Uçuş kartları rekabetinde son durum (2016)

Uçuş kartları rekabetinde son durum (2016)
23 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 682 kez okundu.

Daha önce tek tek incelediğimiz uçuş kartlarının bir çoğu kural değişikliğine gitmiş durumda. Bu kural değişiklikleri maalesef genellikle kullanıcının aleyhine oluyor. Ancak işimiz gereği mevcut şartlar içinde bizim için en avantajlı uçuş kartını aramaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda üye iş yeri koşulu arayan ve 100 TL ‘lik alışverişe kaç puan verdiğini açık şekilde belirtmeyen mil kartlarını dahil etmediğimizi belirtelim. Nereden alışveriş yaparsak yapalım kazanacağım uçuş puan miktarı belli olan mil kartlarını inceliyoruz.

  1. İş Bankası Maximiles Kart : Sektörün öncülerinden ilk zamanlar 100 TL lik alışverişe 1.25 TL gibi bir rakam kazandıran maximiles zaman içerisinde bu tutarı kademeli olarak önce 1 TL ‘ye daha sonra 0.75 TL ye ve son olarak 0.50 TL düşürmüştür. Ancak yurt içi uçuşlarda 1 e 1 kullanılırken yurt dışı yakın uçuşlarda 1.5 katı ve yurt dışı uzak uçuşlarda 2 ile çarparak uçak bileti alabildiğimiz maximiles kart bu nedenle hala en avantajlı mil kartları arasında öne çıkmaktadır.
  2. ING Pegasus Kart: Tek havayolu anlaşması olması nedeniyle kısmi dezavantajlı olsa da 100 TL lik alışverişe verdiği 1 tl uçuş puanı pegasus kartta 0.50 TL indirmiştir. Yıllık kart ücretinin bulunmaması ile öne çıkan pegasus kart , uçuşlarında pegasus havayollarını tercih edenler için iyi bir alternatif olmaktadır. Ayrıca online check’in ödülleri ile (Yurt içi uçuşlarda 8 TL yurt dışı uçuşlarda 7 Euro ) dikkat çekmektedir. Ancak en büyük dezavantajı kart limitinizin %0.50 sinden fazla puanı bir ay da kazanamıyor olmanızdır. Örneğin kart limitiniz 2.000 TL olduğunu düşünelim 2.000 TL harcadığınızda 10 TL kazanıyorsunuz ancak  daha fazla harcama yapmanız durumunda ek puan kazanamıyorsunuz.
  3. Diğer başlıca uçuş kartları Adios, Wings, Miles and More ve Miles and Smiles kartlarıdır. İlgili kartlarda sektörlere göre, harcama yapıla ülkeye göre değişkenlik gösteren mil puan kazanım şekilleri vardır. İlgili kartlar için net rakam ve örnek verebilmek oldukça zordur. Ancak sağladıkları çeşitli farklı avantajları olabilmektedir. Uçuş kartı seçerken önceliklerinizin ne olduğuna göre karar vermenizde fayda var.

Daha önceki uçuş kartları ile ilgili yazılarımızı okumak için Uçuş kartları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Hangi uçuş kartını seçmeliyim sorusunun cevabı hiçbir zaman net olmasa da 2016 yılı için en esnek ve en avatanjlı mil kartlarının iş bankası maximiles ve ingbank pegasus plus kart olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz.

Bir önceki yazımız olan Paypal Alternatifleri başlıklı makalemizde paypal, paypal alternatifler ve payoneer hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git