Kredi Kartından Taksit Sayıları Arttırılacak

Kredi Kartından Taksit Sayıları Arttırılacak
22 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 261 kez okundu.

Hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alan kredi kartları ile ilgili BBDK’nın geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe aldığı kredi ve banka kartları yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile kredi kartlarına yapılabilen maksimum taksit sayısı 9 ile sınırlandırılmıştı. Bu sınırlandırmanın gözlemlenen olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendiren bbdk konu ile ilgili yeni düzenlemeler hazırlamakta olduklarını belirtti. Aslına bakarsak insanların yasal faiz oranlarının üzerinde diğer kişi ve kurumlara borçlanmasının önüne geçmek adına bence de uygun olabilecek bir gelişmedir.

BBDK Başkasını Akben’in açıklamasından satır başları

Kredi kartı ile taksitli alışverişlere getirilen maksimum 9 taksit sınırlamasının  ardından oluşan piyasa koşullarını yeniden değerlendirildiğini belirten bbdk başkanı , insanların bu kez farklı kanallar ile borçlandığını dile getirmiştir. Yani mobilyacı kendisi çek veya senet ile taksit yapıyor, bu şekilde olan borçlanmaların ise kontrolleri altında olmadığını , bankalar üzerinden yapılan borçlanmaların ise kendi yönetimlerin de ve denetimlerin de olduğu için daha yararlı olabileceği fikrini dile getirdi. Ancak taksitin artmasının özellikle teknolojik ürünlerde talebi arttırdığını ve bu fazla ithalat yapılmasının da cari açığa olumsuz etki ettiğini bu nedenle , hem insanların daha az borçlanması hemde cari açığı azaltmak adına taksit sınırlaması getirildi. Getirilen sınırlandırmanın sonrasında ortaya çıkan farklı borçlanma seçeneklerinin kayıt dışılığı ile cari açığın artışı ikilemi arasında  denge bulunmasını hedefleyen yeni bir bir çözüm arayışında olduklarını dile getiren bddk başkanı Mehmet Ali Akben kararın finansal istikrar komitesinden çıkması gerektiğini belirtti.

Bankaların hizmet gelirleri ile ilgili yeni düzenlemeler
Bankaların hizmet ücretleri adı altında aldıkları ücretlerinde sınırlarının daha kesin belirleneceğini, yönetimsel hatalarından dolayı zarar eden bankaların zararlarını kurtarmak ve kara geçmek için tüketiciye istedikleri gibi masraf yükleyebilmelerine izin verilmeyeceğini dile getirdi.
Bankaların karlarını faiz üzerinden kazanması gerektiği belirten Akben, bankaların artan rekabet sonucu istedikleri karlılığı yakalayamadıklarında hizmet ücretleri üretip tüketiciden daha fazla para talep ettiklerini ve bu konunun önüne geçilmesi için gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Bu açıklama ile ilgili gerekli düzenlemeler ne zaman yapılır ve yürürlüğe girer bilemiyoruz ancak , 9 taksit sınırlandırmasının esnetilerek 12 belki çeşitli ürünlerde 18 aya kadar çıkarılabileceğini görüyoruz. Aynı zamanda tüketici kredileri için getirilen 36 ay vade zorunluluğunun da değiştirilmesi gündeme alınabilir ancak bu konuda yeni düzenleme yapılasıya kadar bugün için kredi kartına en fazla 9 taksit ve tüketici kredileri için de en fazla 36 ay vade uygulaması sürecektir.
Haberin detaylarını buradan bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartını Nakite Çevirme Seçenekleri 2017 başlıklı makalemizde kredi kartları, kredi kartı nakite çevirme ve nakit avans hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git