Tüketici kredisi kaç günde onaylanır?

Tüketici kredisi kaç günde onaylanır?
27 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 354 kez okundu.

Ülkemizde bankaların müşterilerine en çok kullandırdığı hizmetlerin başında gelen krediler ve özellikle tüketici kredileridir. İhtiyaç kredisi aynı zamanda tüketici kredisi olarak adlandırılmaktadır. Yeni yasa ile en uzun vade olarak tüketici kredileri için 36 ay zorunluğu getirilmiştir.  Tüketici kredileri çeşitli ihtiyaçlar için kullandırılan kredi türüdür. Taşıt kredisi ve konut kredisinin aksine herhangi bir ipotek, ekspertiz işlemi gerektirmediği için tüketici kredileri daha kısa sürede ve daha az prosedür ile yürütülmektedir. Peki bir bankaya başvurulan tüketici kredisi kaç günde çıkar ?

Bankacılık kanallarının çeşitlenmesi ile birlikte kredi başvuru kanalları da sürekli artmaktadır. Daha önceleri uzun süren belge hazırlıkları sonrasında şubede sıra bekleyerek gerçekleştirdiğimiz kredi başvurusu işlemlerimizi günümüzde  sms  ile , telefon bankacılığı  ile veya internet üzerinden yapabiliyoruz. Günün her saati her yerden tüketicisi kredisi başvurusu yapabiliyoruz.

Ön Onay Alınmış Kredi Nedir ?

Ön onay alınmış kredi, başvurulması planlanan kredi için bankaya yollanan kısa mesaj, atm veya bankanın internet şubesi aracılığı ile yapılan başvurulara verilen onay olarak tanımlanabilir. Ön onay almak için bu seçeneklerden herhangi birisinin tercih edilmesi ve banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Çekilmek istenen rakamın onaylanıp onaylanmaması veya kredi çekilebilecek maksimum rakamın belirlenmesi ön onay sayesinde belli olmaktadır. Kredinin ön onayının alınmasının ardından ise onay alınan bankanın bir şubesine gidilip kredi çekim işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Bu şekilde aynı gün içerisinde onaylanan kredi, kredi kaç günde onaylanır sorusunun cevabı niteliğindedir. Olağan dışı durumlardan dışında krediler yalnızca bir gün içerisinde onaylanmaktadır.
Ön onay alınmış kredinin çekilmesi için bankaların istedikleri bazı belgeler olabilir. Öncelikle kredi kullanacak kişinin kimlik bilgilerinin yanı sıra maaş bordrosu da banka tarafından talep edilebilir. Az da olsa bazı durumlarda kefil istenildiği de görülmektedir. Ardından banka tarafından kullandırılan kredinin geri ödeme planlarının ve gerekli şartların belirtildiği ‘kredi sözleşmesi’ taraflar tarafından imzalanmasının ardından kredinin kullanılması gerçekleşmektedir. Çekilen kredi ister belirtilen banka hesabına isterseniz de nakit olarak kullanıcıya teslim edilir.

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Tüketici kredisi başvuruları başvurduğunuz kanala göre çeşitli sürelerde sonuçlandırılmaktadır. Bir çok banka sms ve telefon ile yapılan başvuruları 3-5 dakika içerisinde sonuçlandırmaktadır. Şube üzerinden yaptığımız kredi başvuruları görece olarak daha uzun sürede sonuçlandırılacak olsa da genellikle aynı gün içerisinde veya ertesi gün genelde sonuçlandırılmaktadır. 

