31 Mart 2017 , Cuma
Anasayfa / Genel / Kredi kartı asgari tutar ödenmezse ne olur?

Kredi kartı asgari tutar ödenmezse ne olur?

Kredi kartı günlük hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracı olsa da bazen, insanları imkanlarından daha fazla harcamaya yapmaya ittiği için ödeme zorlukları yaşanabiliyor. Kredi kartı borcunun ödemesi geciktiğinde neler olabileceğini aşama aşama sizlerle paylaşacağız.

Kredi kartı ekstreniz kesildikten sonra 9 gün sonrası son ödeme tarihi olarak belirlenir. Örneğimizde ayın 1’inde hesap kesimi yapıldığı düşünelim 1 Eylülde kesilen ekstre için 9 eylül (9-13) olabilir hafta sonu veya tatil gününe göre olabilir. Eylül’ün 9 unda kredi kartınızda yer alan asgari ödeme tutarını ödemediğiniz takdirde,  gecikmeye girmiş oluyorsunuz. Bu gecikmede herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu değildir ancak 1 günlük olan gecikme bile findeks kredi notunuza etki edecektir. 1 Ekim tarihine kadar (örneğimiz için 2. hesap kesim tarihiniz) geldiğinde bir önceki ekstreniz ödenmemiş olacaktır. Yeni ekstrenize gecikme zammı eklenmiş olacaktır ve yeni bir asgari ödeme tutarınız olacaktır. Bu asgari tutarı yine son ödeme tarihine kadar ödemezseniz 2.döneme girersiniz. Bu süreçte banka sürekli sizi arayıp ödemezseniz yasal takip başlatılacağını bir an önce ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır. Ancak gerçek anlamda avukata intikal etmesi ve icralık olmak için gereken yasal süre henüz dolmamıştır.

2. ekstre dönemin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmazsanız, kartınız kullanıma kapatılır. Artık kartınızda limit olsa dahi alışveriş yapamazsınız. 2. dönemde de ödeme yapmazsanız 3. kez ekstreniz kesildiğin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız artık hayati bir durum olacaktır. Bu dönemde de ödeme yapmazsanız banka sizi arayıp son 7 gün verecektir o 7 gün içerisinde ödeme yapmamız durumunda icra takibi başlayacaktır. Banka gelirinize veya mal varlığınıza el koymak için yasal süreçleri başlatacaktır ve kara liste ‘ye gireceğiniz için 5 yıl boyunca borcunuzu ödeseniz dahi bankalardan hiç bir şekilde kredi ve kredi kartı gibi kredili bir ürün kullanamayacaksınız.

Yani özetlemek gerekirse kredi kartı borcunuzu 90 + 7 = 97 gün ödemezseniz (ilk hesap kesim tarihinizden itibaren) yasal takip başlatılır. Belki sayfamıza kredi kartı borcu 3 gün gecikirse ne olur , 1 gün gecikirse ne olur gibi sorular ile gelmiştiniz. Evet icralık olmak için daha fazla süre gerekmesi belki sizi rahatlatmıştır. Ancak unutmayın kredi kartı ödemenizin 1 gün bile gecikmesi , kredi notunuza etki edecektir ve bunların sık tekrar edilmesi bankalardan yine aynı şekilde kredi ürünlerden yararlanamayacağınız hale getirebilir. Kredi notunuzu yüksek tutmak ve gerektiğinde kolayca kredi kullanabilmek için kredi kartı ödemelerinizi her zaman gününde yapmak çok önemlidir.

Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse ne olur ? Sorusuna da cevap vermeye çalıştık . Ayrıca kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? Nasıl hesaplanır konulu makalemizi inceleyerek asgari ödeme tutarınızı nasıl hesaplayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları sayfanın altında yorum yazarak veya buradan facebook sayfamıza mesaj olarak gönderebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

Finansbank kredi kartı yapılandırma 2016

Finansbank Kredi Kartı Yapılandırma Deneyimi

Hepimizin haberlerde kredi kartı borçlarının 72 aya varan vade ile yapılandırabileceğini duyduğumuzda içimizde bir merak …

40 yorumlar

 1. Ziraat Bankası öğrenci kartı asgari borcumu nasıl odeyebilirim aşamalı şekilde yazarsaniz çok sevinirim

 2. Ben daha önce 3 kere kredi kartı borcumu geciktirdim birini 3 aylık verdikleri süreye kadar bekletip ödedim suanki son ödeme tarihim de 16 si fakat 19 unda odeyecegim yine geciktirdigim için bankadan sorun yaratılır mı?

 3. Kredi kartimin asgari tutarini ödersem geri kalan tutar ne oluyor birdaki ayami kaliyor acaba

  • şuan yüzde 30 en asgari ödeme oranı var. yüzde 70 i borcun kalır. bir sonraki aya kalan o rakam üzerinden de faiz uygulanır.

 4. Kredi notu nasıl yükselir ?
  Ben son zamanlarda hep kredi kartımın asgari tutarını ödedim.
  Doğal olarak da bir iki defa asgari tutarı kaçırdım yani kısacası 10.aydan sonra artık tüm hesaplarımda günü gününe ödemelerimi yapacağım hatta ve hatta kısa süre sonra borçlarım da bitmiş olacak, peki benim kredi notum kaçtır bunu nasıl öğrenebilirim birde düşük ise nasıl yükselir ne yapmam lazım.
  Teşekkürler şimdiden ilgilinize

 5. ben gençkart kullanıyorum şu an 294 tl kadar bir borcum kaldı bugün 120 tl civarında yatiricam, ancak diğerini bir dahaki ay kapatabilirim banla bana çok az miktarda faiz uygulanabilecegini söyledi bunun dışında bir sorun olur mu?

  • asgari tutarı ödeyeceğiniz için bir problem olmayacaktır. Bankanızın dediği gibi çok cuzi bir faiz uygulanacaktır. yaklaşık 5-6 tl civarı aylık olarak.

 6. sihirli kule nasıl bir uygulamadır ben anlamadim? benden 500 tl cekilmeye calisilmis ama sadece kredi kartı borcumu öğrenmek için girmiştim.bakiyem yetersiz olduğu için çekilememiş. bunu öğrenmek istiyorum

 7. Kredi karti borcu odenmediginde haciz mi yapilir

 8. kredi kartımı 3 ay ödemedim son ekstre gününden 2 gün sonra ödedim kartımı kullanıma kapattılar ne zaman açarlar

 9. kredi kartımı 3 ay ödemedim son ekstre gününden 2 gün sonra ödedim kartımı kullanıma kapattılar ne zaman açarlar yardım edin

  • Merhaba 3 ay gibi bir süre ile kartınıza ödeme yapmamışsanız yüksek ihtimal ile banka kartınızı tekrar açmayacaktır. Ancak diğer kartlarınızı (eğer varsa) düzenli ödeyerek başka bankadan kredi kartı başvurusunda bulunabiliriz.

 10. Genç kart kullaniyorum geçen ay olan asgeri borcumu ödemedim bu ayı ödesem harçlık avansımı ve kredim kullanima ne zaman açılır ?

  • Sadece 1 ay ödeme yapmadıysanız , bu ay ödemenizi gerçekleştirdiğinizde kartınız kullanıma açılacaktır. Ancak son 12 ay içinde toplamda 3 kez asgari tutarı ödemediyseniz kartınız kullanıma açılmayacaktır.

 11. Genç banka kartımin geçen ayki asgari borcunu ödemedim bu ayın asgarisini ödesem kredim ve harçlık avansım ne zaman kullanıma açılır

  • Sadece 1 ay ödeme yapmadıysanız , bu ay ödemenizi gerçekleştirdiğinizde kartınız kullanıma açılacaktır. Ancak son 12 ay içinde toplamda 3 kez asgari tutarı ödemediyseniz kartınız kullanıma açılmayacaktır.

 12. Merhabalar, ben gencbankkart kullaniyorum.Donem.ici borcum 493 Tl , asgari odeme tutarm 193 tl.Bu ay asgari borcumu odersem dger aya kalan borcuma faiz binermi, binersede bana aylik ne kadra patlar?
  Ilk defa kredi karti kullandgmdan anlamadigim bir cok nokta oluyor
  Mesela ben Kasim ayindaki hesap kesim odeme tarihini kacirmisim.3 ile 13 kasim arasi yaziyordu.Bir sonraki odeme tarihim 3 ila 13 aralik arasi.Bu tarihler arasinda odemem mi gerekiyor, bu kisimlari analyamadm..

