Kredi kartı taksit sayısı bazı sektörlerde 12 aya çıkarıldı

Kredi kartı taksit sayısı bazı sektörlerde 12 aya çıkarıldı
27 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Kredi kartı ve kredi kartları ile yapılan taksitli harcamaların insanların borç yükü çok arttırdığının gözlenmesinden sonra, devlet konuya el atarak kredi kartı ile yapılan taksitli harcamalara sınır getirmişti , bazı sektörlerde taksit tamamen yasaklanır diğer sektörlerde en fazla 9 taksit ile sınırlandırılmıştı.

BDDK’nın Yeni Düzenlemesi

BDDK’nın yeni düzenlemesi taslağı yayınlandı ve yeni yayınlanan taslağa göre kredi kartı taksit sayılarından artış olacak. Taslak metne göre mobilya, beyaz eşya ve eğitim sektörlerinde kredi kartı ile taksitli alışverişte üst taksit limitinin 12 aya yükseltilmesi kesinleşmiş oldu. BDDK’nın internet sitesinde yayınlanan “Banka kartları ve kredi kartı hakkında” ki yönetmelik ile mobilya , beyaz eşya ve eğitim sektörlerinde harcamalar on iki taksite kadar izin verilirken ayrıca kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki  ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz ifadesi ile bazı sektörlerde taksit yasağı hala yerini korumuş oldu.

Şuanda uygulanmakta olan yönetmelikte en çok 9 taksit sınırlaması var ancak herhangi bir sektör ayrımı yoktu. Artık belirtilen sektörlerde ok iki taksit diğer sektörlerde dokuz taksit ve belirtilen taksitsiz yasağı olan sektörlerde taksitsiz olarak alışveriş yapılabilecek.

Hazırlanan metnin resmi gazete yayınlanması ile birlikte önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceğini unutmayalım.

 

Bir önceki yazımız olan İş bankası maximiles kazanım koşullarını değiştirdi başlıklı makalemizde maximiles, uçuş kartları ve maximiles puan kazanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git