Ziraat Bankası Swift Kodu

Ziraat Bankası Swift Kodu
20 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 3.762 kez okundu.

Swift kodu : Uluslararası para transferlerinde kullanılan ve bankanın uluslararası tanınırlığı belirten özel bir kod sistemidir. Swift kodunun tamamı büyük harfler girilmelidir.Ziraat Bankası Swift Kodu(ziraat bankasi swift code) hakkında soruya ve konu ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Ziraat bankasına yurt dışından para transfer edilecekse göndericinin ziraat bankası swift kodu nu belirtmesi işlemlerinizi hızlandıracaktır. Ayrıca BIC (Banka Tanımlama Kodu) olarak olarak bilinen swift kodu kullanımı uluslararası arası döviz transferlerinde kullanılır.

Yurt dışından para gönderimi için kullanacağınız ziraat bankası swift koduTCZBTR2A ‘Dir.  

USD aktarımlarında kullanılan CHIPS kodu ise 409993‘tür.

Ziraat bankası swift kodu öğrenme işlemi bu kadar basittir. Bu kod ile 24 saat para transferi yapabilirsiniz. Ancak yurt dışından yapılan işlemlerin alıcı hesabına ulaşması Yurt içi  EFT işlemleri kadar kısa sürede gerçekleşmemektedir.  Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir? Konulu makalemizde bulabilirsiniz.

Yurtdışından Ziraat Bankasına Para Gönderme

Yurt dışından Ziraat Bankasına para göndermenin iki alternatif yolu vardır. Bunlardan biri  Western Union diğeri ise Swift’dir.

  • Western Union sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun bir kaç dakika da ziraat bankasının her hangi bir şubesine para yolayabilirsiniz. Burda en büyük avantajınız zamanda tasarruf etmiş olursunuz ama bunu karşılığında yüksek komisyon ödemiş olursunuz.
  • Swift ile para gönderip almanız en erken üç gündür bu süre 15 güne kadar uzayabilmektedir ama komisyon oranı western union’na göre daha düşüktür.

Swift Nasıl Yapılır

Swift yapmak için öncelikler bir takım alıcının bilgilerine ihtiyacınız vardır.

  • Döviz Transferini (Swift) yapılacak döviz hesabınızı ,
  • İşlem ücretinin kesileceği TL hesabınızı,
  • Transferi yapacağanız bankanın bulunduğu ülkeyi ve bu bankanın ilk harfini

Swift transfer işlemlerini yapacaken, swift işlemi başlangıç saati 17:00’dan önce ise para transferi iki iş günü içerisinde yerine gelir. Saat 17:00’dan sonra yapılan tranafer işlemleri ise 3 iş günü içerisinde yapılabilmekte. Bankaların ek seçenekleri ile ayrı bir ücret ödenerek acil döviz transferi de gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

Ziraat Swift Ücreti

Zirrat Bankası Swift ücreti diğer bazı bankalara göre biraz daha ucuzdur. Sizinle zirrat swift ücretini paylaşıyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası İban Sorgulama başlıklı makalemizde iş bankası, işbankası iban sorgulama ve iş bank iban sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git