Yurt Dışına Çıkacaklara Banka-kredi kartı ve nakit kullanım önerileri

Yurt Dışına Çıkacaklara Banka-kredi kartı ve nakit kullanım önerileri
28 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 1.715 kez okundu.

Daha önce çok sık yurt dışına seyahat etmiş birisi değilseniz , muhtemelen yurt dışına çıkmadan önce aklınıza takılan soruların başında, ne kadar nakit almayalım, hangi kartı nasıl kullanabilirim gibi sorular takılıyordur. Bu yazımızda yurt dışına çıkmadan önce para trafiğinizi nasıl en az masrafla atlatabileceğimizi inceleyeceğiz.  Nakit oldukça önemli olsa da kişi başına yurt dışına seyahat sırasında çıkarabileceğiniz üst limit 10.000 Euro’dur. Ki bir çok insan ilk kez gideceği bir ülkeye seyahat ederken yanında böyle bir nakit para taşımak istemez. Ancak yüksek para çekim masafları ile karşılaşmamk için de mümkün olduğu kadar nakit bulundurmak isteriz. Şimdi birlikte ideal yolu bulmaya çalışalım.

Gidilecek Ülke ve para birimi?

1-Resmi para birimi olarak euro veya Dolar kullanılan ülkelere yapılacak seyahatlarde kredi kartı kullanımı

İlk olarak gideceğimiz ülke ve para birimini bilerek düşünmeye başlamalıyız. Türkiye’de bankaların kredi kartları için dolar ve euro sunduğunu(bazı bankalar diğer konvertable döviz birimlerini de sunabiliyor ancak biz genel olarak kullanılanları baz alacağız) düşünürsek , eğer avrupa’da ve euro kullanılan bir ülkeye seyahat edeceksek ilk olarak kredi kartı döviz harcamalarımızın döviz ekstresi olarak kesilmesini bankamızdan talep etmemizde fayda var, Çünkü visa ve mastercard’in %3’lük bir döviz kuru değişim ücreti vardır. Bu işlem alışverişlerde ve nakit çekimlerde de geçerlidir. Normal ve gerek gittiğiniz ülkedeki bankanın gerek sizin bankanızın alacağı ücretlerden bağımsızdır.

Bu ücretten kurtulmak için eğer USD veya EUR kullanılan bir ülkeye seyahat edeceksek o para biriminde hesap ekstresi kesilmesini talep ederek döndüğünüzde harcamalarınızı ayrıca kesilen döviz ekstrenizden euro veya dolar olarak ödeyebilirsiniz böylelikle alışverişlerinizi ekstra bir komisyon ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.
Kart kullanabildiğiniz her yerde kartınız ile ödeme yaparak masrafsız bir şekilde paranızı yurt dışında kullanabilmenin ideal yolu budur. Çok yüksek rakamda nakit taşıma zorunluluğunuzu da ortadan kaldıracağı için çok fazla nakit taşımak zorunda kalmazsınız.

2- Diğer para birimlerini kullanan ülkere yapılacak seyahatler kredi kartı kullanımı

İşte bu noktada kredi kartı kullanmak çok mantıklı bir çözüm olarak karşımıza çıkmıyor. Örneğin norveç ziyaretiniz işlemleriniz norveç kronu üzerinden gerçekleşecektir. İlk olarak %3’lük visa-mastercard komisyonu ile usd veya euro’ya çevrilecektir. Ve daha sonra Türkiye’deki bankanız tarafından yine %3 lük komisyon ile TL çevrilecektir. Alışveriş bile yapmış olsanız minumum %6 işlem ücretine tabi olacaksınızdır. Döviz ekstresi talep etmiş bile olsanız gittiğiniz ülkede harcamayı bankanın eur olarak mı yoksa dolar olarak mı dönüştürüleceğini kestiremeyeceğimiz için yapılacak çok bir şey yoktur. Nakit çekim ücretlerinde de bankanızın yurt dışı nakit çekim ücretlerine ayrıca birde döviz kuru değişim ücretlerinin ekleneceğini unutmayın. Bu nedenle diğer para birimlerinin kullanıldığı ülkere yapılacak seyahatler için önerimiz mümkün olduğunda nakit para almış olmanız. Bir diğer öneri ise düşük tutarlarda çekim yapmamak yani günlük olarak 50 Euro’ya yakın bir rakam çekeyim yolundan ziyade nakit çekim yapacaksanız bir kerede ihtiyacınız olan rakamı çekmeniz daha az masraflı olacaktır.

Türkiye’deki tanıdığımdan eşimden ailemden para istersem nasıl yollayabilirler?
Gideceğiniz ülkeye göre bir çok yöntem olabilir. Kısa sürede paranın ulaşması gereken acil durumlarda western Union veya moneygram gibi uluslararası para transfer şirketlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’deki hesabınıza havale ve eft ile para gönderilebilir ve bunu gerek banka kartınızla kullanabilirsiniz gerekse internet şubenizden kredi kartınıza aktararak bulunduğunuz ülkede kullanabilirsiniz.

Yurt dışına çıkarken yanıma ne kadar nakit almalıyım?

Aslında bu konu tamamen size, harcamalarınıza ve nereye gittiğinize bağladır. Ancak kart ile ödeme yapamayacağınız yerleri ve kalacağınız gün sayısına göre bir hesaplama yapabilirsiniz. Diyelim ki taksi ücretini, ufak yerlerden alınacak hediyelik eşyaları ve müze vb yerlerin giriş ücretlerini kartla ödemeyeceğimizi düşünürsek kalacğaımız gün ve gezeceğimiz yere göre bir hesap yapıp o nakitin biraz daha üstünü yanımıza alabiliriz. Örneğin git-gel havaalanı taksi ücreti 50 euro, müze vb yer giriş ücretleri 5 eur * 10 yer gezsek 50 Euro, 150 Euro’da hediyelik eşya yol üzerinde su vb ufak ihtiyaçlar için 50 euro desek 200 Euro bu rakamın 2 katı bir nakit işimizi görecektir. Harcama skalanız ve yaşam standartlarınız daha yüksekse daha fazla da alabilirsiniz bu konuda tek sınır yasal limit olan 10.000 Euro ancak unutmayın taşıdığınız nakit miktarı hiç bilmediğiniz bir ülkede güvenlik problemlerinize yol açabilir.

Tecrübelerime dayanarak elimden geldiğinde yurt dışı para akışı ile ilgili bilgi vermeye çalıştım:) Şimdiden iyi tatiller.

Bir önceki yazımız olan İş bankası e-devlet iş birliği ile şifresiz giriş başlıklı makalemizde iş bankası, e devlet giriş ve iş bankası internet şubesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git