeni bir bilgisayar almak için yüksek kredi kartı limitine ihtiyaç duyuyoruz. Peki bu gibi durumlarda ne yapmalı?

Kredi kartı limit arttırmak için ne yapmam gerekir?

Öncelikle bankalar artık yeni uygulama ile talebiniz olmadan limit artırımı gerçekleştiremiyor. Bu nedenle ilk olarak bankadan limit artırımı talep etmeniz gerekir. Birçok bankanın telefon ve internet bankacılığı kanalları ile ve bazı bankalarda sms yolu ile bu talebinizi iletebiliyorsunuz. Bankaya bildirdiğiniz net gelirinizi, banka belgelendirmenizi isteyebilir de istemeyebilir de. Ortak limit uygulaması ile kredi kartını aldığınız ilk yıl gelirinizin 2 katı ve sonrasında da gelirinizin 4 katı tutarında ortak limite sahip olabilirsiniz. Şuanda bu sistem banka içinde geçerlidir. Bankalar arası ortak limite geçiş için çalışmalar yapılmaktadır. Bankaya başvuruda bulunduğunuzda eğer evrak gerekiyorsa banka email, sms veya telefonla size bilgi veriyor. Gerekli değilse işlemi 2-3 gün içerisinde (çoğu zaman aynı gün) sonuçlandırıyor.

Limit artırım talebim reddedildi, Ne yapmalıyım?

Banka kredi kartı limit artırım talebinizi reddettiyse, bunun birçok nedeni olabilir. Belgelenebilir geliriniz ve limitiniz arasında ki oran, findeks kredi notunuzun düşüklüğü, kredi kartı ödeme performansınız vb. Eğer belgelenebilir gelirinize oranla limitinizin arttırabileceğini düşünüyorsanız bu durumda kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir.

Findeks kredi notumu nasıl yükseltebilirim? Konulu makalemiz den kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı Borcu Kaç Gün ödenmezse kara listeye girilir? başlıklı makalemizde kart borcu idari takip, kart borcu kaç gün ödenmezse icralık olur ve kara listeye girmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git