Kredi başvurusunda bulunacak kişilerin paranın ele geçeceği tarihi göz önünde bulundurarak en azından 3 gün öncesinde başvuru yapmaları bu konuda meydana gelebilecek gecikmelerden etkilenmemelerini sağlayacaktır.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar

Bankalar konut kredisi başvurularını hızlı bir şekilde sonuçlandırmaya çalışmaktadır. Konut kredisi için başvurusunu yapan kişiler kredi kaç günde onaylanır diye düşünmeye başlarlar. Konut kredisine başvurmak için satın alınmak istenen konutun tapusunun fotokopisi, kişinin aylık gelir belgesi ve yine kişinin kimlik belgesinin fotokopisinin bankaya başvuru sırasında teslim edilmesi gerekmektedir. Bu evrakları tamamladıktan sonra banka yetkilisi, bankadan istenilen kredi tutarı ile gayrimenkulün satın alım değerini kıyaslar ve ödeme için plan yapar. Bu aşamalarda da sorun çıkmaması durumunda konut kredisi başvurusunun onaylanma süreci başlar. Yapılan başvuru birkaç aşamadan geçer.
Bunlardan birincisi bankanın genel müdürlük kredi değerlendirme ekipleridir. Bu süreç içinde ekspertiz süreci de başlar. Kredinin değerlendirilmesi işlemi en fazla 1 ya da 2 gün sürer. Bu aşamayı geçen başvuru ekspertiz sürecine girer. Ekspertizin yaptığı değer tespiti, banka yetkililerine gönderilir. Kredi değerlendirme ekipleri, istenilen kredi tutarı ile ekspertizin çıkardığı karşılaştırarak krediye olumlu ya da olumsuz karar verirler. Yani bütün bu işlemler de 3-4 gün sürer diyebiliriz.

Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar

Ülkemizde son yıllarda özel ve devlet bankaları tarafından kredilere oldukça önemli bir teşvik olmaktadır. Bu noktada hemen her banka hedef kitlelerine kredileri hakkında çeşitli iletişim araçları ile beraber ulaşmaktadır. Öyle ki günümüzde banka kredilerinden faydalanmayan kişi sayısı da son derece azdır. Bankaların vermiş oldukları kredi türlerinden bazıları; tüketici(ihtiyaç) kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, üretici kredileri olmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanı ise taşıt kredileri oluyor.
Kişiler alacakları 2. el veya 0 (sıfır) araçlarda taşıt kredisi kullanarak, araç maliyetinin belli bir bölümünü kredilendirebiliyorlar. Bankalar sizlerin yaş durumu, kredi notu, üzerinizde taşınmaz bulunup bulunmaması, iş durumu, eğitimi durumu gibi parametreleri de kullanarak sizlere taşıt kredisi imkanı sunabiliyor. Taşıt kredisi için kredi kaç günde onaylanır sorusu değişkenlik gösterebilir. Eğer tüm parametreleri başarılı bir şekilde üzerinizde taşıyorsanız, krediniz şube vasıtasıyla yapılan başvurularda 1 – 2 gün içerisinde sonuçlanabilecektir. Sms, internet, telefon bankacılığı yoluyla yapacağınız taşıt kredisi başvurularında ise bu süre dakikalara kadar inebiliyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar

Konut kredi kullanma amacı hayli hazırda ödenen kira ücretini göz önünde bulundurarak kira öder gibi ev sahibi olmaktır. Genel olarak bu sisteme verilen ad Mortgage olarak bir çok kişiyi kira öder gibi ev sahibi yapmıştır. Konut kredisi kullanıldığı zaman içerisinde ki yapılan bütün masraflar ve geri ödemeler kendi hanenize yapılmış sayılmaktadır.

Konut kredisi sürecinden sonra ziraat bankası tarafından konut kredisi için her hangi bir probleminiz yoksa ortalama 5 ila 10 gün, en fazla 14 ila 20 günde tamamlanmaktadır. Almak istediği konutu bulmuş veya kredi notu konusunda sıkıntısı bulunmayan bir tüketici için bu rakamlar 5 ya da 6 güne kadar bile inebilmektedir. Kredi notunun durumu konut kredisinin çıkma zamanını doğrudan etkilemektedir kredi kaç günde onaylanır toplamda bu süre 30 gün sürebilir. Banka tarafından kredinin onaylanma zamanı ve onaylanan kredi ile satın alma işlemleri tapu devri ya da devir sırasında evin tapusuna banka tarafından konulan satılmaz mührü işlenmesi şeklinde olmaktadır.

 

En kolay kredi veren bankalar 2015 yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git