QNB Nedir? Finansbank’ı kim satın aldı?

QNB Nedir? Finansbank’ı kim satın aldı?
7 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 399 kez okundu.

Bildiğiniz üzere finans bank yeni reklamlarını qnb Finansbank olarak yapmaya başladı. Peki Finansbank’ın adı neden değişti. Nedir bu QNB ? Kimlere aittir?

Aslında tahmin edilebileceği gibi Finansbank uluslararası bir banka ile ortaklık yapmıştır. QNB’nin orijinal açılımı Qatar National Bank’tır. Yeni katar ulusal bankasıdır. Katar ulusal bankası Finansbank’ın yeni büyük ortağı olmuştur. Aslında bakarsanız neredeyse tamamen sahibi de diyebiliriz.

Katar ulusal bankası QNB ile ilgili biraz daha bilgi verelim. QNB ‘nin 2015 yılı için açıklamış olduğu kar 139 milyar 14 milyon Amerikan doları dolayındadır. Dünya genelinde 27 ülkede finans sektöründe hizmet veren banka Türkiye’deki yatırımlarına Finansbank’ı satın alarak başlamış durumdadır. Forbes’in belirttiğine göre QNB ‘nin şuan ki piyasa değeri 32.7 Milyar Dolardır. En büyükler listesinde 321. Sıra civarından kendine yer bulan ortadoğunun en büyük bankalarından birisidir.

Finansbank 1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuş bir Türk bankasıydı. Daha sonra 2006 yılında Yunanistan ‘ın ulusal bankası olan NBG (National Bank of Greece) tarafından satın alınmıştı. Bu satın alımın ardından sektörde daha aktif hale gelen finans bank müşteri ve şube sayısını sürekli arttırmıştır. NBG’nin tüm hisselerini QNB’ye satarak artık Finansbank ortaklığından ve Türkiye pazarından çıktığını söyleyebiliriz. QNB Finansbank ile Türkiye pazarına giriş yaparken NBG’de Türkiye pazarından çıkmış bulunmaktadır. QNB Finansbank 640 civarı şube sayısı ve 13.000 ‘e yakın personeli ile Türkiye’de bankacılık hizmetlerini sürdürmektedir.

QNB Finansbank ile ilgili her türlü sorunuz veya bankacılık işlemlerinizi çin QNB Finansbank müşteri hizmetleri numarası olan 0 850 222 0 900 nolu telefonu 7 / 24 arayabilirsiniz. QNB Finansbank şubeleri çalışma saatleri ise öğleden önce saat 09:00 – 12:30 ile öğleden sonra saat 13:30 – 17:00 arasındadır.

Finansbank’ın satılması müşterileri nasıl etkiler? Finansbank veya Finansbank hizmetleri arasında yer alan en para müşterilerinin aklında ki bir diğer soru muhtemelen bu satış sürecinden nasıl etkilenecekleridir. Aslında bakarsanız müşteriler açısından tek değişecek şey www.finansbank.com.tr yerine www.qnbfinansbank.com.tr ‘ye giriş yapmaktan ibarettir. Tüm Finansbank müşterileri hiç tüm bankacılık hizmetlerini hiçbir değişiklik ve aksama olmadan sürdürecektir.

QNB Finansbank’tan anında kredi konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi kartları ile ilgili yeni düzenleme 2017 başlıklı makalemizde kredi kartı taksit sınırı, kredi vade üst limiti ve kredi vadesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git