Kredi ve Kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme 2018

Kredi ve Kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme 2018
22 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 2.971 kez okundu.

Kredi ve Kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme 2018 – Beklenen yeni düzenleme 22 eylül 2016 itibari ile kesinleşti. İşte kredi kartı taksit sayılarını ve kredi vadesini düzenleyen yönetmelikte yapılan değişikler.

Kredi kartı alt limiti , kredi kartı limitleri ile ilgili yapılan güncelleme gelir beyan edemeyen kişiler için daha önce geliri 1000 TL olarak kabul edilmekteydi. Gelirin 4 katına kadar kredi kartı limiti alınabildiği için 4.000 TL limite kadar kredi kartı alınabiliyordu. Bu limit asgari ücret olan 1.300 TL ye çıkarıldı. Yani gelir beyan edemeyen kişilerin kredi kartı limitleri toplamı artık 1300 TL nin 4 katı olan 5.200 TL’ye kadar limitli kredi kartı alınabilecektir. Daha önceki gelirin 4 katı kuralı sürmektedir. Bu nedenle 2.000 TL geliri olan kişi için herhangi bir değişiklik olmamıştır ve hala 8.000 TL ye kadar kredi kartı limitine sahip olabilir. Burada unutmamız gereken temel nokta tüm bankalarda ki kredi kartı limitlerinizin toplamıdır.

Kredi kartı taksit sayıları ile ilgili yeni düzenleme 2017

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit uygulamalarına getirilen ağır şartlar bir nebze olsun gevşetildi. Daha önce 9 ay taksit sınırı getirilen işlemler 12 aya çıkarılmıştır.  Ancak daha önce taksit sınırlaması getirilerek hiç taksit yapılmayan telekomünikasyon, akaryakıt, gıda ve yemek, hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi bir somut mal ve hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit yasağı uygulaması sürecek.

Kredi kartı taksit sayılarında ki yeni düzenlemeler ile birlikte ekim 2016 itibari ile Bilgisayar alımlarında kredi kartı taksit sayısı 6 aya indirildi. . Hava yolları, taşımacılık, seyahat acenteleri, konaklama,sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalar, sağlık ürünü alımı, dernek ödemeleri ve vergi ödemelerinde 9 ay taksit sınırı sürecek. Yurt dışında yapılan harcamalar, alkollü içecek, kozmetik ve ofis malzemesinin yanında doğrudan pazarlama ile ilgili alımların taksit yasağına tabi tutulacak. Kurumsal kartlarla yapılan mal ve hizmet alımlarında 9 ay olan genel taksit sınırı ise 12 aya çıkarılacak.

Kredi Kartı borç yapılandırma yeni düzenleme 2017

Bir defaya mahsus olmak üzere kredi kartının 72 aya varan taksit ile yapılandırılması imkanı getirildi. Bu hizmetin 1 defaya mahsus olduğunu unutmayın. Kredi kartı borcunuzu ödeyemez hale geldiyseniz 72 aya kadar olan vade ile yapılandırabilir ve kredi kartı borcunuzdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

Kredi vade üst sınırı

Tüketici kredileri ile ilgili olarak daha önce getirilmiş olan 36 ay vade üst sınırı ise yeni düzenleme ile birlikte 48 aya çıkarıldı. Yani böylelikle bankalardan 48 ay vade ile tüketici kredisi alabileceksiniz. Buda daha yüksek rakamlarda kredi kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.

Ev kredilerinde %75 oranında banka kredisi kullanılabiliyordu. Yeni düzenleme ile birlikte bu oran %80 ‘e çıkarıldı. Yani 200.000 TL lik ev alacak bir kişi daha önce 150.000 TL kredi çekebiliyordu. 50.000 TL kendi eklemek durumunda kalıyordu. Yeni düzenleme ile bu oran yüzde 5 arttırıldığı için 160.000 TL ye kadar kredi kullanabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Uçuş kartları rekabetinde son durum (2016) başlıklı makalemizde maximiles, uçuş kartları ve en avantajlı uçuş kartları 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Kredi ve Kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme 2018 Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Elif dedi ki:

  Öğrenciyim 1000 TL lik bir kredi kartım var hiç bir gelir beyan etmedim limitim yükselir mi bu yeni düzenlemeyle

  1. adminbank dedi ki:

   Evet banka uygun görürse limitinizi yükseltebilir.

   1. Efe dedi ki:

    Bankanin uygunluguna kaldiysak daha ne diye basbakan 5200 dediki. Zaten onceden de banka uygun gordugune 20 bin lira bile yapiyordu limit

 2. Veli dedi ki:

  15 ay önce garanti bonus genç karta başvurmuştum, 1000 TL olarak açılmıştı, ısrarlarıma rağmen banka limtimi yükseltmedi. Başka bankalarda kart vermiyordu o zamanlar, yasal limit 1000 TL olduğu için. KKB Puanım 1790, en ufak bir gecikme dahi yok. Geçen TEB karta başvurdum 750 TL lik limit açtılar, şimdi yasal limit 1000 TL idi önceden gelir belgesi beyan edemeyen kişilerin bu yasayla kaç TL ye çıktı bilgi verebilirmisiniz ? Öğrenciyim, okulun yaptığı staj sigortası var, oda sigortadan sayılmıyormuş sanırım, ve ek gelir belgem vs. yok. Bu sene KYK ya başvurdum, 400 TL de kredi alacağım ordan bununda etkisi olurmu bilgim yok maalesef, sizden ricam en fazla ne kadar limit açabilirler detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. adminbank dedi ki:

   Gelir beyan edemeyenlerin geliri asgari ücret olarak hesaplanır ve 4 katına kadar limit açılabilir. Ancak bankalar öğrencileri o limitleri çok fazla açmayacaklardır.

Sayfa başına git