30 Mart 2017 , Perşembe
Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?

Kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur?

Kredi kartları ile ilgili yeni yasal düzenlemeler gereği , aylık belgelenebilir net gelirinizin kartı aldığınız ilk yıl için 2 katı daha sonra ki yıllar için 4 katını geçemeyecektir. Bu limit banka bazında değil, müşteri bazındadır.

Peki gelirime göre kredi kartı limitim en fazla ne kadar olabilir?

Yani hali hazırda belgelenebilir 3.000 TL geliniriz olduğunu düşünürsek, akbank’tan axess kartınız var ve limiti 3.000 TL , Garanti bankasından bonus kartınız var ve limiti 2.000 TL ve iş bankası maximum kartınızın limiti 3.000 TL bu durumda 3.000+2.000+3.000 = 8.000 TL toplam kart limitiniz var demektir. Kullanmakta olduğunuz kartlar olduğu için ilk kez kart alanların 2 katı uygulamasına tabi olmadığınızdan dolayı gelirinizin 4 katına kadar limite sahip olabilirsiniz. 3.000 TL olan gelirinizin 4 katı 12.000 TL ‘ye tekabül etmektedir. Bu durumda kredi kartlarınızdan herhangi birinin limitinin 4.000 TL kadar arttırılmasına izin verilir. 12.000(Üst limitiniz) – 8.000(Mevcut kartlarınızın toplam limiti) = 4.000 TL . Ancak bu yasaların izin verdiği üst limittir ve bankalar yeterli görmedikleri durumlarda limitinizi bu oranda yükseltmeme hakkına sahiptir.

Gelirimin 4 katına kadar limitim olabilir ancak bankalar neden limit arttırımı reddediyor?
Öncelikle bankaların müşterilerine kullandıracakları kredilerin alt limitleri ile ilgili bir yasal düzenleme bulunmuyor. Bankalar genellikle borç yükü fazla(bireysel krediler , kredili mevduat hesapları vb) müşterilerin limit arttırım isteklerini genellikle reddetmektedir. En önemli kriterlerden birisi şüphesiz ki kredi notu ‘dur. Kredi notunuzun düşük olması limit arttırım talebinizin olumsuz sonuçlanmasında ki en büyük etkenlerden biridir. Kredi notunuzu yükselterek  tekrar limit arttırım talebinde bulunabilirsiniz.

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri konulu makalemizden kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?

En avantajlı uçuş kartları 2015

Uçuş kartları rekabetinde son durum (2016)

Daha önce tek tek incelediğimiz uçuş kartlarının bir çoğu kural değişikliğine gitmiş durumda. Bu kural …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE