Kredi Kartını Nakite Çevirme Seçenekleri 2017

Kredi Kartını Nakite Çevirme Seçenekleri 2017
22 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 1.398 kez okundu.

Kredi Kartını Nakite Çevirme Seçenekleri 2017 – Kredi kartını günlük hayatta mümkün mertebe ödeme yöntemi olarak kullanmanız daha faydalıdır. Hemen her yerde kredi kartı geçerlidir ve yapabileceğiniz tüm ödemelerinizi kredi kartı ile yaparsanız nakit ihtiyacınız daha da azalır. Ancak şu veya bu şekilde nakit ihtiyacınız olduğunda tek şansınız bu ihtiyacınızı kredi kartı ile gidermek ise aşağıda ki adımlardan size uygun olanını deneyiniz.

1- Kredi kartı nakit avans / taksitli nakit avans

 : Eğer kredi kartı ödemelerinizde gecikme yoksa ve yeni yasa gereği Bir takvim yılı içinde 3 defa dönem borcunun %50’sinden azını ödememiş iseniz kartınızın nakit limiti vardır ve nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avans çekmek çok mantıklı bir seçenek olmasa da en az maliyet ile kredi kartını nakde çevirme yöntemlerinden biridir. Bu yöntem oldukça kısa bir işlem olup % 2,55 – 3,5 arasında bir işlem komisyonu ve klasik kredi kartı faiz oranı bulunmaktadır. Ekonomik açıdan kart borcu ile boğuşan ve zorluk çeken insanların genellikle kredi kartları yasa gereği nakit avans işlemine kapalıdır ve bu gibi durumlar da bu yöntem onlar için işe yarar bir yöntem değildir eğer kartınızın nakit avans limiti yoksa veya yasa gereği kaldırıldıysa sırası ile aşağıda ki yöntemleri deneyebilirsiniz.

—Güncelleme 2017 —

Kredi kartı nakit avans işlemleri artık çok yaygın olmakla beraber çok uygun faiz oranları ile 12 ay taksitle nakit avans vermekteler. Nakit olarak hesabınıza aktarıyorsunuz 12 ay taksitle ödüyorsunuz.

Kredi kartından nakit çekme yöntemleri

Kredi kartı kullanıcıları zaman zaman nakit avans denilen kredi kartındaki parayı nakite çevirme işlemi gerçekleştirir. Bu işlem sonucunda faiz uygulandığı için mecbur kalmadıkça başvurulmayan bir yöntemdir. Dezavantajları olmasına rağmen nakit çekme işlemi yapacakların bilmesi gereken bazı koşullar vardır.

Öncelikle fayda ve zararları kişinin mevcut şartlarına göre değişebilir. Fakat nakit avans işleminin var olan iyi ve kötü sonuçlarından bahsetmek gereklidir.

Nakit avans çekme işlemi aynı zamanda kredi çekme işlemi gibi düşünülebilir. Bu yüzden acil nakit para ihtiyacını kolaylıkla sağlaması açısından oldukça iyi bir işlemdir. Bunun yanında faiz oranı ve avans çekme masrafı gibi kötü sonuçları da vardır. Faiz oranının normal kredi çekme faiz oranından fazla olduğunu da belirtmek gerekir.

Her banka için aynı olmasa da genel olarak nakit avans çekme işleminin bazı şartları vardır. Öncelikle Çekilebilecek avans miktarı kredi kartı limitiyle doğru orantılıdır. Kart limitinin en fazla %25’i kadar para çekilebilir.

Kredi kartından taksitli çekilecek avans için ise; kart sahibinin kredi kartı borcunun son 1 yıl içerisinde en az yarısının ödenmiş olması gerekir. Bu şart sağlanamazsa taksitli nakit avans işlemi gerçekleşemez.

Kredi Kartındaki Parayı Nakite Çevirme

Türkiye’de ve dünyada kredi kartı kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. İnsanlar artık nakit taşmamakta, ödemelerini kredi kartıyla yapmaktadır. Fakat zaman zaman nakite ihtiyaç duyulmakta ve kısa vadede ihtiyaç duyulan nakit hemen elde edilememektedir. Bu durumda kredi kartı kullanıcısı olanlar için birkaç farklı yöntemle kredi kartı alışveriş limitini nakite çevirmek mümkündür. İşte bunlardan bazıları:
Kişisel hesap açıp mal veya hizmet satmaya yarayan alışveriş siteleri kredi kartı alışveriş limitini nakite çevirmek için kullanılabilir. Bunun için bir arkadaşınızın size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için iki ayrı hesap açmak gerekmektedir. İlk olarak arkadaşınız hayali bir ürünü ilana koymalı. Ürünü satmak için kredi kartıyla ödeme yöntemini seçmelidir. Kredi kartını kullanacak olan kişi bu ürünü online olarak kredi kartıyla almalı ve ürünün kendisine teslim edildiğini onaylamalıdır. Bu şekilde kredi kartıyla yapılan ödeme arkadaşınızın hesabına birkaç gün içerisinde yatacaktır.
Türkiye’de birçok kuyumcu kredi kartı alışveriş limitini nakite çevirmektedir. Fakat öncesinde uyarıda bulunmakta fayda var. Bu yöntem yasadışı.
Nakit olarak alışveriş yapacak tanıdıklarınızdan para alıp onlar için yaptıkları alışverişin ödemesini kredi kartınızla yapabilirsiniz.
Tanıdıklarınızın faturalarını kendi kredi kartınızla yaparak onlardan nakit alabilirsiniz.

 

2- E-Ticaret siteleri:

 Düşük komisyon alan  bir e-ticaret sitesi buluyorsunuz. Örneğin sanalpazar %5 komisyon almaktadır. veya daha yeni ve düşük komisyon alan bir site buluyorsunuz. Üyelik açıyorsunuz üyelikten sonra istediğiniz tutarda bir ürün ilanı veriyorsunuz. Sonra başka bir üyelik açıp kredi kartı ile alışverişinizi tamamlıyorsunuz.  Ödeme hesabınız 1-3 iş günü içerisinden hesabınıza geçer.

 

3- Kuyumcu ve Telefoncu alternatifleri :

Kuyumcular karttan çekim yapıpı nakit verebilmekteler ancak bunlar %10 gibi bir komisyon uygulamaktadırlar, nakit limitiniz yok ise ve paypalı çözemediyseniz veya 3 iş günü bekleyemeyeceğiniz kadar acil nakit ihtiyacınız var ise kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Ayrıca bu konuda kuyumcu ile konuşmak istemediğiniz durumlarda kart ile altın alıp başka bir kuyumcudan bozdurma yolunu da seçebilirsiniz. Alış satış fiyatı farkına göre daha karlı bile olabilir %10 komisyon ödemekten.

Bir önceki yazımız olan İş , garanti ve finansbank'a ağır cezalar başlıklı makalemizde bankalara ceza, bankaların oyunu ve tüketiciyi kandıran bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git