  • Merhaba, öncelikle 493 TL borcunu var iken 193 TL öderseniz 300 TL borç için faiz uygulanır. Buda yaklaşık olarak 5-6 TL olacaktır aylık. Asgari tutarı veya tüm tutarı ayın 3 ü ile 13 ü arası ödemeniz gerekmektedir.

 13. Kredi borcumu genckartta 1 ay odemezsem harclik avans kapanırmı?

 14. Ben iki aydır asgari ödemenin altında bir miktar yatırdım üçüncü ay da aynısını yaparsam yasal işlem başlatılır mı?

  • 3 ay art arda asgari tutarın altında ödeme yaparsanız, yasal takip başlar ve bu işlem tüm bankacılık işlemlerinde karşınıza çıkar.

 15. Benim kart borcum 452 tl asgarisi 181 tl. Ayın 7 sinde maaş yatıyor .
  Fakat mesaj gelmiş ayın 13 üne kadar asgari tutarı ödemezseniz kredi notunuz düşer, kredi siciliniz bozulur diye.
  Şimdi ayın 7 sinde yatan paradan çekip 181 tl yi geri kart borcu ödemelerinde yatırabilir miyim ?

 16. merhaba. kullanmış olduğum iş bankası kredi kartımı 3 ay ödemediğim için nakit çekimine kapanmıştı. sonraki aylarda düzenli olarak asgari ücretini bu aya kadar ödedim. şuan işsiz olduğum için ödeyemiyorum. sonuç olarak
  1-bu 3 aylık süre bu yıl için yeniden mi başlamış oluyor?
  2-bu ay(ocak) dan itibaren önümüzdeki 3 ay ödemesem nasıl bir yaptırım uygulanır?

  • 3 ay aralıksız kredi kartınızın asgari tutarını ödemezseniz yasal takibe düşersiniz. Bu süreçten sonra kara listeye girersiniz ve kredi işlemleriniz 5 yıl boyunca çok zorlaşır.

 17. Merhaba . Benim bu ay ki borcum 452 tl .. Asgarisi 181 tl .
  Her ayın 7 sinde burs yatıyor. Bana bugün şöyle bi msj geldi ayın 13 üne kadar asgarisini ödemezseniz kredi notunuz düşer, kredi siciliniz bozulur diye.
  Ben ayın 7 sinde yatan burstan para çekebilecek miyim ?
  Bu çektiğim parayla asgarisini yatırabilir miyim geri ?

  • Evet para çekip kartınıza yatırabilirsiniz. Kredi notunuzun düşmemesi için yapmanız gerekenleri sitemizde ki diğer makalelerden bulabilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yaparsanız sorun yaşamayacaksınızdır.

 18. Ziraat genç bankkartımın 148tl asgari ödemesi ayın 11indeydi. 1gün gibi bir gecikme var. Acaba harçlık avansım kapanmış mıdır yardımcı olabilir misiniz?

 19. Denizbank kartım var 3 ay geciktiği için şu an kart alışveriş nakit çekim’e kapalı şu an az borcu kaldı .Borcu sıfırlarsam açilir mi ? Başka bi soru da borç şu an 845 TL ama bi daha ki ekstre de 925 TL oluyor bu neye göre artiyor kullanmadiğim halde …. Acaba geçmişteki taksitler şimdi ki karşıma çıkıyor …

 20. Merhaba ziraat kartımın asgari ödeme tutarı 205 TL idi ve 3-13 arası ödenmesi gerekiyordu.ben 157 TL yatırdım ve geriye 48 TL ödemem gereken para kaldı.bu parayı ödemezsem kartım ne zaman harçlık avans kullanımına kapatılır?

 21. merhaba ben gençkart kredi kartımın asgarisini 3 ay ödemedim şuan hesabımda asgariden 5 tl kadar düşük bi miktar var son ödememden iki gün sonra ödesem bir sorun olur mu?

  • 3 ay ödemediyseniz elinizde ki tüm parayı yatırın 5 tl eksikde olsa. Bankanın yasal takibe almasını önlemek için bir adım olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE