kredi notu nasıl belirlenir?

kredi notu nasıl belirlenir?
2 Mart 2015 tarihinde eklendi, 278 kez okundu.

Findeks kredi notu nedir? Nasıl Hesaplanır ? Konumuzda daha sonraki makalemizde findeks  kredi notunu etkileyen faktörler’i yazacağımızı belirtmiştik. Şimdi geldik kredi kayıt bürosunun kredi notunu berlirlerken kullandıklarını faktörlere.

kredi notunu etkileyen faktörler

findeks kredi notunu etkileyen faktörler

Findeks Kredi Notu Bileşenleri

1-Bireysel Kredi ve Kart Ödeme Performansı  % 30

Şüphesiz ki bireysel kredi ve kart ödeme performansı kredi notunuzu belirlerken en önemli faktörlerden biri olacaktır. Kredi notunuzun %30 luk kısmı kullandığınız kredilerin ve kredi kartlarının ödeme performansları ile belirlenmektedir. En önemli kriterlerden biri kredi kartı ve kredi ödemelerinizin son ödeme tarihini geçirmemiş olmanızdır.

2- Mevcut Hesap ve Borç Durumu % 25

Mevcut kredi , kredi kartı ve kredili mevduat hesapları limitiniz ve limit kullanım oranınız kredi notunuza % 25 etki göstermektedir.

3- Yeni Kredi Arayışı % 20

Yeni kredi arayışı ve bunun yoğunluğu kişinin/kurumun kredi notunda olumsuz etki yapar. Halk arasında “bir bankadan red aldıysanız ikinci bankadan red alma olasılığınız yüksektir ” inanışının temelinde yatan gerçektir. Sürekli kredi başvurusu yapmak , limit artışı talep etmek kredi notunuza olumsuz etki eder ve % 20 Lik bir paya sahiptir.

4- Kredi Kullanım Yoğunluğu % 15

Kredi kullanım yoğunluğunuz kredi notunuza %15 oranında etki eden faktörlerden birisidir. Sık sık kredi kullanımı kredi notunuza olumsuz etki edecektir. Ayrıca hiç kredi kullanmamış bir kişinin de %15 lik kayıpla puanının hesaplanacağını unutmayınız.

5- Diğer %10

Findeks kredi notunun %10’luk gizemli payı resmi olarak neleri içerdiği açıklanmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu kaç olmalı ve kredi notum kaç olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git