LKS (Limit Kontrol Sistemi) Nedir? Kredi kartı limitine etkisi nedir?

LKS (Limit Kontrol Sistemi) Nedir? Kredi kartı limitine etkisi nedir?
8 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 615 kez okundu.

LKS limit kontrol sistemi kredi kayıt bürosu desteği ile ortaya çıkmış olan kredi kartları limitlerinin tüm bankalarca takip edilebildiği bir sistemdir.

Limit Kontrol sistemi ne işe yarar diye soracak olursanız cevabı aslında basittir. Daha önce yapılan yasal düzenleme ile kredi kartı limitlerine getirilen sınır tüm bankalarda ki kart limitinin toplamı ile değerlendirilmeye başlanmıştır. İlgili yasa ve kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur? konulu makalemizden kredi kartı limiti ile ilgili yasal düzenlemeyi ve toplam kredi kartı limitlerinizin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz.İlgili yasada belirtilen kredi kartı limitleri toplamı bankalar arasında Limit Kontrol sistemi tarafından takip edilmektedir.

Limit Kontrol Sisteminin kredi kartı limitlerine etkisi nedir?

Ufak bir örnek ile açıklamak gerekirse İş bankasından 6.000 TL limitli bir kredi kartınız var, garanti bankasında 2.000 TL limit bir kredi kartınız olduğunu düşünelim. Belgelenebilir geliriniz 2.500 TL ise ilgili yasa gereğince Tüm bankalar da ki kredi kartı limitiniz belgelenebilir gelirinizin 4 katı olabileceği için 10.000 TL olabilecektir. Örneğimizde finansbank’a kredi başvurusu yapacak olursak Finansbank Limit kontrol sistemi’ne girerek diğer bankalarda ki kredi kartı limitlerinizi kontrol edecektir. Toplam limitiniz 6.000 + 2.000 = 8.000 TL dir. Bu durumda Finansbank size en fazla 2.000 TL limitli bir kredi kartı verebilecektir.

Limit Kontrol Sistemi ve bireysel kredi başvuruları

Limit kontrol sistemi kredi işlemlerinde de kullanılmaktadır. Daha önceleri ödeyemeyeceği miktarlar da kredi çeken insanların sıkça kullandığı tekniklerden biri, aynı gün içerinden birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmak yer alıyordu. Bu şekilde aynı anda 2 bankadan kredi onayı alına biliniyordu ve kredi limitlerinin üzerinde işlem yapabiliyorlardı. Bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredi başvurunuz sisteme girildiği anda limit kontrol sistemine işleniyor. Bu şekilde diğer bir bankaya gittiğiniz ilgili banka personeli bir önce ki bankaya yaptığını kredi başvurusunu görebiliyor. Yani kısacası limit kontrol sistemi bankaların birbirleri arasında bilgi paylaşım ağı olarak düşünülmelidir.

Kredi Kayıt Bürosunun bir diğer hizmeti olan findeks kredi raporu nedir? Nasıl Hesaplanır konumuzu inceleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme 2017 başlıklı makalemizde kredi kartı taksit sınırı, kredi vade üst limiti ve kredi vadesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git