24 Nisan 2017 , Pazartesi
Anasayfa / Kredi Kartları / İlk Kez kredi kartı alacaklara öneriler

İlk Kez kredi kartı alacaklara öneriler

Bir şekilde bugüne kadar kredi kartından uzak durmayı başarabilmiş ancak sayfamıza geldiğinize göre artık sizde bu anlamsız inadınızdan vazgeçmişsiniz demektir. Aklınınızda ki sorulara kısmı cevap vermek üzere 6 ayrı öneri ve uyarıda bulunuyoruz.

1- Doğru kartın seçimi : İlk kez kredi kartı alacaksanız en önemli noktalardan birisi doğru kart seçimidir. Her kişinin hayatı , yaşam tarzı ve yaşadığı bölge farklı olduğu için herkes için doğru kart gibi bir kavram yoktur. Sık uçak seyaheti yapanlar için maximiles, wings, pegasus kart gibi kartlar uygun olabilirken, Hiç uçağa binmeyen bir kişi için doğru kart bu olmayabilir. Kredi kartı faiz oranları günümüzde tüm bankalarda aynıdır. Bu nedenle kredi kartı yıllık kullanım ücreti, üye iş yerleri ve taksitli alışveriş kolaylıkları gibi kriterleri göz önünde bulundurarak kendinize en uygun kredi kartını belirlemenizde fayda var.

2- Ödeme aracı olarak kredi kartı : Kredi kartı her ne kadar adında kredi geçsene aslında ödeme aracı olarak tasarlanmış bir karttır. Borçlanma yöntemi olarak kredi kartını kullanmak hiç mantıklı değildir. Eğer sadece ödeme aracı olarak kullanırsanız bugün yaptığınız harcamayı ortalama 20 gün sonra ödeme şansına sahip olursunuz ancak bunu unutarak bir borçlanma yolu olarak kredi kartını görmeye başlarsanız uzun vadede zor durumlara düşebilirsiniz.

3- Nakit avans kullanımı : Gerçekçi olalım , günümüzde hemen her yede kredi kartı ile ödeme yapabiliyorken niye nakit avans çekmeye gerek duyuyoruz? Çok acil ve ekstrem örnekler dışında kredi kartından nakit avans kullanmak gereksiz yere nakit avans işlem ücreti ve nakit avans faizi ödemimizi gerektirir. Örneğin 100 TL nakit avans çekmeniz durumunda minimum 8-9 TL masraf alınacaktır ve buna ilk günden faiz uygulanacaktır. Durduk yere parayı çöpe atmamak için alışverişlerinizde kartınızı kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır.

4- Taksit Furyası : BBDK’nın yeni düzenlemesi ile artık eskisi gibi uzun vadelerde ve anlamsız sektörlerde taksit yapılamıyor. Bu kullanıcının lehine olan bu değişikliğin yanı sıra taksit alternatiflerinin sizi cezbetmesine izin vermeyin. Ödeme gücünüzün olmadığı bir ürünü 9 taksitle aldığınız da 9 ay boyunca ödeme yükümlüğü altına gireceğinizi unutmayın , ancak gerçekten gerekli bir ürün aldığınız taksitle ödenebilir olması da yine sizin için avantaj olacaktır.

5- Ödeme Tutarları: En büyük yanılgılardan birisidir. Asgari ödeme oranı yeni yasalar ile kartın limitine göre belirlenmiş ve %30 ile %50 arasında değişmektedir. Bu konuda kart kullanıcılarının yaptığı en büyük hatalardan birisi asgari ödeme tutarını ödemektir. Evet asgari tutarı ödemiş olmanız bankacılık sektörünün bireysel göstergesi olan kredi notunuza olumsuz etki etmez ancak kalan borcunuz için aylık faiz ödemeniz anlamına gelecektir. Yapabileceğiniz tüm harcamalarınızı kartınız ile yaparak kalan borcunuz için faiz ödemekten kurtulabilirsiniz.

6- Tüm limiti kullanma: Uzun vadede kullanacağınız bir ürün almıyorsanız(Buzdolabı , Laptop vb.) Kredi kartınızın tüm limitni kullanmanız gerekmiyordur. Kartınızda ki limitin size ait bir para olmadığını unutmayın. Kredi kartından kullandığınız rakam arttığında kendinizi bir tanıdığınızdan borç ister gibi düşünün ve bundan mümkün mertebe uzak durmaya çalışın.

Kredi kartı alırken ve kullanırken yukarı belirtilenlere dikkat ederseniz ilerleyen zamanlarda kart mağduru olarak adlandırılan grupta yer almazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

Kredi Kartı Ekstre Atlatma Erteleme Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Ekstre Atlatma Erteleme Nasıl Yapılır – Kredi kartları gerek taksit gerekse kazanılan puanlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE