Mortgage Kredisi Nedir? Hangi Bankalardan Alınır?

Mortgage Kredisi Nedir? Hangi Bankalardan Alınır?
12 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 117 kez okundu.

Konut alımları için bankalara başvuracak ya da öncesinde araştırma yapacak olan vatandaşlarımızın karşısına, konut kredisi ve mortgage kredisi şeklinde iki farklı uygulama çıkmaktadır. Aslında her biri işleyiş olarak aynı görünse de, kişilerin alacakları hizmette beklentilerine göre, birisi daha faydalı olacaktır. Konut kredilerinde peşinat ödemek istemeyen ve daha uzun vade süresi seçerek borcunu rahat ödemek isteyen kişiler, genelde mortgage kredisi veren bankalar arasında seçim yapmaya başlayacaktır.

Mortgage kredisinin detaylarına baktığımız zaman, herhangi bir konutun ya da daha genel anlamıyla taşınmazın alınması sırasında, bu mülkün bankaya ipotek olarak gösterilmesi sonucunda alınacak kredi türü olduğunu söyleyebiliriz. Yani, mortgage kredisi için başvuru yaptığınızda, almak istediğiniz taşınmazı bankaya ipotek ettirmeniz gerekiyor. Uzun vade seçimi bulunduğundan dolayı, bu krediden faydalanan kişiler, vadesini sonlandırmadıktan sonra yani borcunu bitirmedikten sonra, ipoteği kaldıramayacaktır.

Mortgage Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Mortgage kredisi, yukarıda da belirttiğimiz gibi ipotek şartı ile alınan bir kredi türüdür. Çokça tercih edilmesinin sebeplerine baktığımızda, konut kredilerinde uygulanan peşinat durumunun burada geçerli olmadığını, aynı zamanda borçların 20 yıla kadar vadelendirilebildiğini söyleyebiliriz. Dünya genelinde yıllardır uygulanmakta olan mortgage kredileri, ülkemizde 2007 yılından bu yana bankalar tarafından sunulmaktadır.

Mortgage kredisi alacak olan kişilere, kullanım alanları göz önünde bulundurulup farklı alanlarda kredi hizmeti sunulmaktadır. Bu kapsamda bankadan alınabilecek mortgage kredisi türlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Ev Kredisi
 2. İşyeri ve Ofis Kredisi
 3. Arsa Kredisi
 4. İnşaat Tamamlama Kredisi
 5. Refinansman Kredisi
 6. Konut Geliştirme Kredisi

Hangi Bankadan Mortgage Kredisi Alınır?

Mortgage kredisi alacak kişiler, sıfırdan bir ev almak istediğinde, ofis satın alacaklarında, ticari amaçlı ya da yatırım amaçlı bir arsa alacaklarında veya da gayrimenkul alanında herhangi bir harcama için finansmana ihtiyaç duyduklarında, yukarıdaki mortgage çeşitlerinden birisine başvuruda bulunabilirler. Ancak, mortgage kredisi veren bankalar konusunda çok detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bankaların listesi çıkarıldıktan sonra hangi vade süreleri ile kredi alacağınızı, faiz oranlarının ne kadar olduğunu ve ödeme planında ne gibi fırsatların size sunulduğunu öğrenmelisiniz.

mortgage kredisi veren bankalar

mortgage kredisi veren bankalar

Şuan mortgage kredisi alanında destek alacağınız bankalar ve geçerli olan kredi kampanyalarını şu şekilde sıralayabiliriz. Buradaki bankalar, başvuru yapan kişilere 20 yıla kadar vade seçeneği ile mortgage kredisi sunmaktadır.

 1. Garanti Bankası – Kiracıya Mortgage (%1,24 Faiz Oranı)
 2. Garanti Bankası – Mortgage Kredisi (%1,31 Faiz Oranı)
 3. Denizbank – Mortgage Kredisi (%1,32 Faiz Oranı)
 4. Şeker Finans – Mortgage Kredisi (%1,19 Faiz Oranı)

Görüldüğü gibi morgage kredisi alacağınız bankalarda hem farklı kredi paketleri hem de farklı faiz oranları uygulanmaktadır.

En Hesaplı Mortgage Kredisi Hesaplama

Yukarıdaki faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda, mortgage kredisi için en uygun faiz oranının Şeker Finans tarafından sunulduğu görülmektedir. Bankanın sunduğu faiz oranları ve diğer kredi masrafları için hesaplama yaptığımızda, tablo şu şekilde olacaktır.

 • Kredi Başvuru Tutarı: 100 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 240 Ay (20 Yıl)
 • Yıllık Maliyet Oranı: %17,20
 • Kredi Faiz Oranı: %1,19
 • Ekspertiz Ücreti: 560 TL
 • Dosya Masrafı: 500 TL
 • İpotek Bedeli: 150 TL
 • Aylık Taksit:1.263,91 TL

Şeker Finans mortgage kredisinden faydalanacak kişiler, 100 bin TL için yukarıdaki gibi bir tablo ile karşılaşacaktır. Oldukça uzun bir sürede geri ödemesi yapılacak olan bu kredi paketinde, ne yazık ki geri ödenecek tutar bir hayli fazladır. Şuan 240 ay sonrasında bankaya ne kadar ödeme yaptığınıza bakacak olursak, 304 bin 548 TL’den söz edebiliriz.

Kredi faizi konusunda avantajlı olan bir diğer banka da, Garanti Bankası’ydı. Bankanın sunduğu kredi paketi için örnek hesaplamamız da şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 100 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,24
 • Vade Süresi: 240 Ay (20 Yıl)
 • Yıllık Maliyet Oranı: %17,79
 • Ekspertiz Ücreti: 620 TL
 • Dosya Masrafı: 500 TL
 • İpotek Bedeli: 160 TL
 • Aylık Taksit: 1.307,93 TL

Garanti Bankası’na yapılacak olan başvurularda da tablo yukarıdaki gibi olacaktır. Yine 100 bin TL ve 20 yıl (240 ay) vadeli olarak hesapladığımızda, bankaya ödenecek toplam kredi borcuna bakacak olursak; 315 bin 183 TL’den söz etmemiz gerekmektedir. Bu da bankaya 20 yıl için 213 bin 903 TL’lik faiz ödemesi yapıldığını göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Akbank kredi sonucu ve Akbank kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git