Maaşın kaç katı kredi çekilebilir Asgari Ücretle Çalışan Kişiler

Maaşın kaç katı kredi çekilebilir Asgari Ücretle Çalışan Kişiler
13 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 2.627 kez okundu.

Maaşın kaç katı kredi çekilebilir-Aylık sabit bir maaşınız varsa , bankalar için daha stabil müşteri konumundasınızdır ve kredi çekme işlemleriniz daha kolay olacaktır. Bireysel krediler de çekilebilecek kredi miktarı şüphesiz ki aylık gelirimize göre belirlenir.

Maaşa Göre Kredi Oranı

Sabit maaş geliri olanların alabilecekleri en yüksek kredi miktarı , kredi notuna mevcut kredi ödemelerine bağlı olarak belirlenmektedir. Bankadan bankaya farklılık gösterecek olsa da bir çok banka için genellik verilebilecek maksimum kredi kişinin maaşının 20-22 katı civarıdır. Yasal düzenleme ile tüketici kredilerinde maksimum 36 ay vade yapıldığı düşünülecek olursa bu rakamların üzerinden kredi çekmeniz zor olacaktır.

Maaşın kaç katı kredi çekilebilir ?

 

En fazla ne kadar kredi çekebilirim?

              Maaşın kaç katı kredi çekilebilir

Ancak maaş dışı (kira, faiz geliri vb.) belgelenebilir gelirlerinizi de sunarak alacağınız kredi miktarını arttırabilirsiniz.

Örneğin 2.000 TL maaş geliri olan biri 40.000 – 44.000 TL civarı olacaktır. Ancak ayrıca 500 TL de kira geliriniz olduğunu belgelerinize eklerseniz toplam geliriniz 2.500 olarak değerlendirilip 50.000-55.000 TL aralığında kredi çekebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Asgari Ücret İle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Asgari ücretli birinin ülkemizin ekonomik koşularını göz önüne aldığımızda az bir ücret kazanmaktadır devletin son senelerde yaptığı zam ile yine de tatmin edici bir düzeyde değildir. Fakat buda sizin kredi çekemeyeceksiniz anlamına gelmemektir. Bankaların gelire göre ne kadar kredi verdikleri belli olmuyor genellikle şöyle bir formül kullanılıyor aldığınız asgari ücretin yarısı sizin aylık ödeme gücüdür yani 1400/2= 700 liradır bu da sizin 48 ay vade ile en fazla 24 bin alabileceğinizi gösteriyor. Ne için aylık gelirin yarısı kadar kredi ödeme gücü baz alınıyor diye sorarsanız çünkü finansal kuruluşlar kişinin diğer harcamaları için kişilere ellerinde bütçe kalmasını düşünüyor yoksa kişi bütün parasını krediye öderse diğer harcamalarını yapmak için parası kalmaz.

Asgari Ücret İle Alınabilecek Kredi Örnek Ödeme Tablosu

Kredi Tutarı Vade Faiz Aylık Ödeme Toplam Geri Ödeme
24 bin 48 1,24 703 33.873

Kredi Notunuz Yüksek İse Daha Fazla Kredi Almanız Mümkün

Bankalara daha önceden ödemelerinizi düzgün yaptıysanız eğer kredi notunuz yüksek ise banka size daha fazla kredi vermesi mümkündür kredi notunuz düşük ise Banka Kredi Notu Yükseltmeniz gerekir.Ama bu noktada bazı teminatlar ararlar örneğin arsa yada ev tapunuz varsa bunları bankaya ipotek göstererek daha fazla kredi çekmeniz mümkündür yada bir bazı bankalar daha fazla kredi vermek için kefil aramaktadırlar sizin de size güvenecek bir eşiniz dostunuz varsa kefil göstererek daha fazla kredi çekebilirsiniz ama şu devirde kefil bulmak çok zordur çünkü çoğu insanın bu konuda ağzı yanmıştır şöyle bir gerçek var ki oda eğer kredi çeken kredisini ödemez ise direk kefil ödemek kalıyor hukuken bütün haklarının kayıp ediyor buda kişinin durduk yere ağrısız başına dert alması demektir o yüzden kefil olunurken çok iyi düşünülmeli ve hemen karar verilmemelidir aksi takdirde geri dönüşü olmayan bir yola girilir sonunda bu sizin servetinize aile düzeninizin bozulmasına kadar gider. Bu dostça yazılmış naçizane bir yazıdır sadece pratik bilgi yerine tecrübelerimizde sizinle paylaşarak size faydalı yazılar yazıyoruz.

Şunu da mutlaka unutmayalım tasarruf yapmayı pek sevmiyorsanız asgari ücretle çalışan bir kişinin kredi çekmesi kolay ama geri ödemesi zordur. O yüzden tasarruf yapmayı önce kendinize bir yükümlülük ilan ediniz sonradan bankaların kötü yüzü sizi karşılayabilir. Belki bu yazdıklarımızı bankalar pek sevmez ama gerçek bu sizin de fikirlerinizi düşünceleriniz bizim için değerlidir her türlü soruyu sorabilir beraber tartışabiliriz lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin. Yazarlarımız size memnuniyetle cevap vereceklerdir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu sorgulama ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Maaşın kaç katı kredi çekilebilir Asgari Ücretle Çalışan Kişiler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. En fazla ne kadar kredi alabilirim dedi ki:

    Bazı kaynaklarda en fazla 10 katı olduğu belirtiliyor. Kesin bilgi 20 katı mıdır?

Sayfa başına git